Sihizm Temel İnanç ve İlkeleri

Sihizm Dininde Reenkarnasyon İnancı

Sihizm Dininde Reenkarnasyon İnancı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Sihizm Temel İnanç ve İlkeleri Yorumlar : 0 Okunma : 5823 Beğen : 0

Tıpkı Hindular gibi Sihler de bu dünyada insanlar arasındaki eşitsizlikleri ve insanoğlunun sorumluluğunu karma kanunuyla izah etmektedir. Çünkü onlara göre de insanoğlu mutlak gerçekliğin hakim olduğu bir dünyada değil, karma kanunu tarafından idare edilen bir dünyada yaşamaktadır. Bu kanuna göre kişi yaptığı eylemlerden sorumlu olduğundan iyi eylemleri ödüllendirilecek kötü eylemleri ise doğal olarak cezalandırılacaktır. Bu ödül ve cezanın karşılığı olarak da kişi ya doğum-ölüm çarkına kapılarak tekrar tekrar dünyaya gelecek ya da bu çarktan kurtulup özgürleşecektir. Kısaca Sihlere göre karma kanunu kişinin “ektiğini biçmesi” yani yaptıklarının karşılığını görmesini teminat altına almaktadır.

Sih inancına göre insanoğlunun temel sorunu Tanrı-merkezli değil, daha ziyade ben-merkezli bir dünya görüşüne sahip olmasıdır. İşte kişi eğilimli olduğu bu ben-merkezli kurtulmak için dünyanın Tanrı’nın iradesine ve planına göre hareket ettiğini ve Tanrı’nın kişinin küçük-büyük tüm eylemlerinden haberdar olduğu gerçeğinin farkında olması gerekmektedir. Bunun için de kişi devamlı olarak Tanrı’nın adını tekrarlamak suretiyle O’na olan bağlılığını ve saygısını ifade Caynizm Sihizm etmeli ve ahlaki eylemlerde bulunmalıdır. Sihler suret tazimini yani Tanrının tasvirlerinin yapılmasını, resmi dinsel ritüelleri ve asketizmi şiddetle reddetmektedir. Kişinin bu dünyadaki amacının iyi eylemlerde bulunarak doğum-ölüm çarkından kurtulup Tanrı ile bir ve tek olmak olduğuna inanan Sihler, bu amacın Hindu inancında olduğu gibi dünya hayatından el etek çekerek değil, benmerkezli bir hayat sürmemek için diğer insanlara hizmet ve yardım ederek insan olmanın gereğini yerine getirerek gerçekleşeceğine inanmaktadır.

Sihizm Hinduizm’deki reinkarnasyon öğretisi aynen kabul eder. Tüm yaratıkların ölükten sonra farklı vücutlara geçen bir ruha sahip olduğuna inanılır. Reenkarnasyon inançlarında İnsan öldükten sonra ruhu bir başka bedene geçer ve bu ruh nihai özgürlüğüne kavuşana kadar devam e der.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi