İsa Kökenli Dini Akımlar

Trappistler Tarikatı (O.C.S.O )

Trappistler Tarikatı (O.C.S.O )
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İsa Kökenli Dini Akımlar Yorumlar : 0 Okunma : 6710 Beğen : 0

Trappistler (O.C.S.O.: Ordo Cisterciensis Strictioris Observantiae), hıristiyanlığın katolik mezhebinden Sistersiyen tarikatının bir koludur. Trappistler, 18.yy sonlarındaki dini reform hareketlerinden etkilenen Sistersiyen tarikatı içinde günlük yaşamlarında Aziz Benedikt'in koyduğu prensipleri birebir ve katı bir şekilde uygulayan bir grup olarak 19.yy başında ortaya çıkmıştır. Sistersiyenler gibi Trappistin adı verilen kadın kolları da vardır.

Bu tarikat ismini Fransa'nın Normandiya bölgesinde bulunan La Grande Trappe manastırından alır.

Trappistlerin hayatları 6.yy'da yazılmış Aziz Benedikt'in kurallarına harfiyen uyarak yaşarlar. Trappist rahipleri sessizlik yemini etmeseler de Aziz Benedikt'in kuralları gereği çok lüzumlu olmadıkça konuşmazlar. Gereksiz konuşmak ve gülmek bir insanın ibadete yoğunlaşmasını engelleyeceğinden sessiz kalmayı tercih ederler. Konuşmayı en aza indirmek için kendi aralarında basit bir işaret dili de geliştirmişlerdir. Yemeklerini bir arada ve konuşmadan okunan bir kitap eşliğinde yerler. Okumak günlük hayatlarının büyük bir kısmını oluşturur. Tüm diğer Sistersiyen keşişleri gibi mal edinmeleri, evlenmeleri ve diğer tüm dünya zevkleri yasaktır. Kendilerini bedeni arzulardan arındırmak için zamanlarının çoğunu oruç tutarak geçirirler.
Manastırdaki hücresinde kitap okuyan bir Trappist

Aziz Benedikt'in kuralları gereği manastıra gelir getirmek için üretim faaliyetlerinde bulunurlar. Ürettikleri arasında peynir, ekmek, bira ve çeşitli yiyecekler gelir. Belçika ve Hollanda'da bulunan Orval, Westvleteren gibi bazı manastırlar halka satılmak üzere bira üretirler. Trappist biraları adı verilen bu biralar dünyaca ünlü biraseverler tarafından en yüksek kaliteli biralar olarak kabul edilir.

Dünyaya yayılmış 170 adet Trappist manastırı bulunmaktadır. Bu tarikata bağlı toplam 2100 keşiş ile 1800 rahibe bulunmaktadır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Dünya Dinleri