Sihizm / Sıkh Dini

Sihizm Dininin Namdahari ( Kuka ) Mezhebi

Sihizm Dininin Namdahari ( Kuka ) Mezhebi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Sihizm / Sıkh Dini Yorumlar : 0 Okunma : 6758 Beğen : 0

Namdahari (Kuka olarak da bilinir), Sihizmin ( Sıkh Dini ) bağnaz bir mezhebi. Tanrının adını (nam) yinelemekten başka hiçbir dinsel ayini kabul etmeyen Balak Singh (1797-1862) tarafından kuruldu. Onun ardılı Ram Singh (1816-1885), türbanı alnı düz olarak boydan boya saracak biçimde sarma, yalnızca elde dokunmuş beyaz kumaştan elbise giyme, tahtadan asa ve tesbih taşıma, özel selam, parolalar ve acı çığlıklarla (kuk) doruğa ulaşan çılgınca ilahi söyleme gibi mleççha (kirlenmiş) olarak tanımladığı diğer Sih mezheplerinden ayırt edici uygulamaları başlattı.

Namdahariler Ram Singh'in önderliğinde Pencap'ta Sih egemenliğini yeniden kurmaya çalıştılar. Ocak 1872'de polisle girdikleri bir çatışma sonrasında 66'sı tutuklandı ve ağzına bağlandıkları topların ateşlenmesi yoluyla idam edildi. Ram Singh, Rangoon'a (Yangon) sürgün edildi ve burada öldü.

Bugün de kendi gurdvara'larında (tapınak) ibadet eden Namdahariler mezhep dışından evlenmezler.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Dünya Dinleri