Parodi Dinler

Cedayizm - Jediizm

Cedayizm - Jediizm
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Parodi Dinler Yorumlar : 0 Okunma : 3838 Beğen : 0

Cedayizm veya Jediizm, Yıldız Savaşları (Star Wars) serisinde tasvir edilen Ceday karakterinin felsefi ve manevi düşüncelerine dayalı olarak oluşmuş post modern dini bir harekettir.

Bu din, Yıldız Savaşlar'ındaki Jedi Şövalyeleri’nden gelmektedir. Takipçileri, Güç'ün varlığına ve bu Güç'e karşı etkileşim kurmanın mümkün olduğuna inanırlar. Jedi dininin mensupları, filmdeki Jedi karakterlerinin öğrettiği ahlak değerleri ile kendilerini terbiye ederler. Jedi kilisesi, inançlarının Hristiyanlık, Budizm, Taoizm ve Şintoizm gibi çeşitli dinlerden inanırları birleştirip bir araya getirdiğine dair açıklama yapmıştır.

Jediler arasındaki ortak inanç jedi kodudur. Jedi kodu şöyledir:

Duygu yoktur, barış vardır.

Cahillik yoktur, bilgi vardır.

Öfke yoktur, huzur vardır.

Kaos yoktur,uyum vardır.

Ölüm yoktur, Güç vardır.

2001, avustralya, yeni zelanda, kanada ve ingiltere’de jedi şövalyeleri adında bir dinin nüfus sayım kütüklerine kaydedildiği bir yıl oldu. daha o zamandan yıldız savaşları filminden etkilenerek kendilerini bu ‘barış savaşçıları’ dininin takipçileri ilan edenlerin sayısı avustralya’da 70 bini aşmıştı. bu yeni dinin takipçileri kanada’da “yoda sunağı” adında bir mabed kurmuştu ve mabedin 20 bin civarında müdavimi vardı.


2005 haziranında copeland parlamantosu üyesi jamie reed kamu oyuna bir jedi olduğunu açıkladı . ancak sonrasında basın sözcüsü bunun bir şaka olduğu ve bir dini deklarasyon sayılmaması gerektiği açıkladı.

Aslında herşey interneti gezen bir e-maille başlamıştı. buna göre ingilizce konuşulan ülkelerde nüfus sayımında 10 binden fazla kişi dinini jedi knigt olarak belirttiğinde dinin devlet tarafından resmi olarak kabul edilmesi gerekiyordu. elbette bilgi doğru değildi. çünkü örneğin birleşik krallıkta resmi din kavramı mevcut değildi. ancak insanlar yine de bir halk hareketinin sonuçlarını görmek ve bir pratik şakaya katkıda bulunmak adına gerekeni yaptılar. sonuçta avustralya'da 70 , yeni zelanda'da 53 ve kanada'da 20 bin kişi dinlerini jedi olarak kaydettirdiler.

Bu sayede nüfusa oranla en yoğun jedi mensubu %1.3 ile yeni zelanda oldu. birleşik krallık ise 390 bin jedi iie en kalabalık jedi populasyonunu barındıran ülke olarak kayıtlara geçti ve devlet istatistik ofisi buna bir din olarak resmi bir kod vermek zorunda kaldı. ötesinde istatistiklerde bu yeni din ateistleri saymaz isek hristiyan: (%94.0) , musluman (%3.1) ve hinduların (1.1%) ardından % 0.7 ile dördüncü sıraya yerleşti.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi