Sihizm / Sıkh Dini

Ana Sayfa Dünya Dinleri Uzakdoğu Dinleri Sihizm / Sıkh Dini Sihizm Dininin Merkezi : Amritsar ve Altın Tapınak

Sihizm Dininin Merkezi : Amritsar ve Altın Tapınak

Sihizm Dininin Merkezi : Amritsar ve Altın Tapınak
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Sihizm / Sıkh Dini Yorumlar : 0 Okunma : 8179 Beğen : 0
Harmandir Sahib yani Altın Tapınak veya Darbar Sahib, Hindistan'ın Amritsar şehrinde bulunan Sih tapınağıdır. Halk arasında Altın Tapınak (veya Altın Tapınak) ya da Tanrı'nın Tapınağı olarak anılan tapınak Sih inancındaki en önemli ibadethane olduğu gibi, Sih gurudwaralarının da en eskilerinden biridir. Dördüncü Sih gurusu Guru Ram Das Ji tapınağı tasarlayan kişi olduğu gibi Amritsar (o dönemki adıyla Ramdaspur) şehrinin de kurucusu ve planlayıcısıdır. Gerek bu sebeple gerekse Tapınağın şehirde bulunması sebebiyle, şehre sıklıkla Guru Di Nagri yani "Guru Şehri" (veya "Guru'nun Şehri") denir.

Özgün tapınak 1574 yılında yapılmış, Babür İmparatoru Ekber Şah'ın araziyi üçüncü Guru, Guru Amar Das'ın kızına evlilik hediyesi olarak vermiştir ki kızın evlediği Bhai Jetha daha sonra dördüncü Sih Gurusu olan Guru Ram Das Ji'dir. Guru Ram Das Ji önderliğinde gölet büyütülmüş, etraftaki kasaba genişletilmiş, daha sonra beşinci Guru olan Guru Arjan Dev Ji döneminde tapınak kompleksi tamamen tamamlanmıştır. Harmandir Sahib tek bir tapınaktan öte büyük bir kompleksi kapsar; kompleksin ortasında ise tapınak bulunur. Tapınağı çevreleyen sunî bir göl bulunmaktadır ki bu gölün ismiAmritSar yani "Kutsal Su Gölü" veya "Ölümsüzlük Pınarı Havuzu"dur. Tapınağa dört yandan girişler bulunmaktadır ki bu hoşgörü ve açıklığın önemini simgeler. Tapınak kompleksinin içinde geçmiş Sih Gurularına, Azizlerine ve şehitlerine ait birçok türbe bulunmaktadır. Her biri tarihî bir olay veya Sih aziziyle ilişkilendirilmiş üç kutsal ağaç bulunmaktadır.

Gezginci Gözüyle Altın Tapınak

Altın Tapınak (Harmandir Sahip) Amritsar’da bulunan ve sihler için son derece kutsal bir mabed. Şehir bu tapınağın etrafına kurulmuş ve genişlemiş desek yeridir. Tapınak içerisinde büyük bir havuz bulunan ve birçok yapıdan oluşan büyük bir kompleks. Sih inancı doğrultusunda tapınağın kapıları her dinden ve ırktan herkese açık. Tapınakta uyulması gereken birkaç küçük kural var. Bunlar tapınağa girmeden önce ayakkabılarınızı çıkarmanız, başınızı bir türbanla örtmeniz ve ortamın huzurunu bozacak davranışlarda bulunmamanız. Burda gerçekten büyüleyici ve insanın içini rahatlatan bir atmosfer var. Tapınağın içinde 24 saat ücretsiz yemek servisi veren büyük bir mutfak da mevcut. Burda tapınağı ziyarete gelen diğer sihlerle beraber yer sofralarında yemek yiyebilirsiniz. Yemek sonrası dilerseniz ufak bağışlarda bulunabilir ya da bulaşıkhanede bulaşık yıkayarak tapınağa yardımcı olabilirsiniz. Tapınak konaklama konusunda da size kolaylık sağlıyor. Tapınağın doğu girişinde bulunan büyük misafirhaneler sihlere ve yabancılara ücretsiz ya da ucuz konaklama imkanı sunuyor. Sri Guru Ram Das Nivas bu misafirhanelerden birisi ve turistler için özel bir bölümü var. Burda 3 güne kadar ücretsiz kalabilirsiniz. Bağış yapmak veya gündelik işlere yardımcı olmak yine size kalmış.


Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Resim Galeri

 • Altın Tapınak'te bir Sih hacısı.
 • Tapınağın Gece Görünümü
 • Tapınak girişinin kompleksin içinden görünümü
 • Tapınağın yaklaşık olarak 1870'lerde çekilmiş bir fotoğrafı.
 • Altın Tapınak arkasındaki saat kulesi ile birlikte.
 • Altın Tapınak
 • Sih Dini İnanrları ve Altın Tapınak
 • Sih Dini İnanrları ve Altın Tapınak
 • Altın Tapınak'ta Yemek Vakti
 • Altın Tapınak Üstten Görünüm
 • Sih İnanır Altın Tapınak
 • Sih İnanırlar Altın Tapınak
 • Altın Tapınak Havuzunda Günahlarından Arınan Sih
 • Sih Din Önderi Altın Tapınak'ta

Dünya Dinleri