Sihizm Kutsal Kitapları

Sihizm'in İlk Mukaddes Metni : Adi Granth

Sihizm'in İlk Mukaddes Metni : Adi Granth
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Sihizm Kutsal Kitapları Yorumlar : 0 Okunma : 6298 Beğen : 0

Adi Granth (Pencapça: ਆਦਿ ਗ੍ਰੰਥ), "ilk kitap".Sihizm'in mukaddes metinlerinin ilk derlemesi. Sıklıkla Sihizm'in kutsal kitabı Guru Granth Sahib ile karıştırılır. Guru Arjan tarafından biraraya getirilmiştir. Eser Nanak'ın hayatı, konuşmaları, onun ardından gelen üç gurunun hazırladığı ilahiler ve diğer çeşitli şiir ve ilahiler ihtiva eder.

Adi Granth’ın orijinal kopyası hâlâ Kartarpur’un Sodhi Ailesi’ndedir ve Kartarpur Bir’i olarak da bilinir. Kalınlığı 20.32 cm olan ve 1,948 sayfa olan kitabın bazı sayfaları boş bırakılmıştır. Sonradan ortaya çıkacak Guru’ların tamamlaması için.

Granth’ın orijinali Guru Hargobind’in torunu Dhir Mal tarafından çalındı. Sonrasında zorla dokuz gurunun çiçekleriyle kaplanmıştır. Guru Teg Bahadur’a sonrasında Granth’ı Dhir Mal ’a geri vermesi söylenmiştir. Çok az kişi Granth’i yakından inceleyebildiler. Yalnız birkaç Sikh bilgini dikkatle gözden geçirip, bunun özgün Grant olduğunu doğrulamıştır. Şimdileri yılda bir kez olmak üzere Vaisakhi’de gösteriliyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Dünya Dinleri