Budizm

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar Budizm Hui Hai (Büyük İnci) Zen Öğretileri

Hui Hai (Büyük İnci) Zen Öğretileri

 • Arayış Arayış
  Arayış Arayış
  dunyadinleri.com/serkandb68c
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Eskişehir
  Meslek : Bankacı
  Giriş : 191
  İnandığınız Din : İslam (Sünni)
  İnançlı Birimisiniz? : Çok İnançlıyım
 • Yazan : Arayış Arayış Tarih : Kategori : Budizm Cevaplar : 1 Okunma : 3299 Beğeniler : 0
  Hui Hai (Büyük İnci) Zen Öğretileri

  ''Bilgeler gerçeği zihinde ararlar ,Budada değil.Gerçeği zihinde değilde budada arayanlar budaladır''

  Hui Hai.(Büyük İnci)

  Hui Hai İ.S 800 lerde Çinde yaşadı ve öğretilerini geliştirdi.Budizimde ani aydınlanma öğretisinin savunucularındandır.Aydınlanmanın kademeli olarak değil bir anda ortaya konacağını savunur.

  Örneğin Arşimetin suyun kaldırma kuvvetini bulup hamamdan dışarı çırılçıplak fırlaması gibi.Buldum buldum diye haykırması ,kendinden geçmesi,gerçeğe ulaşmanın farkındalığında ,içinde bulunduğu halin farkındalığından sıyrılması gibi.

  Aşama aşama aydınlanma veya anlık aydınlanma birbirinden pek ayrılamaz aslında.

  Arşimetin onca süre çalışması üzerindeki çabaları anlık aydınlanmayı varkılmıştır.

  Büyük İnci zihinlerini eğitmek dururken ,karakterlerini değiştirmeye çabalayanların yanlış yaptıklarını ,Zihnin herşeyi belirleyici kuvvet olduğunu ve evrensel zihinden ayrı olmadığını vurgular.Bu sebeple zihinsel kontrolün en önemli gerçek olduğunu vurgular.

  Bedenin sahibi zihindir..

  ''Aydınlanma demek aldatan düşüncelerden ansızın kendinizi kurtarmanızdır.Aydınlanma demek aydınlanmanın ulaşılabilecek birşey olmadığını anlamanızdır''

  Zihin var ve yok,iyi kötü ,doğru yanlıştan sıyrılmalı ,zıtların ötesine evrensel zihnin birliğine yönelmelidir.Zihine olumsuz düşünceler kadar olumlu düşüncelerde iz bırakır.Bu sebeple zıtlardan zihni temizlemek gerekir.

  Terketmek ,herşeyden vazgeçmek değildir ,terketmek bağlanmamaktır..Bağımlı olmamak.O hiç birşeyi sahiplenmez..Benim demez.

  Amaç evrensel birlikte erimektir.Hayatlaşmak..Tanımsız ve tanımlı olmak..Bilinir ve bilinmez.

  Kayığın amacı karşı kıyıya taşımaktır ,kıyıya varıldığında kayık bırakılmalıdır..Amaca ulaştıran yöntemler amaca ulaşıldıktan sonra terk edilmelidir.

  Düşünceler bile sahiplenilmemelidir.Kişiler sahiplenirse savunur..Düşünceleri Benleştirir..

  Yap ve geç Hayat gibi..Benim deme..Bizleş..BİRleş..

  İsimsiz ol ,Hayat gibi..

  Devam edecek...

  İmza

  Bir nefes çektiğinde ciğerlerine , Tadını alabiliyorsan Hayatın Varsın. Verdiğinde nefsi sahibine Artık Hayatsın.(Arayış)

''Zihniniz yanlızca boşluğa takılıysa ,bağlanabile…

 • Arayış Arayış
  Arayış Arayış
  dunyadinleri.com/serkandb68c
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : Eskişehir
  Meslek : Bankacı
  Giriş : 191
  İnandığınız Din : İslam (Sünni)
  İnançlı Birimisiniz? : Çok İnançlıyım
 • Yazan : Arayış Arayış Tarih : Beğeniler : 0

  ''Zihniniz yanlızca boşluğa takılıysa ,bağlanabileceğiniz hiç bir şey olamaz.Eğer bir yerde ikamet eden zihini anlamak istiyorsanız ,sadece zihninizi idrak etmeli ve yargılamalarda bulunmanıza izin vermemelisiniz.,yani iyi ve kötü bir takım değerlendirmelerden sakınmalısınız.Geçmiş geçmiştir o sebeple oturup onu yargılamayın ,gelecekteki herneyse onu yargılamayın.Her ne varsa şuan elde edilir.Sadece herşeye karşı olan bağımsızlığınızın bilincinde olun.Herhangi bir şey için aşk ve nefret duygularının zihninize girmesine izin vermeyin..........Hiçbirşeyde ikamet etmeyen zihnin tam farkındalığı,yaratılmamaış evrensel zihnin farkındalığıdır''

  Hayatın kendini varkılmadan önceki hali ,zıtlıkların ötesi..Hayat kendini zıtların kullanımıyla var kılar.Herşey zıtların çatışmasıyla var olur ,zıtların ötesindeherşeyin özü olan O vardır.O kendini ancak bu şekilde var kılabilir.

  Zihinsel çatışma halindeki birey zıtlararın tutsağı olmuştur.Bir oraya bir buraya savrulur.Zihinin bu halinde kişi tutsaktır.Busebeple önemli olan zihni eğitmektir ,bedeni değil.Zihinsel düşünce fırtınalarından kurtulmak.Evrenin tanımlanamayan O haline ulaşmak..Herşeyde var olan O özle dolmak.Herşey hemde hiç birşey olabilmek..

  Bu sebeple ,sabretmeyi öğrenmek ,yanlışlarımızı sürekli düzeltmeye çalışmak ,kurallar koymak ,kuralları yıkmak ,bedensel hüküm için oruçtutmak v.b. ahlaki yetiler için çabalamak yerine zihni eğitmek zihinsel düşünce orucu tutmak hepsinin başıdır.Zihni eğitirsek beden Onu takip edecektir.

  Evrensel zihin tanımlanamaz ,elle tutulamaz olduğu için boşluk kavramıyla tanımlamıştır.Ancak hem özü hemde özün kendini aşikar kıldığı yüzünü (hayat) kapsar.

  Felsefenin matemetiğe yansımasına bakarsak daha iyi anlaşılacaktır.

  .........-5,-4,-3,-2,-1,0,1,2,3,4,5.....

  Sıfır(O) kendini zıtlarla eksi ve artılarla var kılar ,sıfır(O) hem tüm sayılardır hemde tanımsızlıktır.Herşey 0dan doğar ve 0 a döner.2 sayı arasında sonsuz sayı vardır.O hem herşeydir hemde hiçbirşey.bu sebeple sıfır hiçlik değildir.Hem varlık hemde yokluktur.Hem hepsidir hem hiçbiri.

  Bu sebeple hiç biryerde ikamet etmeyen zihin aydınlanmış zihindir.Evrenin zihniyle özdeşleşmiş zihin.Hiç bir yerde ikamet etmmesi onun bağımsızlığını gösterirv,düşüncelere takılı kalmaz.Ayna gibidir ,yanlızca görüneni yanstır ,kendinde tutmaz.Ayna görüntüleri sahiplenmez ,üzerine yansıyan görüntüler görünür ve gider.

  (Taoist felsefe değimiyle insan zihni ayna gibi olmalıdır.Budizmin çindeki bakış açısı taoizimden çok farklı değildir.Hatta taoizm ve budizmin özde birleşmiş halidir.Bu sebeple hareket metodları birbirine çok yakındır)

  İnsan zihini ayna gibi olduğunda ,düşünceler kişiyi etkilemeden akıp gittiğinde yansıtacağı yanlızca Hayat olacaktır..

  İmza

  Bir nefes çektiğinde ciğerlerine , Tadını alabiliyorsan Hayatın Varsın. Verdiğinde nefsi sahibine Artık Hayatsın.(Arayış)