Diğer Dinler ve Dini Konular

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar Diğer Dinler ve Dini Konular Tanrı İnsanların Acı Çekmesine Neden İzin Veriyor?

Tanrı İnsanların Acı Çekmesine Neden İzin Veriyor?

 • merkür merkür
  merkür merkür
  dunyadinleri.com/m71500
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : İzmir
  Meslek : DiğerMeslekler
  Giriş : 28
  İnandığınız Din : Diğer
  İnançlı Birimisiniz? : Belirtmiyor
 • Yazan : merkür merkür Tarih : Kategori : Diğer Dinler ve Dini Konular Cevaplar : 0 Okunma : 3499 Beğeniler : 0
  Tanrı İnsanların Acı Çekmesine Neden İzin Veriyor?

  Dünyadaki acılara Tanrı mı neden oldu?

  Aden bahçesinde hangi dava ortaya çıktı?

  Tanrı insanların çektiği acıların etkilerini nasıl giderecek?

  SAVAŞTA olan bir ülkede, korkunç bir çatışmadan sonra kadın ve çocuklardan oluşan binlerce sivilin cesedi bir toplu mezara gömüldü. Mezarın etrafı küçük mezar taşlarıyla çevrildi. Her taşın üzerinde şu yazı vardı: “Neden?” Bazen bu en acı veren sorudur. Savaş, felaket, hastalık ya da suçlar, sevilen masum kişilerin canını aldığında, evleri yerle bir ettiğinde ya da başka büyük acılara neden olduğunda, üzüntüyle bu soruyu sorarız. Neden başımıza bunların geldiğini bilmek isteriz.

  2 Tanrı insanların acı çekmesine neden izin veriyor? Eğer Yehova Tanrı mutlak güce sahip, sevgi dolu, hikmetli ve adilse, neden dünya bu kadar nefretle ve adaletsizlikle dolu? Hiç bunları sordunuz mu?

  3 Tanrı’nın insanların acı çekmesine neden izin verdiğini sormak yanlış mıdır? Bazıları, böyle bir soru sormakla imansız görülmekten ya da Tanrı’ya saygısızlık etmekten korkuyor. Fakat Kutsal Kitabı okuduğumuzda, imanlı insanların da benzer sorular sorduğunu görürüz. Örneğin Habakkuk peygamber Yehova’ya şöyle sordu: “Bana neden acı şeyler gösteriyorsun, Kendin de kötü davranışları seyrediyorsun? Neden gözümün önünde yağmacılık ve zorbalık yapılıyor, neden kavgalar çıkıyor, neden çekişmeler sürüp gidiyor?” (Habakkuk 1:3 ).

  4 Yehova böyle bir soru sorduğu için bu imanlı peygamberi azarladı mı? Hayır. Tersine, onun içten sözlerini, ilham ettiği Kutsal Kitap kaydına dahil etti. Ayrıca Tanrı onun daha derin bir anlayışa sahip olmasına ve imanının güçlenmesine yardım etti. Yehova aynı şeyi sizin için de yapmak istiyor. Kutsal Kitabın “O sizinle ilgileniyor” dediğini unutmayın (1. Petrus 5:7 ). Tanrı kötülüklerden ve insanların kötülük yüzünden acı çekmesinden herhangi bir insandan çok daha fazla nefret ediyor (İşaya 55:8, 9 ). Öyleyse dünyada neden bu kadar çok acı var?

  NEDEN BU KADAR ÇOK ACI VAR?

  5 Çeşitli dinlerden insanlar din adamlarına gidip dünyada neden bu kadar çok acı olduğunu sorar. Çoğu zaman aldıkları cevap şöyledir: Acılar Tanrı’dan gelir ve O, acı olaylar da dahil her şeyi uzun zaman önce belirlemiştir. Birçok kişiye ‘Tanrı’nın işlerine akıl sır ermez’ denir. Bazen de O’nun insanların, hatta çocukların bile ölümüne neden olup onları yanına aldığı söylenir. Oysa öğrendiğimiz gibi, Yehova Tanrı asla kötü bir şeye neden olmaz. Kutsal Kitap “Tanrı asla kötülük etmez, Mutlak Gücün Sahibi asla haksız davranmaz!” der (Eyüp 34:10 ).

  6 İnsanların dünyadaki tüm acılar için Tanrı’yı suçlama hatasına neden düştüğünü biliyor musunuz? Çünkü çoğu zaman, dünyanın gerçek yöneticisinin Mutlak Güce Sahip Tanrı olduğunu sanıyorlar. Kutsal Kitabın öğrettiği basit ama önemli bir hakikati bilmiyorlar. Söz konusu hakikati bu kitabın 3. Bölümünde öğrendik. Şu anda dünyayı İblis Şeytan yönetiyor.

  7 Kutsal Kitap açıkça “bütün dünya kötü olanın elinde bulunuyor” der (1. Yuhanna 5:19 ). Sizce de bu sözler mantıklı değil mi? Bu dünya “bütün dünyayı saptıran” görünmez ruhi varlığın kişiliğini yansıtıyor (Vahiy 12:9 ). Şeytan acımasız, nefret dolu ve hilekârdır. Dolayısıyla onun etkisi altında olan dünya da acımasızdır, nefret ve hileyle doludur. Bunca acının bir nedeni budur.

  8 İnsanların bu kadar çok acı çekmesinin ikinci nedeni, 3. Bölümde ele alındığı gibi, insanlığın Aden bahçesindeki isyandan bu yana kusurlu ve günahkâr olmasıdır. Günahkâr insanlar üstünlük mücadelesi vermeye eğilimlidir. Bu mücadele savaş, baskı ve acıyla sonuçlanır (Vaiz 4:1; 8:9 ). Acıların üçüncü nedeni de ‘beklenmedik zamanda beklenmedik olaylarla karşılaşmamızdır’ (Vaiz 9:11 ). Yehova’nın koruyucu yönetiminden yoksun bir dünyada, insanlar yanlış zamanda yanlış yerde oldukları için acı çekebilirler.

  9 Acılara Tanrı’nın neden olmadığını bilmek rahatlatıcıdır. İnsanların acı çekmesine yol açan savaşlar, suçlar, baskılar, hatta doğal afetlerden O sorumlu değildir. Yine de Yehova’nın tüm bu acılara neden izin verdiğini bilmemiz gerekir. Tanrı mutlak güce sahip olduğuna göre bunları durdurmaya gücü vardır. Öyleyse neden bunu yapmıyor? Tanımaya başladığımız sevgi dolu Tanrı’nın makul bir nedeni olmalı (1. Yuhanna 4:8 ).

  ÇOK ÖNEMLİ BİR DAVA ORTAYA ATILIYOR

  10 Tanrı’nın acılara neden izin verdiğini öğrenmek için, en başa dönmemiz gerekir. Şeytan, Âdem ile Havva’yı Yehova’ya itaatsizlik etmeye yönelttiğinde, ciddi bir şüphe ortaya atmış oldu. Şeytan Yehova’nın gücü hakkında şüphe uyandırmaya çalışmadı. Yehova’nın gücünün sınırsız olduğunu o da biliyor. O, Yehova’nın yönetme hakkı konusunda şüphe uyandırmaya çalıştı. Yehova’nın, yarattığı varlıklardan iyi şeyleri saklayan bir yalancı olduğunu söyledi. Böylece O’nu kötü bir yönetici olmakla suçlamış oldu (Başlangıç 3:2-5 ). İnsanların Tanrı’nın yönetimi olmadan daha başarılı olacağını ima etti. Bu, Yehova’nın egemenliğine, yani O’nun yönetme hakkına yönelik bir saldırıydı.

  11 Âdem ve Havva Yehova’ya başkaldırdı. Bunu yapmakla adeta şöyle demiş oldular: ‘Yehova’nın bizi yönetmesine ihtiyacımız yok. Neyin doğru neyin yanlış olduğuna kendimiz karar verebiliriz.’ Yehova bu davayı nasıl çözebilirdi? Yarattığı tüm zekâ sahibi varlıklara, o isyankârların yanıldığını nasıl öğretebilirdi? Her yönüyle en iyi yolun Kendi yolu olduğunu nasıl gösterebilirdi? Bazıları en basit çözüm olarak ‘Tanrı asileri yok edip her şeye baştan başlamalıydı’ diyebilir. Fakat Yehova, amacının yeryüzünü Âdem ile Havva’nın soyuyla doldurmak olduğunu söylemişti. O, insan ailesinin cennet bir yeryüzünde yaşamasını istiyordu (Başlangıç 1:28 ). Yehova amaçlarını her zaman gerçekleştirir (İşaya 55:10, 11 ). Ayrıca Aden’deki isyankârları ortadan kaldırmak, Yehova’nın yönetme hakkıyla ilgili şüpheyi ortadan kaldırmayacaktı.

  12 Diyelim ki bir öğretmen öğrencilerine zor bir matematik probleminin nasıl çözüleceğini anlatıyor. Bu arada sınıftan zeki ama asi bir öğrenci, öğretmenin problemi çözme yönteminin yanlış olduğunu iddia ediyor. Bu öğrenci, öğretmenin yetersiz olduğunu ima ederek kendi çözümünün çok daha iyi olduğunda ısrar ediyor. Sınıftaki bazı öğrenciler onu haklı buluyor ve onlar da öğretmene başkaldırıyor. Bu durumda öğretmen ne yapmalı? Bu asi öğrencileri sınıftan atarsa diğer öğrenciler bundan nasıl etkilenir? Sınıf arkadaşlarının ve ona katılan diğer öğrencilerin haklı olduğunu düşünmezler mi? Sınıftaki diğer öğrenciler öğretmene saygılarını kaybedebilir ve öğretmenlerinin, yanlışının ortaya çıkmasından korktuğunu sanabilirler. Peki ya öğretmen, başkaldıran öğrencinin problemi nasıl çözeceğini sınıfa göstermesine izin verirse?

  13 Yehova, bu örnekteki öğretmenin yaptığına benzer bir şey yaptı. Aden’de meydana gelen olayın sadece oradaki isyankârlarla sınırlı olmadığını unutmayalım. Olan biteni milyonlarca melek izliyordu (Eyüp 38:7; Daniel 7:10 ). Yehova’nın bu isyanı ele alış tarzı, tüm o melekleri ve sonuçta tüm zekâ sahibi varlıkları çok etkileyecekti. Yehova ne yaptı? İnsanlığı nasıl yöneteceğini göstermesi için Şeytan’a izin verdi. Böylece, insanların Şeytan’ın yönlendirmesiyle kendi kendilerini yönetmesine de izin verdi.

  14 Örneğimizdeki öğretmen, asi öğrencinin ve ona katılan diğer öğrencilerin hatalı olduğunu biliyor. Fakat iddialarını kanıtlamaya çalışmalarına izin verirse, bundan tüm sınıfın yararlanacağını da biliyor. Bu asi öğrenciler başarısız olduğunda, tüm dürüst öğrenciler sınıfa önderlik edebilecek tek kişinin öğretmenleri olduğunu görecek. Öğretmenin bundan sonra başkaldıran herhangi bir öğrenciyi neden sınıftan atacağını da anlayacaklar. Benzer şekilde Yehova, Şeytan ve yandaşı asilerin başarısızlığını ve insanın kendi kendini yönetemediğini görmenin dürüst insanların ve meleklerin yararına olacağını biliyor. Yeremya peygamber gibi onlar da şu çok önemli hakikati öğrenecek: “Ey Yehova, bilirim ki, kendi yolunu belirlemek insanoğluna düşmez. Adımlarına yön vermek insana düşmez” (Yeremya 10:23 ).

  NEDEN BU KADAR UZUN SÜRE?

  15 Peki Yehova insanların çektiği acının neden bu kadar uzun süre devam etmesine izin verdi? Ayrıca kötü olayları neden engellemiyor? Bu soruların cevaplarını bulabilmek için, örneğimizdeki öğretmenin yapmayacağı iki şeye bakalım. Öncelikle, öğretmen asi öğrencinin kendi çözümünü sunmasına engel olmayacaktır. İkinci olarak da, çözümü bulmasına yardım etmeyecektir. Benzer şekilde Yehova’nın da yapmamaya kararlı olduğu iki şey var. İlk olarak, Şeytan ve yandaşlarının haklılıklarını ispatlama çabalarına engel olmadı. Zamanın geçmesine izin vermesi bu nedenle şarttı. Binlerce yıllık tarih boyunca, insanoğlunun kendi kendini yönetmenin her türünü, her yönetim şeklini deneme fırsatı oldu. İnsanlık, bilimde ve diğer alanlarda bazı ilerlemeler kaydetti. Fakat adaletsizlik, yoksulluk, suçlar ve savaşlar, hayat koşullarını gitgide daha kötü hale getirdi. İnsan yönetimlerinin başarısız olduğu artık ispatlanmıştır.

  16 İkinci olarak, Yehova Şeytan’ın bu dünyayı yönetmesine yardım etmiyor. Örneğin, eğer Tanrı korkunç suçları engellemiş olsaydı, aslında isyankârları desteklemiş olmayacak mıydı? İnsanların, korkunç sonuçlarla karşılaşmadan kendi kendilerini yönetebileceklerini düşünmelerine yol açmış olmayacak mıydı? Yehova böyle davranmış olsaydı bir yalana ortak olacaktı. Oysa ‘Tanrı’nın yalan söylemesi imkânsızdır’ (İbraniler 6:18 ).

  17 Peki, ya bu uzun süren isyanın yol açtığı onca zarar ne olacak? Yehova’nın mutlak güce sahip olduğunu unutmamalıyız. O, insanlığın çektiği acıların etkilerini giderebilir ve bunu kesinlikle yapacaktır. Daha önce öğrendiğimiz gibi, yeryüzümüzün cennete döndürülmesiyle, gezegenimize verilen zarar giderilecek. Günahın etkileri, İsa’nın yaşamını vererek sağladığı fidyeye iman aracılığıyla ortadan kaldırılacak. Ölümün etkileri de dirilme sayesinde giderilecek. Böylece Tanrı, İsa aracılığıyla ‘İblis’in işlerini hükümsüz kılacak’ (1. Yuhanna 3:8 ). Yehova tüm bunları tam zamanında yapacak. Daha erken harekete geçmediği için mutlu olabiliriz, çünkü sabrı sayesinde hakikati öğrenme ve O’na hizmet etme fırsatımız oldu (2. Petrus 3:9, 10 ). Bu arada Tanrı Kendisine içtenlikle tapınan kişileri arıyor. Sorunlarla dolu bu dünyada yaşayabilecekleri her tür acıya dayanmaları için onlara yardım ediyor (Yuhanna 4:23; 1. Korintoslular 10:13 ).

  18 Bazıları ‘Tanrı Âdem ile Havva’yı isyan edemeyecekleri şekilde yaratmış olsaydı, tüm bu acılar önlenemez miydi?’ diye merak ediyor. Bu soruyu cevaplamak için Yehova’nın bize verdiği çok değerli bir hediyeyi hatırlamamız gerekir.

  TANRI’NIN VERDİĞİ HEDİYEYİ NASIL KULLANACAKSINIZ?

  19 Beşinci Bölümde belirtildiği gibi, insanlar özgür iradeyle yaratılmıştır. Bu hediyenin değerinin farkında mısınız? Örneğin, Tanrı sayısız hayvan yarattı. Tüm bu hayvanlar içgüdüleriyle hareket ediyor, fakat onlar doğruyla yanlışı ayırt etme yeteneğine sahip değiller (Özdeyişler 30:24 ). İnsanlar da her komuta uymak üzere programlanabilen robotlar yapıyorlar. Tanrı bizi böyle yaratmış olsaydı mutlu olur muyduk? Hayır. Nasıl biri olacağımızı, nasıl bir hayat süreceğimizi, arkadaşlarımızı ve başka şeyleri seçme özgürlüğüne sahip olduğumuza çok memnunuz, değil mi? Belli bir ölçüde özgür olmayı seviyoruz. Zaten Tanrı da özgür olmamızı istiyor.

  20 Yehova Kendisine mecburiyetten hizmet etmemizi istemiyor (2. Korintoslular 9:7 ). Sizce bir anne ya da babayı hangisi daha çok mutlu ederdi: Çocuğunun mecbur olduğu için “seni seviyorum” demesi mi, yoksa bunu içinden gelerek söylemesi mi? Öyleyse üzerinde düşünülmesi gereken soru şudur: Tanrı’nın verdiği özgür iradeyi siz nasıl kullanacaksınız? Şeytan, Âdem ve Havva özgür iradelerini olabilecek en kötü şekilde kullandılar, Yehova Tanrı’yı reddettiler. Sizin seçiminiz ne olacak?

  21 Şahane özgür irade hediyenizi en iyi şekilde kullanma fırsatınız var. Yehova’nın tarafında yer almış milyonlarca kişiye siz de katılabilirsiniz. Onlar Şeytan’ın bir yalancı ve başarısızlığa mahkûm bir yönetici olduğunu ispatladıkları için Tanrı’yı çok sevindiriyorlar (Özdeyişler 27:11 ). Doğru yaşam yolunu seçerek siz de bunu yapabilirsiniz. Bu konu gelecek bölümde açıklanacak.

  KUTSAL KİTABIN ÖĞRETTİKLERİ

  ▪ Dünyadaki kötü koşulların sebebi Tanrı değil (Eyüp 34:10 ).

  ▪ Şeytan, Yehova’nın yalancı olduğunu ve yarattığı varlıklardan iyi şeyleri sakladığını söylemekle, O’nun yönetme hakkı konusunda şüphe uyandırmaya çalıştı (Başlangıç 3:2-5 ).

  ▪ Yehova insanların çektiği acılara son vermek ve bu acıların etkilerini gidermek için İsa Mesih’i kullanacak (1. Yuhanna 3:8 ).

  Yehova'nın Şahitleri'nin yayınlarından alınmıştır.

  İmza