Bilim ve Teknoloji

Ana Sayfa Forum Bilim ve Felsefe Bilim ve Teknoloji Adrenalin Uğruna Risk Almaya Değer mi?

Adrenalin Uğruna Risk Almaya Değer mi?

 • b T
  b T
  dunyadinleri.com/merkur-merkur
  buradaydı
  Cinsiyet : Bayan
  Şehir : İzmir
  Meslek : çevirmen
  Giriş : 16
 • Yazan : b T Tarih : Kategori : Bilim ve Teknoloji Cevaplar : 0 Okunma : 573 Beğeniler : 0
  Adrenalin Uğruna Risk Almaya Değer mi?

  Adrenalin Uğruna Risk Almaya Değer mi?

  ZORLUK

  “Tünelden son sürat geçen bir hızlı trenin dibinde durdum. Yaşadığım adrenalin patlaması bana tüm sorunlarımı unutturdu” (Leon).
  “Tehlikeli yüksek yamaçlardan suya atlarken birkaç saniyeliğine de olsa kendimi kuşlar gibi özgür hissederdim. Genelde çok eğlenirdim ama bazen de korkardım” (Cansu).

  Leon ve Cansu gibi birçok genç sınırlarını zorlamaktan zevk alıyor ve bazen bunu çok tehlikeli yollarla yapıyor.
  Böyle şeyler senin de ilgini çekiyor mu?
  Öyleyse bu makaleyi okumaktan yarar görebilirsin.

  BİLMEN GEREKENLER

  Heyecan arayışı bağımlılık yapabilir.
  Kısa süreliğine kendini bulutların üstünde hissedebilirsin, ama sonra daha fazlasını istersin.
  Leon gibi adrenalin yaşamak için tren tünellerine giren Marco şöyle diyor: “Tam bir kısırdöngüydü. O an mutlu olurdum. Fakat sonra yeni bir heyecan arayışına girerdim.”

  Justin de arabaların arkasına tutunarak patenle hız yapıyordu. Şöyle diyor: “Öyle bir heyecan hissediyordum ki bunu yine yapmak istiyordum. Amacım insanların bana hayran olmasıydı, ama sonunda hastanelik oldum.”

  Arkadaş baskısı mantıklı düşünmeni engelleyebilir.
  Marvin isimli bir genç şöyle söylüyor: “Arkadaşlarım yüksek bir binaya hiçbir güvenlik önlemi almadan tırmanmam için ısrar etti. ‘Hadi, bunu yapabilirsin!’ dediler. Tırmanırken çok tedirgin oldum, korkudan titriyordum.”
  Daha önce adı geçen Cansu da şöyle diyor: “Herkes ne yapıyorsa ben de onu yaptım. Onlara ayak uydurmak istedim.”

  Bazıları da interneti kullanarak bir çeşit arkadaş baskısı yaratıyor.
  Adrenalin tutkunlarını kahramanlaştırıyor ve riskleri önemsiz gösteriyorlar. Hatta bazı videolar sosyal medyada tıklanma rekorları kırıyor. Böylece heyecan arayışındaki bu kişiler fenomen oluyor.

  Örneğin bazı popüler videolarda “parkur” adı verilen bir etkinlik gösteriliyor. Bu videolarda gençler hiçbir güvenlik ekipmanı kullanmadan koşarak, tırmanarak ya da zıplayarak duvar, ev ve merdiven gibi engelleri hızla ve takılmadan aşmaya çalışıyor. Böyle videolar şu yanlış sonuçlara varmana yol açabilir:
  (1) Çok az risk var.
  (2) Bunu herkes yapıyor.
  Bunun sonucunda, hayatını tehlikeye atabilecek faaliyetleri deneme isteği duyabilirsin.

  Sınırlarını keşfetmenin daha iyi ve daha güvenli yolları var. Kutsal Kitap “beden eğitiminin” yararlı olduğunu kabul eder (1. Timoteos 4:8). Fakat ‘sağduyu göstererek yaşamanı’ da söyler (Titus 2:12). Peki bunu nasıl yapabilirsin?

  NE YAPABİLİRSİN?

  Risklerin farkında ol. Kutsal Kitap şöyle der: “Akıllı kişi bilgiye göre davranır; akılsız ise ahmaklığını etrafa yayar” (Özdeyişler 13:16). Bir şeyi denemeden önce taşıdığı riskleri öğren.
  Kendine şöyle sor: “Bunu yaparsam hayatımı tehlikeye atar mıyım ya da ciddi şekilde yaralanma riskim var mı?”

  Hayata saygı duyan kişilerle arkadaş ol. Gerçek arkadaşlar, tedirgin olacağın bir şey yapman ya da risk alman için sana baskı yapmaz.
  Cansu şöyle diyor: “Güvenilir arkadaşlarım, etkinlik seçerken daha doğru kararlar vermeme yardım etti. Arkadaşlarım değişince hayatım da değişti.”


  Kendine şöyle sor: “Bunu yaparsam hayatımı tehlikeye atar mıyım ya da ciddi şekilde yaralanma riskim var mı?”

  Yeteneklerini hayatını riske atmadan kullan. Adolescent Risk Behaviors adlı kitaba göre, “kişinin kendi ilkelerini ve sınırlarını belirlemeyi öğrenmesi” büyüme döneminin bir parçasıdır. Güvenli bir ortamda, gerekli önlemleri alarak ve güvenlik ekipmanları kullanarak da sınırlarını keşfedebilirsin.

  Gerçek bir özsaygı geliştir. İnsanlar sana gerçek hayattaki zorluklarla başa çıkmakta ustalaştığında saygı duyar, heyecan uğruna tehlikeli şeyler yapmayı göze aldığında değil.
  Cansu şöyle diyor: “Yamaç dalışı sadece bir başlangıçtı, ondan sonra kendimi tehlikeye attığım birçok şey yaptım. Keşke hayır demeyi öğrenseydim.”

  Sonuç: Adrenalin için gereksiz yere risk almaktansa eğlence seçiminde ayırt edici ol.
  TEMEL AYETLER

  • “Sağgörülü kişi . . . . adımını tartarak atar” (Özdeyişler 14:15).
  • “Hikmetlilerle aynı yolda giden hikmetli olur” (Özdeyişler 13:20).
  • “Aşağıya, ölüler diyarına inmesin diye, sağgörülü davranan için yaşam yolu yukarıya doğru gider” (Özdeyişler 15:24).
  Peter

  PETER
  “Bir şeyin çok eğlenceli olduğunu biliyor olabilirsin, peki içerdiği riskleri de biliyor musun? Sonuçta hiçbir genç tekerlekli sandalyeye mahkûm olmak istemez.”
  Rio

  RIO
  “Arkadaşların senin yapmak istemediğin bir şey yapacaksa en iyisi onlarla gitmemek. Oraya gidersen, artık hayır demen ya da kararını değiştirmen için çok geç olabilir.”

  Uyanış! | No. 5 2017 dergisinden alınmıştır.

  İmza