Ehli Hadis Mezhebi

Ehli Hadis Mezhebi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslami Siyasi Mezhepler Yorumlar : 0 Okunma : 2359 Beğen : 0

Ehl-i Hadis (Arapça: أهل الحديث, "Hadis Ehli"; veya Așḥāb el-ḥadīṯ, أصحاب الحديث), İslam'da hadislerin kullanılmasını vurgulayan birçok tarihi ve modern İslami harekete isnat eden bir terim. Yandaşların Taklide (Ehl-i Rey gibi, harfi harfine "Belâgat Akide Ehli") kayıtlı olmadıkları inancına değinir. Kendilerini geçmiş mezhep imamların ictihadından serbest, kendi bakış açılarınca iman ve dini uygulama meselelerinde rehberlik aramada sadece sahih hadis ile Kur'an-ı Kerim'in Müslümanlar için ana uygun rehber olduğuna inanırlar.

Çağdaş anlamda, reformcu bir harekete işaret eder. Ehl-i Hadis terimi genellikle Vahhabi terimi veya hareketin bir dalı yerine değiştirilebilir. Fakat hareket kendisinin Vahhabilik'ten ayrı olduğunu iddia eder. Hareketin çoğu yandaşı Hindistan Yarımadası'ndadır, ve çoğu yandaşı Arap dünyasında ve Endonezya'da bulunan Selefi hareketinden ayrı dikkate değer bazı değişiklikler içerir.Modern zamanlarda, hareket hem ilham hem de finansal desteği Suudi Arabistan'dan almaktadır.

Sadece Kuran ve hadise bağlılıklarından dolayı ve İslam hukukunda Analitik (çözümlemeli) muhakemeyi reddetiklerinden dolayı, bugünkü Ehl-i Hadis eski ve tükenmiş Zahiri mezhebi ile karşılaştırılır,ki Ehl-i Hadis kendilerini bilinçli olarak bu mezhep ile özdeşleştirirler.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Kategoriler

Dünya Dinleri