Moon Dini / Moonculuk

Mooncular'ın Toplu Nikah Törenleri

Mooncular'ın Toplu Nikah Törenleri
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Moon Dini / Moonculuk Yorumlar : 0 Okunma : 3738 Beğen : 0

Günümüzde Mooncuların önemli uygulamalarından biri, düzenledikleri uluslararası ve ırklar arası binlerce çiftin aynı anda toplu nikah törenleridir. Belirli şartları yerine getiren dünyanın çeşitli yerlerindeki değişik dinsel ve kültürel geri plana sahip Mooncular, Moon tarafından belirlenen şartları yerine getirmesi şartıyla, önceden ilan edilen bir tarihte belirli bir yerde toplanırlar. Burada daha önceden birbirini görme ve tanıma imkanı bulamayan ama ortak payda olarak Moon’u Mesih olarak kabul eden bu insanlar, mekan olarak stadyumun kullanıldığı bir alanda bir araya gelirler. Moon tarafından önce kadın ve erkek olarak iki gruba ayrılan gelin ve damat adayları, yine Moon tarafından eşleştirilirler. Moon’dan kutsamalarını alan gelin ve damat adayları böylece kutsal evliliklerini gerçekleştirirler.

Beyaz gelinlikler içerisinde ve muhteşem kalabalık eşliğinde gerçekleşen bu toplu nikah törenleri, Mooncular açısından tüm dünyaya karşı adeta bir boy gösterisidir. Eş seçimini Moon’un yapması, onu kurtarıcıları olarak gören cemaatin tepkisini çekmez. Dahası, üyeler mükemmel ve günahsız olan Moon’un bu sayede Tanrı ile doğrudan iletişim kurduğuna ve böylece onun iradesini bildiğinden ona göre hareket ettiğine inanırlar. Dolayısıyla Mesih onlar için en iyi seçimi yapmıştır. Diğer taraftan cemaatin kendi iradeleri doğrultusunda ya da cemaat dışından birisi ile evlenme şansı yoktur.

Nikah törenleri, Mooncu bireylerin hayatındaki en önemli olay, dinsel bağlamda en büyük ritüeldir. Zira kutsama sırasında kurtarıcı Mesih’in kanından damlacıklar bulunan şarabı içen, kendilerine özgü yeminlerini yapan ve diğer gerekli ritüelleri yerine getiren üyeler, bu şekilde Şeytan’ın elinden ve safından kurtulup Tanrı safına geçtiğine, asli günahından kurtulduğuna ve yeni bir hayata başladığına inanırlar.

Kutsal Evliliği’ni 1960 yılında Hak Ja Han ile yapan Moon, aynı yıl içerisinde cemaati içerisinde toplu nikah törenlerini başlatmış ve sayıları her geçen dönem daha da arttırmıştır.(1) 1992ʹden sonra gerçekleşen törenlere misyonerleri aracılığı ile bu harekete sempati duyulan ama Mooncu olmayan çeşitli din mensuplarının hatta evlilerin de dahil edilmesi, rakamların artmasına ve adayların uydular vasıtasıyla evlendirilmesine yol açmıştır.

Gerçekte Mooncu öğretiyi benimsemeyen, hatta bu hareketin içyüzünü bilmeyen ama misyonerler aracılığı ile Moon’u dünyaya barış getiren bir reformcu olarak tanıyan sempatizan durumuna getirilen bu çeşitli din mensubu kimseleri gerçekte Mooncu olarak kabul etmek doğru değildir. Bununla birlikte Mooncular uydular aracılığıyla kutsama alan sempatizanları kendi taraftarı olarak gösterip dünyadaki sayılarını kabarık gösterme niyetindedirler. Moon’un elinden kutsama almayan, dolayısıyla teolojisinin gereği olarak onun kurtarıcı kanından damlacıkları içeren şarabı içmemesiyle asli günahtan kurtulamayan sempatizanların evlilikleri, onların pratik hayatlarında bir geçerliliği olmamaktadır. Bunlar sadece Mooncuların üye sayısını yüksek göstermektedir.

Kaynak :

(1))Moon tarafından gerçekleştirilen toplu nikah törenleri hakkında geniş bilgi için bkz. Godʹs Will And The Worldun Myung Moon; The Holy Spirit Association for The Unification of World Christianity, (HSA-UWC), New York, 1985, ss.8, 11, 107-110, 306-307, 351, 464, 475, 647; Hugh and Nora Spurgin, “Blessed Marriage in the Unification Church: Sacramental Ideals and Their Application to Daily Marital Life”, The Family and the Unification Church, ed. Gene G. James,Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Dünya Dinleri