Diğer Dinler ve Dini Konular

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar Diğer Dinler ve Dini Konular Kutsal Kitap Ötanazi Hakkında Ne Der?​

Kutsal Kitap Ötanazi Hakkında Ne Der?​

 • merkür merkür
  merkür merkür
  dunyadinleri.com/m71500
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : İzmir
  Meslek : DiğerMeslekler
  Giriş : 28
  İnandığınız Din : Diğer
  İnançlı Birimisiniz? : Belirtmiyor
 • Yazan : merkür merkür Tarih : Kategori : Diğer Dinler ve Dini Konular Cevaplar : 0 Okunma : 206 Beğeniler : 0
  Kutsal Kitap Ötanazi Hakkında Ne Der?​

  Kutsal Kitap Ötanazi Hakkında Ne Der?​

  Kutsal Kitabın cevabı​

  Kutsal Kitap doğrudan ötanaziden söz etmez. Fakat yaşam ve ölüm hakkında söyledikleri bize dengeli bir bakış açısı kazandırır. Kutsal Yazılara göre ölüme yol açmak kabul edilemez bir davranıştır, ancak geri dönüşü olmayan bir ölüm sürecine girildiyse yaşamı uzatmak için umutsuzca çaba sarf etmek de şart değildir.
  Kutsal Kitap Tanrı’nın Yaratıcımız ve “hayatın kaynağı” olduğunu söyler (Mezmur 36:9; Elçiler 17:28 ). O’nun gözünde yaşam çok değerlidir. Bu nedenle, Tanrı başkasının yaşamına ya da kendi yaşamımıza son vermemizi yasaklar (Çıkış 20:3; 1. Yuhanna 3:15 ). Ayrıca Kutsal Kitap hem kendi yaşamımızı hem de başkalarının yaşamını korumak için makul önlemler almamız gerektiğini belirtir (Tekrar 22:8 ). Açıkça görüldüğü gibi Tanrı bizden hediye ettiği yaşama değer vermemizi istiyor.

  Bir kişi ölümcül bir hastalığa yakalandıysa?​

  Bir kişinin yakında öleceği kesinleştiğinde bile Kutsal Kitap o kişinin yaşamına son verilmesini hoş görmez. Eski İsrail Kralı Saul’un yaşadıkları bu görüşü destekler. Saul savaşta ölümcül bir yara aldığında yardımcısından kendisini öldürmesini istemişti (1. Samuel 31:3, 4 ). Saul’un yardımcısı bunu reddetti. Ancak başka bir adam Saul’un bu isteğini yerine getirdiğini ve onu öldürdüğünü iddia etti. Davut, Tanrı’nın hayat konusundaki görüşünü yansıttı ve o adamı kan suçu işlemekten sorumlu tuttu (2. Samuel 1:6-16 ).

  Durum ne kadar ümitsiz olursa olsun yaşam uzatılmalı mı?​

  Bir kişinin durumunun ümitsiz olduğu kesinleştiğinde, Kutsal Kitap ölüm sürecinin uzatılmasını talep etmez. Bunun yerine Kutsal Kitap dengeli bir görüş sunar. Günahkâr durumumuzun sonucu olan ölüm, bizim büyük düşmanımızdır (Romalılar 5:12; 1. Korintoslular 15:26 ). Ölüm istenen bir durum olmamakla birlikte ondan korkulmasına gerek yoktur, çünkü Tanrı ölen kişileri dirilteceğini vaat ediyor (Yuhanna 6:39, 40 ). Yaşama saygı gösteren bir kişi uygun olan en iyi tıbbi tedaviyi araştırır. Yine de böyle yapmak, sırf yakında sonlanacak olan ölüm sürecini uzatmak amacıyla tıbbi yöntemlere başvurmayı gerektirmez.

  İntihar bağışlanamaz bir günah mıdır?​

  Hayır, Kutsal Kitap intihar etmeyi bağışlanamaz günahlar arasında saymaz. Birinin kendi yaşamına son vermesi ciddi bir günah olmasına rağmen, * Tanrı kişiyi intihara sürükleyebilecek psikolojik bir hastalık, aşırı stres veya genetik gibi faktörlerin farkındadır (Mezmur 103:13, 14 ). Tanrı, yaslı olanlara Kutsal Kitap aracılığıyla teselli sağlar . Ayrıca Kutsal Kitap “doğru olanlar da olmayanlar da diriltilecektir” der (Elçiler 24:15 ). Bu, intihar etmek gibi ciddi hatalar yapanlar için de bir dirilme ümidi olduğunu ortaya koyar.

  Hayvanlara uygulanan ötanazi​

  Hayvanlara uygulanan ötanazi çok farklıdır. Tanrı sonsuz yaşam ümidini insanlara verdi, hayvanlar için ise böyle bir ümit söz konusu değildir (Romalılar 6:23; 2. Petrus 2:12 ). Kutsal Kitap hayvanlara acımasızca davranılmasını yasaklamakla birlikte, insanlara hayvanlar üzerinde hâkimiyet kurma yetkisi vermiştir (Başlangıç 9:3 ). Tanrı bizden hayvanlara merhametle davranmamızı beklediğinden, bir hayvanın tedavisinde en insancıl yöntemin hangisi olduğuna karar vermek, sahibinin sorumluluğudur. Acı çeken bir hayvanın ölmesine karar vermek de bu sorumluluk kapsamındadır (Özdeyişler 12:10 ).

  1. Kutsal Kitabın Öğrettikleri
  2. Kutsal Kitapla İlgili Soruların Cevapları ndan alınmıştır.
  İmza