Ehl-i Hakk Âyin-î Cemi

Ehl-i Hakk Âyin-î Cemi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yezdanizm Yorumlar : 0 Okunma : 3220 Beğen : 0

Ehl-i Hakk Âyin-î Cemi, Ehl-i Hakk bağlıları tarafından âyin şeklinde yapılan bir tür ibâdettir. "Ehl-i Hakk Âyin-î Cemi" yapılan ibâdethânelere "Cemhâne" adı verilmiştir. Ehl-i Hakk Âyin-î Cemi'ne katılan kişiler Hakkın huzurunda olduklarına inanırlar; Yâresânîlik inancına göre "Ehl-i Hakk Âyin-î Cemi" yapılan yerlerde ilahî bir tecelli gerçekleşir.

Alevî Âyin-î Cemi ile olan benzerlikleri

Özellikle Azerî-Kürtler arasında yaygın olan "Ehl-i Hakk Âyin-î Cemi" ile aynı adı taşıyan bir de Alevî ibâdeti de mevcuttur. Alevîler'in yaptığı "Cem" çeşitli benzerlikler içerse de farklı bir ibâdettir.

Kullanılan müzik enstümanları

"Ehl-i Hakk Âyin-î Cemi" sırasında müzik, özellikle tambur enstrümanı, ve dinî dans önemli bir yer tutar. Genelde üç, beş veya yedi yetişkin erkeğin eşliğinde gerçekleşen cem ayininde ayrıca adakadama ve kurban sunma da gerçekleşir; bunlar katılımcılar arasında bölüştürülür. Yapılan kurbanlardan hazırlanan bir sofrada birlikte yemek yenmesi de âyinin bir parçasını oluşturur. Genel olarak kadınların Ehl-i Hakk Cem Âyini'ne katılmasına izin verilir fakat kadınlar "Ehl-i Hakk Cem Âyini" halkasının dışında veya ayrı bir halka oluşturarak otururlar; erkeklerle birlikte âyin halkasına girmezler.Âyine çocukların katıldığı da olur; bununla birlikte çocuklar âyin sırasında oturmazlar ve ayakta dururlar.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Dünya Dinleri