Umut

 • merkür merkür
  merkür merkür
  dunyadinleri.com/m71500
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : İzmir
  Meslek : DiğerMeslekler
  Giriş : 28
  İnandığınız Din : Diğer
  İnançlı Birimisiniz? : Belirtmiyor
 • Yazan : merkür merkür Tarih : Kategori : Diğer Dinler ve Dini Konular Cevaplar : 0 Okunma : 51 Beğeniler : 0
  Umut

  Umut

  “Size umut vermeyi ve iyi bir gelecek sağlamayı düşünüyorum; felaket değil esenlik getirmeyi amaçlıyorum” (Yeremya 29:11 )

  İYİ BİR GELECEK UMUDU BİZİ HAYATA BAĞLAR. Hope in the Age of Anxiety adlı kitaba göre umut “çaresizliğin, yalnızlığın ve korkunun en iyi ilacıdır.”

  Kutsal Kitap da insanların umuda ihtiyacı olduğuna dikkat çeker ve bizi sahte umutlara karşı uyarır. Şöyle der: “Önderlere, sizi kurtaramayacak insanlara güvenmeyin” (Mezmur 146:3 , Yeni Çeviri). İnsanlara bel bağlamaktansa, verdiği her sözü gerçekleştirebilecek güce sahip olan Yaratıcımıza güvenmek çok daha mantıklıdır. Peki Yaratıcımız bize hangi vaatlerde bulunur? Bazılarını görelim.

  KÖTÜLÜK SONA ERECEK VE DOĞRU KİŞİLER SONSUZA DEK BARIŞ İÇİNDE YAŞAYACAK. Mezmur 37:10, 11 ’de şunlar yazar: “Az kaldı! Artık kötüler olmayacak. . . . . Fakat yumuşak başlılar yeryüzünü mülk edinecek, barış bolluğunda mutluluk bulacaklar.” 29. ayet ise doğru kişilerin ‘yeryüzünde sonsuza dek oturacağını’ söyler.

  SAVAŞLAR BİTECEK. Yehova Tanrı, “yerin bir ucundan öbür ucuna savaşları bitirir, yayları kırar, mızrakları parçalar; savaş arabalarını ateşte yakar” (Mezmur 46:8, 9 ).

  HASTALIKLAR, ACILAR VE ÖLÜM SONA ERECEK. Tanrı insanların “gözlerinden bütün gözyaşlarını silecek. Artık ölüm olmayacak, artık matem, feryat ve acı da olmayacak” (Vahiy 21:3, 4 ).

  HERKESİN BOL BOL YİYECEĞİ OLACAK. “Yeryüzünde tahıl bolluğu olacak, dağların tepesi ekinlerle dolup taşacak” (Mezmur 72:16 ).

  TÜM DÜNYADA TEK VE ADİL BİR YÖNETİM OLACAK: GÖKTEKİ KRALLIK. “Bütün halklar, milletler ve diller kendisine hizmet etsinler diye [İsa Mesih’e] saltanat, itibar ve krallık verildi. Onun saltanatı sonu gelmeyecek kalıcı bir saltanattır ve krallığı hiç yıkılmayacak bir krallıktır” (Daniel 7:14 ).

  Bu vaatlerin gerçekleşeceğinden nasıl emin olabiliriz? İsa peygamber yeryüzünde yaşarken kral olmaya yeterli durumda olduğunu açıkça gösterdi. Hastaları iyileştirdi, yoksulları doyurdu ve ölüleri diriltti. Daha da önemlisi insanların sonsuza dek barış ve birlik içinde yaşamasını sağlayacak ilkeler öğretti. İsa ayrıca gelecekte gerçekleşecek olayları bildirdi; bunların arasında günümüz dünyasının son günlerinde yaşanacak olaylar da vardır.

  SESSİZLİK ÖNCESİ FIRTINA

  İsa son günlerde dünyaya barış ve güvenliğin değil, bunun tam tersinin hâkim olacağını söyledi. ‘Bu ortamın sonunun alametini’ açıklarken birçok olaydan bahsetti. Bunlardan bazıları uluslararası savaşlar, kıtlık, salgın hastalıklar ve büyük depremlerdir (Matta 24:3, 7; Luka 21:10, 11; Vahiy 6:3-8 ). İsa ayrıca şöyle dedi: “Kötülüğün çoğalması yüzünden çoğu insanın sevgisi soğuyacak” (Matta 24:12 ).

  Sevginin soğuduğunu günümüzde birçok şekilde görüyoruz. Kutsal Kitap “son günlerde” insanların nasıl nitelikler sergileyeceğini ayrıntılı şekilde bildirmiştir. 2. Timoteos 3:1-5 ’te kayıtlı sözler insanların kendini, parayı ve zevki seven, kibirli ve saldırgan kişiler olacağını açıklar. Ayrıca ailelerin sevgisiz, çocukların da anne babalarına itaatsiz olacağını ve dinsel ikiyüzlülüğün yaygınlaşacağını bildirir.

  Fırtınaya benzer bu koşullar son günlerde yaşadığımızı kanıtlıyor. Aynı zamanda fırtınadan sonra gelecek sessizliğin, yani Krallığın getireceği huzurlu dönemin yakın olduğunu gösteriyor. İsa son günlerle ilgili sözlerinde şu güvenceyi de verdi: “Krallığın bu iyi haberi, dünyanın her yerinde bütün milletlere şahitlik amacıyla duyurulacak ve son o zaman gelecek” (Matta 24:14 ).

  Bu iyi haber kötülük yapanlara uyarıda bulunur. Doğru kişilere ise gelecekle ilgili kesin bir ümit verir ve Tanrı’nın güzel vaatlerinin yakında gerçekleşeceğini gösterir.

  İmza