İsa Kökenli Dini Akımlar

Son Ahit Tarikatı (Sibiryalı İsa Tarikatı)

Son Ahit Tarikatı (Sibiryalı İsa Tarikatı)
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İsa Kökenli Dini Akımlar Yorumlar : 1 Okunma : 12110 Beğen : 0

Sibirya'nın ücra bir köşesinde, Moskova'dan 3 bin kilometre uzakta, eski polis memuru Sergei Torop, çarmıha gerilimesinden 2 bin yıl sonra tekrar dünyaya gelen İsa Mesih olarak görülüyor.

5000'den fazla müridi var

48 yaşındaki Torop kendini diğer kasabalardan soyutlamış olan Petropovlovka'da; içinde entellektüellerin, artistlerin ve profesyonel meslek sahiplerinin de bulunduğu 5 binden fazla kişinin ruhani liderliğini üstlenmiş durumda.

Torop, Çarlık Rusya'nın en gizemli kişiliklerinden Rasputin gibi, büyük saygı görüyor.

Ordudan ayrıldıktan sonra küçük bir Sibirya kasabası olan Minusinsk'de gece vardiyasında polis memurluğu yapan Torop bir süre sonra işinden çıkartıldı.

O dönem, içinde aniden ilahi bir gücün uyandığını hissettiğini belirten Torop, akabinde kendinin insanlığa tekrar huzuru ve barışı getirip onları kurtaracak olan İsa Mesih olduğunu anladığını iddia ediyor ve Tanrı'nın onu dünyaya, insanlığa savaşın kötülüklerini ve doğaya yaptıkları zararı göstermesi için gönderdiğini söylüyor.

Kendi takvimi var; et, içki ve sigara yasak

Köylüler için kendisini Vissarion (vizyoner ya da geleceği gören) olarak adlandıran Torop, 48 yaşında.

Haritalarda bile görünmeyen köyün sakinlerinin birçoğu tahta kulübelerde yaşıyor. Binlerce inanan da, Sibirya'nın kara kışını "mesihlerine" yakın geçirmek için Pertopavlovka yakınlarına taşınmakta.

Torop'a inananlar, sıkı vejeteyan ve kesinlikle sigara ve içki kullanmıyorlar. İbadet edecekleri zamanı da kilise çanının üç kez çalmasıyla anlayan Torop'un müritleri, işlerini yarım bırakıp diz çöküp dua ediyorlar.

Yurtdışına da açıldı

Rusya'daki eleştirililer, Torop'un kişisel çıkarları için inançlı insanların saf duygularını sömüren sahtekar olduğu yönünde.

Son yıllarda Fransa, İtalya ve Hollanda'ya yaptığı çeşitli ziyaretlerinde yeni müritler edinmeyi amaçlayan Vissarion'un kendi kilisesinin maddi olarak bir gelirinin olmadığını, harcamaların gittiği ülkedeki ev sahipleri tarafından yapıldığını iddia etti.Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorumlar 1

 • Hakimato Satamush

  Hakimato Satamush

  Müslüman olmasam (ALLAH korusun) bu dinden olurdum :D

  Cevapla

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Dünya Dinleri