Secdelerle İlgili Meseleler

Şükür Secdesi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Şükür Secdesi Nedir? Ne Zaman Yapılır?
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Secdelerle İlgili Meseleler Yorumlar : 0 Okunma : 9597 Beğen : 0

Şükür secdesi bir nimetin kazanılmasından veya bir felâket ve musibetin atlatılmasından dolayı kıbleye dönerek tekbir alıp secdeye varmak, secdede iken Allah'a hamd ve şükür ettikten sonra yine tekbir alarak ayağa kalkmaktır.

Hz. Peygamber'in ve ashabın ileri gelenlerinden birçoğunun çeşitli sebeplerle şükür secdesi yaptıklarına dair rivayetler bulunduğu için şükür secdesi bu gibi durumlarda müstehap kabul edilmiştir. Bu bakımdan bir kimse kendisi için önemli olan bir sonuca ulaştığı ve yine kendisi için tehlikeli olan sonuçtan beri olduğu her durumda şükür secdesine kapanabilir.

*******

Hayatımız içinde zaman zaman çok önemli olaylar yaşarız. Bu olaylar sonunda; kimi zaman tarifsiz sevinçlerin yeşerttiği sonsuz tad ve huzur için, kimi zaman da zarar ve ziyandan kurtulduğumuz için, coşkulu minnettarlık ve gönül dolusu şükürler ile Allah'a hamdimizi sunarız, secdeye vara, vara. Örneğin:

 • Beklenen çocuğumuzun doğması,
 • Önemli bir makama getirilmemiz,
 • Ümitle beklediğimiz nimetin gelmesi,
 • Kötü bir hastalıktan kurtulup şifaya kavuşmamız,
 • Çevremizde dönen kötülüklerden sıyrılıp kurtulmamız,
 • Yangın-sel gibi felaketten sağ çıkabilmemiz,
 • Başkasında gördüğümüz çok kötü bir alışkanlığın veya durumun kendimizde olmadığını fark etmemiz gibi hayatımızı etkileyen çok önemli olaylar yaşayabiliriz.

Bu tür durumlarda insan, her şeyin sahibi; hiçbir şeye muhtaç olmayan yaratanı Yüce Allah (cc)'a olan sonsuz şükranlarını sunmak, gönül dolusu hamdini, şükrünü ifade etmek ister. O vakit yapılabilecek en ilk ve en güzel teşekkür şekli; Yüce Rabbimizin huzurunda eğilerek başımızı secdeye koymaktır. İşte sevinçle yeşermiş, muhabbetle huşu bulmuş bu secdeye şükür secdesi denir.

Şükür secdesi yapmak; âlimlerin çoğunluğuna göre sünnet olup müstehaptır. Çünkü bu secde kulu Allah'a yaklaştıran bir harekettir ve bundan dolayı da sevap işlenmiş olur. Buna delil teşkil eden Hz. Ebu Bekir'in şu rivayetidir:

"Hz. Peygamber (sas) sevindirici bir haber aldığı zaman yahut kendisine bir müjde verildiği vakit secdeye kapanırdı." (İslâm Fıkhı Ans. c. 2, s. 251, Zaman Yay.).

Şükür secdesi, şekil itibarıyla tilâvet secdesine benzer; kişi, kıbleye dönerek tekbir alıp secdeye varır, secdede iken Allah'a hamd ve şükür ettikten sonra yine tekbir alarak ayağa kalkar. Yalnız, şükür secdesinin namazdan hemen sonra yapılması mekruhtur. Çünkü bilmeyen bir kişi, bu secdeyi namazın bir sünneti veya bir vâcibi olarak düşünüp yanılabilir. Bunun için namazın peşi sıra yapılması doğru bulunmaz. Ayrıca nâfile namaz kılmanın mekruh olduğu vakitlerde; güneş doğarken, güneş tepe noktasındayken, güneş batarken şükür secdesi yapmak yine mekruhtur.Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Dünya Dinleri