Sihizm Temel İnanç ve İlkeleri

Sihizm'de "Charhdi Kala" Kavramı

Sihizm'de "Charhdi Kala" Kavramı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Sihizm Temel İnanç ve İlkeleri Yorumlar : 0 Okunma : 2603 Beğen : 0

Charhdi Kala veya Chardi Kala Sihizm'de zihninsel iyimserlik ve mutluluk hallerine işaret eden bir kavramdır. İdeal bir Sihten , Tanrı’nın iradesine bir memnuniyet göstergesi olarak en zor anlarında bile bu zihinsel halde olması beklenir.

Chardi Kala, Pencab dilinde “ olumlu davranış” veya “yükselen enerji” anlamlarına gelir. Aynı zamanda bu kavram hayat ve gelecek karşısında “yüksek maneviyat”, “olumlu, mutlu ve iyimser” haller içerisinde olmayı tanımlar ve kişide korku, kıskançlık veya düşmanlık gibi olumsuz hiçbir duygunun bulunmadığı zihinsel bir haldir. Bu olumsuz duygular yerine zihin mutluluk, memnuniyet ve özsaygı gibi duygulara sahiptir.

Sihler Tanrı’nın İradesi’ne inanırlar; onlara göre Tanrı’nın hiç düşmanı yoktur ve daima merhametlidir. Bu yüzden en zor zamanlarında bile insanlar bu iradeyi kabul etmelidirler çünkü Chardi Kala bir Sihin Akal Purakh’a (Sihler Tanrıyı bu isimle anarlar) olan kesin imanının göstergesidir. Bu iman kişinin en ağır zorluklara olabilecek en az zararla göğüs gerebilmesini ve diğer insanlara ihtiyaç anlarında yardım etmesine olanak sağlar.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Dünya Dinleri