Parodi Dinler

Ana Sayfa Dünya Dinleri Parodi Dinler Parodi Din Nedir? Tarihçesi ve Örnekleri

Parodi Din Nedir? Tarihçesi ve Örnekleri

Parodi Din Nedir? Tarihçesi ve Örnekleri
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Parodi Dinler Yorumlar : 0 Okunma : 5084 Beğen : 0

Bir dini, mezhebi veya kültü parodileştiren (gülünç bir taklidini yapan) taklit dinlere parodi din veya taklit din denir. Bu terim aynı zamanda çok ezoterik (içrek) olduğu için görece fazla ciddiye alınmayarak "gerçek" dinlerden sayılmayan dinler için de kullanılabilir. Bir parodi din, birden çok dini, mezhebi ya da kültü aynı anda parodileştiriyor olabilir.

Bazı parodi dinlerde ana tema eğlenmek ve benzer kafada insanlarla toplumsal etkileşimde bulunmak için uygun bir araç yaratmaktır; örneğin Yarı-Dâhiler Kilisesi.

Çeşitli parodi dinler belli bir dini, mezhebi, kültü ya da dinsel girişimi hedef alır. Bu dinleri genelde ancak dalga geçilen oluşumun eski üyeleri algılayıp ilgi duyabilir.

Başka parodi dinlerin hedefi çeşitli dinsel savlardaki eksikliklere veya mantıksızlıklara dikkat çekmektir; buradaki düşünce, "eğer bu sav bir parodide de kullanılabiliyorsa kesinlikle hatalıdır" şeklindedir. Bu tipe bir örnek, fırsat eşitliği ilkesinden yola çıkarak Akıllı tasarım yaratılışçılığıyla dalga geçen Uçan Spagetti Canavarıdır.

Bir parodi din filmi olan Monty Python's Life of Brian (Monty Python'dan Brian'ın Hayatı) kendine has nadir bir örnektir.

2001'de bir internet kampanyası sonrasında İngiltere'deki resmi nüfus sayımında halkın %0,7'sinin dinlerini Yıldız Savaşları (ing.: Star Wars) isimli bilimkurgu serisindeki Jedi (Ceday okunur) dini olarak ilan etmeleri sonucu bu din de bir parodi din haline gelmiştir.

Parodi din olarak sınıflandırılan birkaç dinin, bu dinlerdeki saçma olduğu kabul edilen öğeleri ciddiye alarak ruhsal açıdan anlamlı bulan görece ciddi inananları vardır; dine gerçek anlamda postmodern bir yaklaşım içindedirler. Bu türden "şaka ama gerçek" dinlerin en önde geleni olarak Diskordiyanizmanılabilir (ancak Diskordiyanizmde, bu "ciddi" inananların bile aslında daha büyük bir şakanın parçası olup olmadıklarını ayırt etmek zordur. Hatta o şaka da, aydınlanmaya giden daha görkemli bir yolun parçası olabilir, ve böyle gider ad infinitum [sonsuza kadar])

Parodi dinler neredeyse hiçbir zaman büyük organize dinler tarafından tanınmaz.

Belli bazı inançların parodileri

Aşağıdakiler belli dinsel inançların parodileri olmak üzere kurulmuştur:

 • Kutsal Donut Kilisesi (ing.: Church of the Holy Donut); radyo sunucusu Bernie Ward'ın ABD'deki dinsel hakları parodileştiren vaazları
 • Eventualizm (ing.: Eventualism); Scientology'nin hafif bir parodisi.
 • Uçan Spagetti Canavarcılığı; ayrıca bilinen adıyla Pastafaryanizm, akıllı tasarımı parodileştirir.
 • Kiboloji (ing.: Kibology); Usenet tabanlı şakacı bir din yergisi, kısmen Scientology'yi parodileştirir.
 • Görünmez Pembe Tekboynuzlu At (ing.: Invisible Pink Unicorn); teistlerin tanrıcıların tanrı tanımlarını hicveder. Ayrıca, Russell'in Çaydanlığı'ndakine benzer şekilde, dinsel inancın keyfi ve yanlışlanamayan doğasına dikkati çekme amacını güder.
 • Landover Baptist Kilisesi (ing.: Landover Baptist Church); Müjdeci Hıristiyanlığı (ing.: Evangelical Christianism) parodileştirir.
 • Geçen Perşembecilik (ing.: Last Thursdayism); Omfalizmin şakacı bir sürümü, yine yanlışlanamayan inançlardaki sorunlara dikkati çeker.
 • HEDEF: Bakanlıklar (ing.: OBJECTIVE: Ministries); Köktenci Hıristiyanlığı parodileştirir.

Post-modern veya bir şekilde tuhaf olan dinler

Aşağıdakiler, 'gerçek' dinlerin detaylı parodileri kabul edilebilecek post-modern dinlerdir:

 • Bokononizm (ing.: Bokononism); Kurt Vonnegut'un Kedinin Beşiği isimli romanından bir parodi din. Buna göre insanın mutluluğu gerçekten daha önemlidir, hatta bilimsel gerçeklerden bile.
 • Ktulhu için Kampüs Cihadı (ing.: Campus Crusade for Cthulhu)
 • Emac'lerin Kilisesi (ing.: Church of Emacs); Richard Stallman'ın bir konuşmasında kendi yazdığı Emacs adlı editör ile yaptığı bir şaka.
 • Yarı-Dâhiler Kilisesi (Church of the SubGenius); bir Scientology parodisi olarak başladı, ama şimdi çok sayıda dini parodileştiriyor, hatta kendince kaydadeğer bir harekete dönüşmüş durumda.
 • Frizbitaryanizm (ing.: Frisbeetarianism)
 • Maradona Kilisesi (isp.: Iglesia Maradoniana; efsanevi futbolcu Diego Armando Maradona anısına Arjantinli bir hayran grubunun kurduğu inanç.
 • MUUizm (ing.: MOOism)
 • Diskordiyanizm (ing.: Discordianism)


Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi