İslam Dini Tarikatları

İslam Ulusu ya da İslam Milleti Hareketi

İslam Ulusu ya da İslam Milleti Hareketi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslam Dini Tarikatları Yorumlar : 0 Okunma : 3047 Beğen : 0

İslam Ulusu ya da İslam Milleti (İngilizce: Nation of Islam), ABD'de İslam Ümmeti[kaynak belirtilmeli] olarak da bilinen, Elijah Muhammed liderliğindeki Siyah hareketi.

Wallace D. Fard tarafından Detroit'te kuruldu. 1923'te buraya göç eden Elijah Muhammed, yaklaşık 1930 yılında Fard'ın yardımcısı oldu. 1934'te Fard'ın ortadan kaybolması üzerine hareketin başına Elijah geçti. Cemaat içinde çıkan anlaşmazlıklar nedeniyle buradan göç eden Elijah Muhammed, Şikago'da ikinci bir cemaat kurdu. Ama II. Dünya Savaşı sırasında yandaşlarına askere yazılmama çağrısında bulununca Kurayla Askerlik Yasası'nı çiğnemekle suçlanarak hapse atıldı ve cemaati başıboş kaldı. Savaş sonrasında serbest bırakıldıktan sonra, ağır ama sürekli bir çalışmayla İslam Milleti hareketini örgütledi.

Örgütün programı, Siyah Amerikalıların ayrı bir ulus ve Siyahların Allah'ın seçkin kulları olduğunu öngörüyordu. Muhammed, özellikle mavi gözlü şeytanlar biçiminde adlandırdığı beyazlara karşı parlak söylevleriyle ünlendi. Ama sonraki yıllarda beyazlara karşı tutumunu yumuşattı ve ırklar arasındaki çatışmadan çok Siyahların kendi aralarındaki yardımlaşma üzerinde durmaya başladı. Ayrılıkçı görüşleri yüzünden, onun önde gelen yandaşlarından Malcolm X hareketten ayrıldı ve bir süre sonra bir suikast sonucu öldürüldü.

Üst Resim : İslam Milleti'nin Simgesi

Elijah MuhammadYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Dünya Dinleri