Bilim ve Teknoloji

Kelebeğin Kanadı

 • b T
  b T
  dunyadinleri.com/merkur-merkur
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : İzmir
  Meslek : çevirmen
  Giriş : 16
 • Yazan : b T Tarih : Kategori : Bilim ve Teknoloji Cevaplar : 0 Okunma : 314 Beğeniler : 0
  Kelebeğin Kanadı

  Kelebeğin Kanadı

  KELEBEĞİN KANADI öylesine narindir ki, toz zerreciklerinin ya da çiy damlalarının ağırlığı bile onun uçmasını zorlaştırabilir. Yine de kanatları temiz ve kuru kalır. Bunun sırrı nedir?


  Kelebeğin kanadında üst üste binmiş minicik pullar vardır

  Şunu düşünün: Ohio Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılar, dev mavi morfo kelebeğini (Morpho didius) inceledi ve bazı ayrıntılar fark etti. Bu böceğin kanadı,çıplak gözle pürüzsüz görünmesine rağmen, yüzeyi damdaki kiremitler gibi üst üste binmiş minicik pullarla örtülü. Bu pulların yüzeyindeki daha da küçük paralel çizgiler, kirin ve su damlalarının kolaylıkla akıp gitmesini sağlıyor. Mühendisler kir ve su tutmayan, yüksek teknoloji ürünü endüstriyel kaplama malzemeleri ve
  tıbbi araç gereçler üretmek için bu kanatların yapısını taklit etmeye çalışıyor.

  Kelebeğin kanadı, bilimin canlılardaki tasarımı nasıl taklit etmeye çalıştığını gösteren başka bir örnektir. Araştırmacı Bharat Bhushan “Doğa, mikro düzeyden makro düzeye kadar, yüzyıllardır insanlığa ilham veren mühendislik harikalarıyla dolu” diyor.


  Kelebeğin Kanadının Işığı Emen Yapısı


  BİLİM İNSANLARI fosil yakıt kullanımını azaltmak için güneş enerjisi toplayıcılarının ışık toplama verimini artırmak istiyor. Bir bilim adamı ‘Bu sorunun çözümü belki de gözümüzün önünde kanat çırpıyor’ dedi


  Kelebeğin kanadındaki pulların üzerinde petek benzeri delikler vardır

  Şunu düşünün: Kelebekler soğuk havada kendilerini sıcak tutmak için güneşte kanatlarını açar. Kuyruklu kelebeklerin bazı türlerinin kanatları, güneş ışığını yakalayıp emmekte şaşırtıcı derecede etkilidir. Bu kelebeklerin sırrı sadece kanatlarındaki koyu renkli pigmentte değil, aynı zamanda kanatlarını kaplayan üst üste binmiş mikroskobik pulların yapısında saklıdır. Pulların üzerinde sıra sıra dizilmiş petek benzeri delikler vardır; bu delikler ters V şeklindeki çıkıntılarla birbirinden ayrılmıştır ve bu çıkıntılar ışığın deliklere süzülmesini sağlar. Bu dâhice yapı, gelen güneş ışığını yakalayarak kanatların simsiyah olmasını ve kelebeğin inanılmaz bir verimlilikle ısınmasını sağlar.

  Science Daily şöyle diyor: “Kelebeğin kanadı, doğadaki en narin yapılar arasında sayılabilir. Bununla birlikte, su ve güneş ışığından hidrojen gazı (geleceğin yeşil yakıtı) üretimini iki katına çıkaracak yeni teknolojiler için araştırmacılara güçlü bir ilham kaynağı oluyor.”

  Umut vaat eden diğer uygulamalar ise optik cihazlar ve güneş pilleri.

  Ne dersiniz? Kelebeğin kanadının ışığı emen mimarisi evrimle mi oluştu? Yoksa tasarlandı mı?

  UYANIŞ NİSAN 2014

  İmza

İlgili Sayfalar : Bilim ve Teknoloji