Bilim ve Teknoloji

Ana Sayfa Forum Bilim ve Felsefe Bilim ve Teknoloji Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapabilirsiniz?

Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapabilirsiniz?

 • b T
  b T
  dunyadinleri.com/merkur-merkur
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : İzmir
  Meslek : çevirmen
  Giriş : 16
 • Yazan : b T Tarih : Kategori : Bilim ve Teknoloji Cevaplar : 0 Okunma : 396 Beğeniler : 0
  Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapabilirsiniz?

  Enerji Tasarrufu İçin Neler Yapabilirsiniz?

  HAYATIMIZIN hemen hemen her alanında enerjiye ihtiyacımız var. Evimizi ısıtmak ya da soğutmak, arabamızı kullanmak ve birçok günlük faaliyeti yapmak için elektrik ya da yakıt gerekir. Ancak dünya çapında enerji konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor.

  Güney Afrika’da yaşayan Gary için “yakıt fiyatlarının artması” büyük bir sorun.
  Filipinler’deki Jennifer ise ihtiyaç duyduğunda elektrik olup olmayacağı konusunda endişeli, çünkü orada elektrik kesintisi çok yaygın.
  Ayrıca dünyanın birçok yerinde enerji kaynakları çevreyi kirletiyor. Bu nedenle El Salvador’da yaşayan Fernando “Enerji üretiminin ekolojik etkisi beni kaygılandırıyor” diyor.
  Tüm bu sorunları düşününce “Ben bu konuda ne yapabilirim?” diye sorabilirsiniz.

  Hepimiz enerjiyi dikkatli kullanmak için bir şeyler yapabiliriz.
  Hem enerji tasarrufu yapmak hem de enerjiyi verimli şekilde kullanmak bize birçok yarar sağlar.
  Enerji tüketimini azaltarak paradan tasarruf ederiz. Ayrıca giderek artan enerji talebini gereksiz yere artırmayarak çevreyi koruruz.

  Şimdi enerjiyi daha dikkatli kullanabileceğimiz üç alanı ele alalım: evimiz, ulaşım ve günlük faaliyetler.

  EVDE

  Isıtma ve soğutma sistemlerini tutumlu kullanın. Bir Avrupa ülkesinde yapılan bir araştırmaya göre, bir yıl içinde en çok enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacak şey, kışın termostatı sadece iki derece düşürmektir.
  Kanada’da yaşayan Derek şöyle diyor: “Kışın kombiyi sonuna kadar açmak yerine hırka giyerek ailece enerji tasarrufu yapıyoruz.”

  Aynı yöntem daha sıcak ülkelerde evi soğutmak için de uygulanabilir.
  Filipinler’de yaşayan Rodolfo her zaman klimanın derecesini dikkatlice ayarlıyor. “Böylece hem paradan hem de enerjiden tasarruf ediyoruz” diyor.

  Evinizi ısıtırken ya da soğuturken kapı ve pencereleri kapalı tutun. Isınan ya da soğuyan havanın dışarı çıkmasını engelleyerek enerji israfını önleyebiliriz.
  Örneğin soğuk havada kapıyı açık bırakmak, ortamı ısıtmak için çok daha fazla enerji harcanmasına neden olur.

  Bazıları pencereleri ve kapıları kapalı tutmanın yanı sıra, evlerine iyi bir izolasyon yaptırarak ve enerji tasarruflu pencereler kullanarak enerji kaybını azaltıyor.

  Enerji tasarruflu lamba kullanın. Daha önce sözü edilen Jennifer “Normal ampuller yerine enerji tasarruflu ampuller kullanmaya başladık” diyor.
  Enerjiyi verimli kullanan yeni aydınlatma ürünleri daha pahalı olabilirse de, çok daha az enerji tüketerek uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar.

  ULAŞIMDA

  Mümkünse toplu taşıma araçlarını kullanın. İskoçya’da yaşayan Andrew “İşe mümkün olduğunca trenle ya da bisikletle gitmeye çalışıyorum” diyor.

  Energy: What Everyone Needs to Know adlı kitabın söylediği gibi “Arabalar, otobüslere ya da trenlere oranla yolcu başına en az üç kat daha fazla enerji tüketiyor.”

  Yapacağınız yolculukları planlayın. Önceden plan yaparak gün içindeki yolculuklarınızın sayısını azaltabilirsiniz. Böylece zamandan ve paradan tasarruf ederken enerji tüketimini de azaltırsınız.
  Filipinler’de yaşayan Jethro arabasının benzin masrafı için aylık bir miktar belirliyor. Şöyle diyor: “Bu, yapacağım yolculukları daha iyi planlamamı sağlıyor.”

  GÜNLÜK FAALİYETLERDE

  Kullandığınız sıcak su miktarını azaltın. Bir araştırmaya göre “Avustralya’daki şehirlerde tüketilen toplam enerjinin ortalama yüzde 1,3’ü, konutlara sıcak su sağlanması için kullanılıyor. Bu, bir evde kullanılan toplam enerjinin yüzde 27’si anlamına geliyor.”

  Suyu ısıtmak enerji gerektirdiğinden daha az sıcak su kullanmak enerji tasarrufu sağlar.
  Güney Afrika’da yaşayan Victor şunları söylüyor: “Duş alırken olabildiğince az sıcak su kullanmaya çalışıyoruz.”
  Steven Kenway adlı bilim adamı “Sıcak su tasarrufundan herkes kârlı çıkar” diyor. Çünkü “tüketicilerin enerji ve su kullanımı azalır, su ve enerji sağlayan kuruluşlara gelen enerji talebi düşer ve tüketici . . . . paradan tasarruf eder.”

  Kapatın. Işıkları, makineleri, televizyon ve bilgisayar gibi elektronik cihazları kapatın. Bu tip cihazların birçoğu kapatılsa bile bekleme modunda (stand-by) kalmaya ve enerji tüketmeye devam eder.

  Bazı uzmanlar daha fazla enerji tasarrufu için cihazı fişten çekmeyi ya da açma kapama düğmeli bir priz kullanmayı tavsiye ediyor.

  Fernando bunu alışkanlık haline getirdi. Şöyle diyor: “Gereksiz yere yanan ışıkları kapatıyorum ve kullanmadığım cihazları fişten çekiyorum.”

  Enerjinin maliyetini ya da üretiminin çevre üzerindeki olumsuz etkisini bireysel olarak kontrol edemesek de, enerjiyi doğru kullanarak üzerimize düşeni yapabiliriz. Dünyanın birçok yerinde insanlar bunu yapmayı başarıyor. Enerji tasarrufu daha fazla çaba harcamayı ve plan yapmayı gerektirebilir, fakat pek çok yararı vardır.

  Meksika’da yaşayan Valeria şöyle diyor: “Hem paradan tasarruf ediyorum hem de çevreyi koruyorum.”

  Biliyor muydunuz?
  Kutsal Kitapta, bizi elimizdeki kaynakları tutumlu şekilde kullanmaya teşvik eden yararlı ilkeler var.

  • Yuhanna 6:12: İsa peygamber öğrencilerine “Yemekten artanları toplayın, hiçbir şey israf olmasın” dedi.

  İsraftan kaçınmak için neler yapabilirsiniz?

  • Filipililer 2:4: “Sadece kendinizle ilgilenmeyin, başkalarıyla da ilgilenmeye dikkat edin.”

  Yaptıklarınız başkalarını ve yaşadığınız bölgeyi nasıl etkiliyor?
  (Uyanış! | No. 5 2017 degisinden alınmıştır.)

  İmza