Alevilik

Ana Sayfa Forum Din ve İnançlar islamiyet Alevilik Taha Suresinin, 10. ayeti Hz. Mehdi (a.s.)ın zuhuruna işaret eden bir ayettir

Taha Suresinin, 10. ayeti Hz. Mehdi (a.s.)ın zuhuruna işaret eden bir ayettir

 • Ceyhun Ahmedov
  Ceyhun Ahmedov
  dunyadinleri.com/ceyhuncad58
  buradaydı
  Cinsiyet : Bay
  Şehir : DiğerYerler
  Meslek : Öğrenci
  Giriş : 3
 • Yazan : Ceyhun Ahmedov Tarih : Kategori : Alevilik Cevaplar : 0 Okunma : 2990 Beğeniler : 0
  Taha Suresinin, 10. ayeti Hz. Mehdi (a.s.)ın zuhuruna işaret eden bir ayettir
  HANİ BİR ATEŞ GÖRMÜŞTÜ DE, AİLESİNE ŞÖYLE DEMİŞTİ: "DURUN, BİR ATEŞ GÖRDÜM; UMULUR Kİ SİZE ONDAN BİR KOR GETİRİRİM VEYA ATEŞİN YANINDA BİR YOL-GÖSTERİCİ BULURUM."
  (TAHA SURESİ, 10)

  Allah ayetinde Hz. Musa (a.s)’ın, ailesini arkasında bırakarak tek başına, ateş yanan bir yere doğru yolculuğa çıktığını haber verir. Musa (a.s.) ailesine ateşin bulunduğu yerde bir yol gösterici, bir mürşit bulacağına işaret etmiştir. Mehdi kelimesi hidayete yönelten, yol göstericianlamında olduğu için bu yönüyle ayet Hz. Mehdi (a.s.)’a işaret etmektedir.
  Peygamberimiz (s.a.v.)’den rivayet edilen bir hadiste Hz. Mehdi (a.s.)’ın zuhur alametlerinden biri de gökyüzünde bir ateşin görülmesidir:

  Hüseyin b. Ali (RA) dan şöyle rivayet olunmuştur:
  "GÖKYÜZÜNDE DOĞU CİHETİNDEN, GECEYİ AYDINLATAN BÜYÜK BİR ATEŞ GÖRDÜĞÜNÜZ VAKİT, İŞTE O AN, HZ. MEHDİ (A.S.)’NİN GELİŞ VAKTİDİR."
  Mer'iy b. Yusuf b. Ebi bekir b. Ahmet b. Yusuf el-Makdi'si "Feraidu Fevaidi'l Fikr Fi'l İmam El-Mehdi El-Muntazar
  DOĞUDAN BİR ATEŞİ GÖRDÜĞÜNÜZ ZAMAN Al-i Muhammed'in (Hz. Mehdi (a.s.)'nin) çıkmasını bekleyiniz.
  (Kitab-ül Burhan Fi Alameti-il Mehdiyy-il Ahir Zaman , s. 32)

  15 Kasım 1979 günü İstanbul’da meydana gelen Independenta adlı 150 bin grostonluk petrol yüklü tankerin infilakı Hz. Mehdi (a.s.)’ın çıkış alametlerinden olan büyük bir patlama, büyük bir ateş ve ardından gelen büyük bir dumana tam işaret etmektedir. Ayrıca hadiste...GECEYİ AYDINLATAN BÜYÜK BİR ATEŞ GÖRDÜĞÜNÜZ VAKİT, İŞTE O AN... ifadesiyle de açık bir şekilde bu patlamanın olduğu güne dikkat çekilerek Hz. Mehdi (a.s.)’ın bu büyük olayın vukuu bulacağı günlerde çıkacağı ifade edilmiştir.


  İmza