Diğer Dinler ve Dini Konular

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar Diğer Dinler ve Dini Konular Tanrının Yolu Topluluğu İnancında Şeytan Kavramı / Tanrı Şeytanı yarattı mı?

Tanrının Yolu Topluluğu İnancında Şeytan Kavramı / Tanrı Şeytanı yarattı mı?

 • Tanrının Yolu Yolcusu
  Tanrının Yolu Yolcusu
  dunyadinleri.com/tanrininyolu
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : İzmir
  Meslek : Eczacı
  Giriş : 5
  İnandığınız Din : Tanrının Yolu
  İnançlı Birimisiniz? : Çok İnançlıyım
 • Yazan : Tanrının Yolu Yolcusu Tarih : Kategori : Diğer Dinler ve Dini Konular Cevaplar : 3 Okunma : 3953 Beğeniler : 0
  Tanrının Yolu Topluluğu İnancında Şeytan Kavramı / Tanrı Şeytanı yarattı mı?  Şeytan, birçok din ve mitolojide, insanları kötülüğe teşvik ettiğine inanılan, adaletsizliğin ve tüm kötülüklerin anası kabul edilen varlık. İblis sözcüğü de çoğu zaman Şeytan ile aynı anlamda kullanılır. Yeryüzündeki birçok dinde ve mitolojilerde Şeytan, genellikle doğaüstü güçlere sahip, sürekli insanları dinden, dolayısıyla yaratıcısının emirlerinden uzaklaştırmaya çalışan bir varlık olarak düşünülmüştür. Bunun yanısıra şeytana tapan veya şeytanı yücelten din ve akımlar da mevcuttur.

  Şeytan özellikle Hrıstiyan inancında kendisine daha çok yer bulmuştur. Özellikle İsa'yı sürekli olarak kışkırtır. Ancak Şeytan kesinlikle cehennemde hapsolmuş biri değildir aksine istediği her yere - dünyaya hatta cennete bile - girip çıkabilir. Bu özellikleriyle Şeytanın nihayi amacı insanlığı yaratıcının yolundan saptırmaktır. Bu anlamda kendisini tanrıya bir rakip olarak kabul ettirme gayreti içindedir. Kendisine bir süre verilmiş ve bu sürenin dolmasına kadar yaratıcıya karşı açtığı savaşın sonucunu beklemektedir.

  Yehova Şahitleri, Şeytanın mükemmel ruh özelliklerine sahip bir melek olarak yaratıldığına; Ancak Âdem ve Havva'nın tanrı Yehova yerine kendisine itaat etmelerini sağlamaya çalışmasıyla Şeytan'a dönüştüğüne inanırlar. Şeytan'ın zamanla güzelliğinden ötürü gurura kapılarak kendisini bir tanrı gibi görmeye başladığını ve bu şekilde kendisini Yehova'ya bir rakip yaptığına inanırlar.

  Şeytan, İslamiyet'e göre insanları dinden caydırmaya çalışan cin türünden bir varlıktır. Cinler, meleklerden farklı olarak irade sahibidir. Yaratılışının en büyük nedeni, kıyamete kadar, insan iradesinin sınanmasıdır. Bu sınavı geçenler ödüllendirilecek, geçemeyenler ise cezalandırılacaktır. Kur'an'da şeytandan bahsedilen ayetlerde insanlar onunla birlikte hareket etmemeleri konusunda uyarılmıştır. Şeytanın önceleri bilgeliğinden yararlanılan ve sayılan biriyken, Allahın huzurundan kovulma aşamasına nasıl geldiği Araf suresinde anlatılır. Hristiyanlık ve İslamiyet, şeytanın bir zamanlar Allahın sevdiği bir hizmetkârı olduğu konusunda hemfikirdir.

  Şeytan figürünün Yahudi-Hristiyan ve Müslümanlıktaki bir benzeri Yezidilikte de bulunmaktadır. Ancak burada Şeytan'ın sahip olduğu özellikler diğer dinlerden farklıdır. Yezidilikte tanrı dünyanın sadece yaratıcısıdır, ancak sürdürücüsü değildir. Tanrısal iradenin vücut bulması için Şeytan bir nevi aracılık rolü üslenmiştir. Şeytan "tavus" olarak adlandırılır ve bir tavus kuşu ile simgelenir. Tanrı özünde iyilikle dolu olduğundan ibadet edip onun gönlünü kazanmak gerekmez. Aksine ibadetin ona değil içi kötülüklerle dolu olana, Tavus'a yapılması ile kötülüğün en büyük kaynağından korunulur. Bu anlamda iyilik ve kötülüğün kaynağı aslında Melek Tavus'tur. Ahiret inancı gibi sonradan hesap verilecek bir yerin varlığı söz konusu değildir. İnsanın inanışına ve yaşayışına göre dünya cennete de cehenneme de dönüşebilir. Melek Tavus bütün bu işlerin denetleyicisi ve tanrının bu yeryüzündeki gölgesidir.

  Yukarıdaki örneklerin dışında birçok farklı inançta Şeytan öğretisinin yer aldığını görürüz. Yeryüzünde yaşadığımız her şeyin aslında şeytanla Tanrı arasındaki bir savaşın bizdeki yansıması olduğu sonucunu çıkarmak yanlış olmayacaktır. Tanrının bizden isteğinin ise şeytanın değil kendi tarafını tutmamızı istediğini böylece mutlak iyilerden olacağımız inancıyla karşı karşıya bırakıldığımızı fark ederiz.

  Şeytan nasıl olmuş turda bu kadar büyük bir güce sahip olmuştur. Bizi Yaratanla böylesine zıtlaşmış ve birçoğumuzu doğru yoldan çıkarmayı başararak kötü yaşamlar sunmamıza neden olmuştur? Yaratan buna neden izin vermiştir? Yaratanın gücü kendi yarattığına yetmiyor mu?

  Şeytan tüm kötülüklerin kaynağı ise ve Tanrı ‘ya bile karşı çıkıp onunla boy ölçüşme cüretini gösterebildiğine göre biz insanların Şeytan karşısındaki çaresizliğimiz Tanrının bize dayattığı bir adaletsizlik değimlidir?

  Günümüze kadarki eski inançlar bizim isteklerimizle oluşturuldu ve rabbin onayıyla bize hükmolundu. Şeytan da bizim isteklerimizle oluşan rabbin hükümlerinden biridir. Yaratan bizlerin bu tür büyük bir kötülük kaynağı karşısından iyi olmak isteyip kendisine (Rabbe) döneceğimiz isteği üzerine ilk inanışlardan itibaren bize bu şekilde hükmetti. İyi insanlarla gönderdiği mesajında şeytanın büyüklüğünü ve kötülüğünün sınırsızlığını anlatarak ondan korunmamızı ve rabbe dönmemizi istedi.

  Şeytan gerçekte yoktur. Rab artık bizlerin şikâyetleriyle bize sunduğu hükümleri kaldırmıştır. Bize en büyük sevgisini sunmuş ve yaşamın gerçeklerini açıklamış ve kendi hükümlerini bize bildirmiştir. Rabbin sonsuz gücü karşısında hiçbir yaratılanın ona meydan okuyarak tüm insanları doğru yoldan çevirmeye gücü yetmez ve Rab buna izin vermez. Rab kötüleri yaratmaz.

  Tanrı eğer Şeytan’ı yaratmamışsa yeryüzündeki kötülüklerin kaynağı kim diye sorabilirsiniz? Bu sorunun tek cevabı vardır Biz insanlar. Yaratılandan uzaklaşan ve onun sevgisinin henüz göremeyen biz insanlar. Ancak Rabbin isteklerini bilerek iyilerden olacağız ve yeryüzündeki kötülükleri ortadan kaldıracağız. Bu konuda Rab bizimledir. Kötülüklerin kaynağı rabden uzaklaşmak olduğuna göre bunun sorumluluğunu sadece gerçekte olmayan şeytana değil Tanrıya da yüklememeliyiz. Bu nedenle Yaratıcımızdan uzaklaşarak gerçekte olmayan Şeytana tapınmakta kendimizi aldatmaktan ve kötülükte ısrar edip Yezdan’dan uzaklaşmaktan başka bir anlam taşımayacaktır.

  Rabbin sevgilisi biz insanlar artık rabbin hükümleriyle tanıştık. Eski inanç ve geleneklerimizi bir kenara iterek Rabbin doğrularını kabullenmeli ve yaşamımızı ona göre yeniden planlamalıyız. Şeytan yoktur ve tüm kötülüklerin kaynağı bizleriz bu rabbin bize ilettiği bir esindir. Bu ve benzeri eski inançları reddettiğimiz de çevremizde henüz bu esini anlamayan veya bu esinle tanışmayan kişiler tarafından dışlanabilir veya üzülebiliriz. Ama unutmayalım Rabbin sevgisini kazanmak çevremizdekilerin sevgisini kazanmaktan daha değerli ve önemlidir. Bize tepki duyan insanları değiştirmek için yapmamız gereken ise rabbin sevgisiyle bütünleşip bizde bu sevginin yoğunlaşması için çabalamak ve Rabbin sevgisinin diğer kişilere yansımasını sağlamakla mümkündür.


  İmza

  Ben sizleri şikayetlerinizden arındırdım. Hayatı dilediğiniz gibi yaşadınız ” (Son Söz)

Kim demiş şeytan yok diye? Yapar yapar onu suçlars…

 • Lilith Kızı
  Lilith Kızı
  dunyadinleri.com/lilith36baa
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : Hafız
  Giriş : 51
 • Yazan : Lilith Kızı Tarih : Beğeniler : 0

  Kim demiş şeytan yok diye?
  Yapar yapar onu suçlarsınız habire...
  Kanıtlıyorum şeytanın varlığını işte,
  Bir ayna bir siz gerek hepinize!

  Zavallı Şeytan,

  Bunca kötülüğün içerisinde ona bir melek diyesim geliyor! İnsanlar kötülük yapıyor ha bire onu suçluyor! Günah keçisi yaratmış kalpazanlar kendilerine...

  Tanrı, İnsanı yaratmışken... Ne diye Şeytanı yaratsın?

  İmza

  Kutsal Tanrıça İnannam, bacaklarının arasındaki en güçlü büyüyü farkettiğinden beri tüm erkekler önümde eğiliyor... Kim karşı çıkabilir sana? Tanrıları, önünde diz çöktüren Tanrıça...

Yukardaki yazı tanrının yolu inancına göre kaleme…

 • Tanrının Yolu Yolcusu
  Tanrının Yolu Yolcusu
  dunyadinleri.com/tanrininyolu
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : İzmir
  Meslek : Eczacı
  Giriş : 5
  İnandığınız Din : Tanrının Yolu
  İnançlı Birimisiniz? : Çok İnançlıyım
 • Yazan : Tanrının Yolu Yolcusu Tarih : Beğeniler : 0

  Yukardaki yazı tanrının yolu inancına göre kaleme alınmıştır. dediğiniz gibi yapar yapar şeytan diye olmayan bir varlığı suçlarız hepimiz. oysa iyiyde kötüyüde yapan biziz. övülmesi gerekende yerilmesi gerekende biziz. Yaratan bize hayatı dilediğin gibi yaşadınız diyor. Yani bizi yoldan çıkaran herhangi bir varlık yok. Ne yapıyorsak kendimiz yapıyoruz.

  İmza

  Ben sizleri şikayetlerinizden arındırdım. Hayatı dilediğiniz gibi yaşadınız ” (Son Söz)

Şeytanın yaratılmasında küçük şerler olduğu gibi b…

 • Oğuz Abdullah
  Oğuz Abdullah
  dunyadinleri.com/oguz07761
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : Memur
  Giriş : 131
 • Yazan : Oğuz Abdullah Tarih : Beğeniler : 0

  Şeytanın yaratılmasında küçük şerler olduğu gibi büyük hayırlar ve insanların kemalatına vesilesi vardır

  Şeytanın sadece şer kötülük olarak düşünüp onu bu şekilde görmek yanlıştır

  Nasıl ki bir çekirdekte koca ağaca kadar mertebeler var aynen öylede insanın mahiyetinde öyle kabiliyetler vardır ki o ağaçtan daha çoktur belki en küçük atomlardan güneşe kadar dereceleri vardır,insandaki bu kabiliyetin inkişafı elbette bir hareket ister muamele ister ,muameledeki terakki zemberehin hareketi ile mücadele ile olur o mücadelede şeytanların var olması ile olur ,yoksa herkesin makamı melekler gibi sabit kalır insanlar içinde sınıflar olmayacaktı iyi kötü belli olmayacaktı kimin içindeki istidadı fıtratı iyi kimin kötü bunu kimse bilemeyicekti

  Ayrıca Şeytan İslamiyete göre cin taifesindendir ,Allah İnsanları ve Cinleri kendisine ibadet etmeleri için yaratmıştır yani şeytanda Allaha kulluk eden bir yaratıklar sınıfındandır

  Şeytan İslami kaynakta Allaha isyan etmesi sonucu bu hali almıştır ve Allahtan insanlara musallat olmak onları yoldan çıkarmak için izin istemiştir kıyamete kadar izin istemiştir.

  İmza