Kurban

Ana Sayfa Dünya Dinleri Ortadoğu Dinleri İslamiyet İman ve İbadetler Kurban Kurban Kesilecek Hayvanın Eti, Sütü, Yünü veya Gücünden Yararlanılır mı?

Kurban Kesilecek Hayvanın Eti, Sütü, Yünü veya Gücünden Yararlanılır mı?

Kurban Kesilecek Hayvanın Eti, Sütü, Yünü veya Gücünden Yararlanılır mı?
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Kurban Yorumlar : 0 Okunma : 2704 Beğen : 0

Diyanet fetva hattına yöneltilen "Kişi beslediği ve kurban olarak kesmeyi kararlaştırdığı bir hayvanın sütünden veya gücünden yararlanabilir mi?" sorusuna verilen yanıtta şöyle denildi:

"Bir kimse, kendi evinde besleyip büyüttüğü bir hayvanı, kurban olarak keseceğine karar verse; bu hayvanın gücünden veya dişi ise sütünden yararlanabilir. Fakat kurban olarak alınan bir hayvanın kesim öncesinde sütünden ve yününden yararlanmak uygun değildir. Çünkü bu durumda hayvan satın alınmasından itibaren kurbanlık olarak belirlenmiş olmaktadır. Şayet, böyle bir hayvandan yararlanılmışsa, yararlanma bedeli sadaka olarak verilmelidir."

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu, ibadetlerin şekil, şartları, hikmet, amaç ve gerekçeleri de bulunduğunu bildirirken, "İbadetlerdeki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir. Diğer taraftan ibadetler ancak emredildikleri şekliyle yerine getirilir. Her ibadetin bir yapılış şekli vardır. Kurban ibadeti de ancak kurban olacak hayvanın usulüne uygun olarak kesilmesiyle yerine getirilebilir" denildi.



Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi