Shincheonji Kore Tarikatı

Shincheonji Kore Tarikatı
Yazan : sevda kul Tarih : Kategori : Hıristiyan Tarikatları Yorumlar : 0 Okunma : 4938 Beğen : 0

Kurucusu Lee Man-hee olan Shincheonji (Yeni Yer Yeni Gök) Güney Kore'de ortaya çıkmış bir Hristiyan tarikatıdır. Türkiye'de dahil bir çok ülkede faaliyet göstermektedir. Kurulduğu 1984 yılından beri 220.000 civarında takipçi kazandı.

Kendilerini Kutsal Kitabın son bölümü olan Vahiy'nin gerçekleşmesi olarak tanımlıyorlar. Öğretiye göre 3-5 sene içinde 144.000 kişi tamamlandığında dünya, şeytanın egemenliğinden çıkıp Tanrı'nın egemenliğine geçişe başlayacaktır. Tarikat ismini vahiy kitabında vaat edilen 'yeni yer yeni gök' den almakta.

Orjinal ismi; Shinchonji, Church of Jesus, the Temple of the Tabernacle of the Testimony. Güney Koreliler Shincheonji'yi zararlı bir tarikat olarak görüyor. Çünkü aile yapısına büyük ölçüde zarar vermekte. Tarikat üyeleri kendilerine yapılan yıkıcı propagandaları aşmaları gereken bir test olarak görüyorlar. Aileleri de bu testin bir parçası olabilmekte. Tekrardan çocuklarına veya annelerine geri kavuşmak isteyen mağdurların çabaları çoğu zaman boşa gidiyor. Çünkü tarikat üyeleri bu durumu şeytanın ailelerini kullanarak onları Tanrı yolundan saptırmak istediği şeklinde yorumluyorlar. Bunun üstesinden gelebilirlerse şeytanı yenmiş oluyorlar. Yüzlerce aile bu şekilde parçalanmakta. Üyelerin en önemli görevi tarikata yeni insanlar katmaktır. ''Balık tutmak'' dedikleri bu olay Tanrı'nın ülkesini kurmada en önemli görevdir.

Türkiye'de ana merkezleri Şişli ve Kadıköy'de bulunmakta. İnsanlara yaklaşmak için anket yaptıklarını veya Türkiye'ye yeni geldiklerini ve bir psikoloji merkezi açmak için Türk insanlarını tanımak istediklerini söyleyerek numaranızı alırlar. Daha sonra eğer sizi uygun görürlerse tekrar buluşmaya çağırırlar. Bu buluşmalarda sizin dini inancınızı, aile yapınızı, haftada kaç gün boş vaktiniz olduğunu sorup eğitimlere uygun olup olmadığınız ölçülmekte. Eğer uygunsanız önce yüreğinizi kazanmaya çalışırlar. Eğlenceli etkinlikler yapıp birbirinize güven duymanız sağlanır. Bu süreç bazen 1 sene bazen 1 gün sürer. Kişiden kişiye değişmektedir. Derslere başlandığı sırada öğretmenle birlikte aslında tarikat üyesi olan ama sanki ilk defa dinliyormuş gibi rol yapması istenen biri daha gelir. Daha önce sizin düşüncelerinizi öğrendikleri için sizinde destekleyeceğinize emin oldukları konulardan bahsedilerek güven kazanmaya çalışılır. Dersler bitince yebe denilen ibadetlere katılabilirsiniz. Bu tapınma törenlerinde beyaz giyme zorunluluğu vardır. Bir binadan çıkan beyaz giyinmiş insan topluluğu görürseniz buranın Shincheonji'ye ait bir merkez olduğunu anlayabilirsiniz. Bu ibadetlerde ölümsüz olan tarikat liderlerinin Tanrı'dan vahiy gelen sözlerini dinleyerek her hafta temizlendiklerini düşünürler. Tanrı'ya ulaşmanın tek yolu Lee Man-hee'dir. Ve eğer 144.000'den biri olmayı başarabilirseniz sizde ölümsüz olabilirsiniz. 87 yaşındaki liderlerinin daha önce hastanede yatarken bir süreliğine ölüp tekrar dirildiğine inanmaktadırlar.

Türkiye'de üye sayıları hızla artmaktadır. Kadıköy'de açtıkları restorandan gelirlerini karşılamaktadırlar. Şişli'de ana merkezlerinde Korece dersleri ve çeşitli etkinlikler düzenlemektedirler. Son zamanlarda İzmir Alsancak'ta da faaliyet göstermektedirler.

SHINCHEONJI KRONOLOJİSİ

1931 (15 Eylül): Lee Man Hee, Kore (şimdi Güney Kore), Kuzey Gyeongsang Eyaleti, Cheongdo Bölgesi, Hyeonri-ri, Punggak-myeon'da doğdu.

1946: Lee, Japonlar Kore'den ayrıldıktan sonra Punggak Devlet İlköğretim Okulu'nun ilk mezunlarındandı.

1950-1953: Lee Güney Kore Ordusu'nun 7 servis inci Kore Savaşı sırasında Piyade Bölüğü.

1957–1967: Lee, Zeytin Ağacı hareketinin dini etkinliklerine katıldı.

1967: Zeytin Ağacı'ndan ayrılan Lee, Gyeonggi Eyaleti, Gwacheon'daki Tabernacle Tapınağı olan bir başka Kore Hıristiyan yeni dini hareketine katıldı.

1979–1983: Lee defalarca Tabernacle Tapınağı'nın liderlerine mektuplar yazdı, hareketlerdeki yozlaşmayı kınadı ve onları tövbe etmeye çağırdı. Sonuç olarak, tehdit edildi ve dövüldü.

1984 (14 Mart): Lee, Tabernacle Tapınağı'ndan ayrıldıktan sonra, Şahitlerin Tabernacle Tapınağı olan Shincheonji Kilisesi'ni kurdu.

1984 (Haziran): İlk Shincheonji tapınağı, Güney Kore, Gyeonggi Eyaleti, Anyang'da açıldı.

1986: Güney Kore'de şube kiliseleri kuruldu. Shincheonji 120 üyeyi saydı.

1990 (Haziran): Zion Hristiyan Misyon Merkezi Seul'de kuruldu.

1993: Misyonerlik faaliyetleri yurtdışında başladı. İlk Shincheonji Ulusal Olimpiyatı Seul'de düzenlendi.

1995: Shincheonji'nin Oniki Kabilesi resmi olarak örgütlendi.

1996: Batı’daki ilk kilise Los Angeles’ta açıldı.

1999: Karargah Anyang'dan Gwacheon'a taşındı.

2000: Avrupa'daki ilk kilise Berlin, Almanya'da açıldı.

2003: Mannam Gönüllü Organizasyonu kuruldu.

2003: İlk Shincheonji üyelerinin görevden alınma vakaları Güney Kore'de gerçekleşti.

2007: Shincheonji üyeliği 45.000’e ulaştı.

2007 (12 Ekim): Shincheonji üyesi Bayan Kim Sun-Hwa, programından kaldırma girişimi ile ilgili olarak kocası tarafından öldürüldü.

2012: Afrika'daki ilk kilise Güney Afrika'nın Cape Town kentinde açıldı. Dünya çapında üyelik 120.000'e ulaştı.

2012 (Mayıs): Başkan Lee ilk Dünya Barış Turunu düzenledi.

2013 (25 Mayıs): Göksel Kültür, Dünya Barışı, Işığın Restorasyonu (HWPL) kuruldu. Dünya Barışı Deklarasyonu ilan edildi.

2014 (18 Eylül): HWPL Seul’deki Dünya Dinler İttifakı Barış Zirvesi’ni düzenledi.

2016 (14 Mart): Barış ve Savaşın Bırakılması Bildirgesi (DPCW) Seul’de HWPL tarafından ilan edildi.

2017: HWPL, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nde (ECOSOC) özel danışmanlık statüsü aldı.

2018 (9 Ocak): Shincheonji üyesi Bayan Gu Ji-in, ikinci deprogramlama girişimi sırasında hastaneye yatırılmasından sekiz gün sonra öldü.

2018 (28 Ocak): Seul ve diğer Kore şehirlerinde 120.000'den fazla kişi toplanarak yeniden düzenlemeyi ve Bayan Gu'nun ölümünü protesto etti.

2018: Dünya çapında Shincheonji üyeliği 200.000'e ulaştı.

2019 (20 Haziran): Güney Kore’den Shincheonji üyelerinin kaldırılmasının kaldırılmasına son vermesini isteyen bir ifade, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin kırk birinci oturumunda STK CAP-LC tarafından sunuldu ve Birleşmiş Milletler’in Web sitesinde yayınlandı. bir site. Sözlü bir açıklama 3 Temmuz'da takip edildi.

KURUCU / GRUP TARİHİ

Tanıklık Tabernacle Tapınağı (yani, kısacası, Shincheonji) olan Shincheonji Kilisesi'nin din dünyasında olduğu gibi, hikayesini anlatıp anlatmamalarına bağlı olarak farklı terimler sunabilir. Üyelerin ya da dışarıdaki gözlemcilerin laik perspektifinin açık bakış açısı. Emic öykü, üyelerin öz algılarında çok önemli unsurlar sunduğu için alimler tarafından görmezden gelinemez.

Lee Man Hee [Sağdaki resim] 15 Eylül 1931'de Kore'nin Kuzey Gyeongsang Eyaleti, Cheongdo Bölgesi, Punggak Köyünde (şimdi Güney Kore) doğdu. 1946'da, Japonlar Kore'den ayrıldıktan sonra Punggak Devlet İlköğretim Okulu'nun ilk mezunlarındandı. Lee daha yüksek bir eğitim almadı, ancak Cennet'ten aldığı açıklamalara atfettiği İncil'deki tüm kitaplar hakkındaki bilgi ve anlayış seviyesinden gurur duyuyor.

Lee, inançlı bir yaşamını büyük bir Hıristiyan olan büyükbabası ile haince dua ederek başladı (Shincheonji İsa Kilisesi, Tanıklık Tabernacle Tapınağı 2019a: 3-4; Kişisel röportajlar 2019). Lee Güney Koreli Ordusu'nun 7 servis thKore Savaşı sırasında Piyade Tümeni ve savaş sona erdiğinde, Gyeongsang Eyaleti'ndeki Peongak-Myeon'daki kendi Hyeonri-ri köyüne çiftçi olarak yerleşti. Daha sonra bildirdiği gibi, ilahi habercilerden ve İsa'nın kendisinden vizyonlar ve vahiyler deneyimlemeye başladı. On yıl boyunca, 1957-1967 yılları arasında, 1955'te Gyeonggi Eyaleti, Sosa, Sosaeon'da dinî bir köyü olan Park Tae-seon (1915-1990) tarafından kurulan Zeytin Ağacı'nın dini etkinliklerine katıldı. O zaman Kore'de en başarılı Hıristiyan yeni dini hareketi, tahmini 1.500.000 takipçisi ile. Her ne kadar defalarca tutuklanıp sahtekarlıktan yargılanmasına rağmen, Park birçoğunun olağanüstü bir başarı olarak kabul ettiği şeyi başarmayı başardı.

1960'larda, Park'ın [Sağdaki resim] mesajı, Zeytin Ağacını geleneksel Hıristiyanlıktan uzakta konumlandıracak bir yöne dönüştü. Tanrı'nın enkarnesi olduğunu ve İsa Mesih'ten daha yüksek bir pozisyonda olduğunu iddia etmeye başladı. Üye sayısı hızla azaldı ve birçok kıdemli papaz ve rahip, Lee dahil Zeytin Ağacı'ndan ayrıldı. 1966'da Yoo Jae Yul'un (d. 1949) önderliğinde Cheonggye Dağı'nda yedi kişi toplandı ve burada 100 gün kaldılar ve Tanrı'nın Ruhunu onlara öğretmelerini istedi. İnandıklarının ardından Tanrı'nın iradesinin ardından Tabernacle Tapınağı'nı kurdular. Lee ilk üyeleri arasındaydı. Yoo ile toplanan yedi örgün bir teolojik eğitim almamıştı, ancak vaazları Tabernacle Tapınağı çevresinde toplananların ikna edici olduğu ortaya çıktı. Ancak, yolsuzluk ve bölünmeler yakında gelişti. Yoo sahtekarlıktan tutuklandı. Birinci derece, 1976'da, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı, ancak cezası, dört yıl temyiz başvurusuyla birlikte, iki buçuk yıla indirildi (Dong-A Ilbo 1976; Kyunghyang Shinmun 1976).

Birçok üyeye ses veren Lee, Yedi'e Tapınak'ta hüküm süren yolsuzluğu kınayan ve onları tövbe etmeye çağırdı. Sonuç olarak, Tapınak'taki reform girişimlerini bırakıncaya kadar defalarca tehdit edildi ve dövüldü. Bu arada Tabernacle Tapınağı çöktü.

1980’de General Chun Doo-hwan (1931’de) bir askeri darbeye öncülük etti ve Güney Kore’nin başına geçtiğinde, hükümet “dini arınma politikası” (“toplumun daha geniş bir programının parçası” olarak bilinen bir kültle mücadele kampanyası başlattı. saflaştırma ”) ve Hristiyan kiliselerinde tanıtılan ve“ kültlere ”karşı eylemlerini birleştirmeyi amaçlayan, Hristiyan kiliselerinde tanıtılan Stewardship Eğitim Merkezi adında bir kurumu teşvik etti. Presbiteryen Kilisesi'nden papazlık sertifikası alan Tabernacle münazarası olan Ho, Yoo'nun yerine, Tabernacle'nin yeni başkanı olarak atandı. Oh, sonunda, bütün Tabernacle’ın tüm üyeleri ve varlıklarıyla birlikte Presbiteryen Kilisesi’nde birleşmesine neden olan Komiserlik Eğitim Merkezini Tabernacle’de tanıttı.

Lee, Presbiteryen Kilisesi'ne katılma sürecinde olan Tabernacle Tapınağı'nı ziyaret etmeye devam etti. Tapınakta hüküm süren yolsuzluğu üyelerine kınadı. Tanıklığını dinledikten sonra, birkaç üye Tapınak'tan çıktı ve Lee'yi takip etti. Onlarla birlikte, Lee, 14 Mart 1984'te kendi ayrı organizasyonu olan Shincheonji'yi (“Yeni Cennet ve Yeni Dünya”) kurdu. O zamandan beri, Lee, Tapınağın yolsuzluğunu ve onun yıkıcı rol olduğuna inandığı şeyi ifşa etmeye devam etti. Stewardship Eğitim Merkezi. Sonunda, Stewardship Eğitim Merkezi 1990 yılında kapılarını kapattı.

Shincheonji'ye göre, bütün bu olaylar tesadüf değildi ve Vahiy Kitabındaki kilit kehanetlerin yerine getirildiğini temsil etti (Lee 2014: 176–278). Shincheonji, Gwacheon’daki Cheonggye Dağı’nın, bu kehanetlerin fiziksel olarak yerine getirildiği yer olduğunu ve bu nedenle Tanrı’nın Lee’ye Tabernacle Tapınağı’na katılmasını emrettiğini savunuyor. Vahiy Kitabında da söylendiği gibi, ilk yedi yıldız (Vahiy 1-3): Temsilcisi Yoo olan Yedi lider), sonra da heretik “Nicolaitler” (Vahiy 2: 6 ve 15: Tabernacle Tapınağı'ndakiler) ortaya çıktı. Doktrini bozan), yedi yıkıcı (Stewardship Eğitim Merkezi'nin papazları ya da Tabernacle'ın dışından yıkıcılar) ve bir “baş destroyer” (Vahiy 13: Oh Pyeong Ho, Tabernacle'nin iç avcısı). En sonunda, “Üstesinden gelen” kendini gösterdi (Vahiy 2–3: Lee), Nicolaitler ve baş destroyerle savaştı ve galip geldi ve İsa'nın “Yeni Ahit'in vaat edilen papazı” olduğunu söyledi. Yeni cennetin ve yeni dünyanın (Shincheonji) yaratıldığı zaman, harekete göre 1984 aynı zamanda evrenin yörüngesini tamamladığı ve çıkış noktasına döndüğü yılı da temsil eder (bkz. Kim ve Bang 2019: 212).

Shincheonji'nin ilk tapınağı Haziran 1984'te Güney Kore'nin Gyeonggi Eyaleti, Anyang'da açıldı. [Sağdaki resim] Yeni kilisenin başlangıcı kolay değildi. Şube kiliseleri 1984 ve 1986 yılları arasında Busan (şimdiki Busan Metropolitan Şehri), Gwangju (şimdi Metropolitan Şehri, daha sonra Güney Jeolla Eyaletinde), Cheonan (Güney Chungcheong Eyaleti), Daejeon (şimdi Metropolitan Şehri, sonra Güney Chungcheong Eyaleti) olarak açıldı. ) ve Seul'ün Seongbuk bölgesinde. Ancak, 1986'daki toplam üyelik 120'yi geçmedi (Tanıklık Tabernacle Tapınağı, İsa'nın Şincheonji Kilisesi, 2019a: 8).

Shincheonji'nin genişlemesi için önemli bir etkinlik Haziran 1990'da Seul'de Zion Christian Mission Center'ın kurulmasıydı. Üyeler kurslar ve sınavlarla hazırlanmaya başladı. İlk mezuniyet töreni, 1991 yılında on iki mezuntan oluşuyordu. Güney Kore'de, çalışma, üyelerin bölgesel olarak 1995 yılında resmen kurulan On İki Kabileye bölünmesiyle ilerledi. Güney Kore kabilelerine, yurtdışındaki misyonlar için sorumluluk verildi; bu, 1996'da bir Batı ülkesinde ilk kilisenin açılmasına yol açtı. , Los Angeles'ta, Avrupa'da ilk, Berlin'de, 2000'de, ilk

1999'da, merkez, Anyang'dan Gwacheon'a taşındı, [sağdaki resim] Shincheonji'nin teolojisinde büyük manevi ve kehaneti olan bir alan. Shincheonji ayrıca, 2003 yılında kurulan Shincheonji Mannam Gönüllü Organizasyonu ve Shincheonji Ulusal Olimpiyatları'nın faaliyetleri ile halka tanıtıldı ve 1993'te başladı. 2007'ye kadar, üyelik 45.000'e ulaştı ve sonraki yıllarda büyüme hızlandı. Hareketin kendi istatistiklerine göre, 2012'de 120.000, 2014'te 140.000, 2016'da 170.000 ve 2018'de 200.000 (2019a: 8 Beyanat Tabernacle Tapınağı İsa Şincheonji Kilisesi) vardı.

Bu büyüme, özellikle Shincheonji üyelerinin çoğu sürülerinden dönüştürüldüğü için, ana kiliseden Hristiyan kiliselerinden fark edilmedi. Shincheonji'ye karşı gittikçe daha fazla vokal kampanyalar başlattılar ve 2003'te ilk proğramlama vakalarını gördüler (aşağıya bakınız, “Sorunlar / Zorluklar” altında).

Bununla birlikte, tartışmalar Shincheonji'nin büyümesini, barış ve insani faaliyetlerin gelişimini durdurmadı. Mayıs 2012'de Başkan Lee ilk Dünya Barış Turu'nu gerçekleştirdi. 25 Mayıs 2013 tarihinde, ayrıca bir STK olan “Dünya Barışı Deklarasyonu” ve Cennetsel Kültür, Dünya Barışı, Işığın Restorasyonu (HWPL) ilan edildi. Shincheonji üyesi olmayanlar dahil edildi (Göksel Kültür, Dünya Barışı, Işığın Restorasyonu 2018a). HWPL'nin düzenlediği ana etkinliklerden biri, 18 Eylül 2014'te Seul'deki Dünya Dinler Barış Zirvesi İttifakıydı. 2017 yılında, HWPL'e Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi'nde (ECOSOC) özel danışmanlık statüsü verildi. Başkan Lee, dünya turları düzenlemeye ve eyalet başkanlarını, dini liderleri ve uluslararası örgüt şeflerini ziyaret etmeye devam etti.

Birkaç yıl boyunca, yaptığı gezilere, eleştirmenlerin harekete öncülük etmede “halefi” olabileceğini öne süren yakın bir öğrenci olan Bayan Kim Nam Hee eşlik etti. Ancak Shincheonji, bunları sadece söylenti olarak reddetti ve Başkan Lee'nin halefi seçilmesi için bir proje olmadığını belirtti. Aslında, söylentileri besleyen Bayan Kim'in kendisi gibi görünüyor. Shincheonji'nin kendisini lider veya “halefi” olarak kabul etmeyeceği açıklaştığında, Bayan Kim, sınırlı başarı ile buluştuğu kendi parçalanma grubunu oluşturmaya başladı. Ocak 2018'de Shincheonji'den kovuldu ve Shincheonji'nin sahip olduğu SMV Broadcasting'den kazanılan 1.400.000.000 kazanma suçundan ve zorla yayın istasyonunu işgal ettiğinden Seul Merkez Bölge Mahkemesinde yargılanmak zorunda kaldı. 26 Temmuz 2019’da Seul Merkez Bölge Mahkemesi, zimmete tutulması nedeniyle onu üç yıl denetimli ve iki yıl hapse mahk sentm etti. Shincheonji'nin bazı cemaat üyeleri de, kendisini kilise adanmışlarından 16.000.000.000 won kazandığı sahte bir şekilde toplamakla suçladı.

Doktrinleri / İNANÇLAR

Shincheonji, Shincheonji'nin öğretilerinin tümü İncil'de bulunurken, doktrinlerin insanlar tarafından yaratılmasından dolayı, kesinlikle, bir “doktrin” bulunmadığı konusunda ısrar ediyor. İncil alegorik olarak yorumlanır ve yöntemle Eski Ahit olaylarının Yeni Ahit'te paralel olan “antitiplerin” karşılık geldiği “türler” olarak kabul edildiği Hristiyanlık tarihçileri “tipoloji” olarak adlandırılır. Shincheonji, Mukaddes Kitabın tarihsel gerçekleri kaydetmesine rağmen kehanetlerin benzetmeler yoluyla ifade edildiğine inanıyor. Bu kehanetler gelecekte yerine getirilecek vaatlerdir. Shincheonji, kehanetler fiziksel olarak yerine getirildiğinde, benzetmelerin gerçek anlamlarının anlaşılabileceğini öğretir (Shincheonji 2019b: 8). Örneğin,

İçeriğe ilişkin olarak, Shincheonji'ye göre İncil tarih, ahlaki talimat, kehanet ve yerine getirme olarak ayrılmıştır. Shincheonji, Mukaddes Kitapta gelecekteki olayların vaat edildiğini kehanetlerde ilan ettiğini ve bu kehanetlerin parabilgilerle sunulduğunu öğretir. Olaylar kehanetlere göre gelişince, benzetmelerin gerçek anlamı bilinir hale gelir. Shincheonji'ye göre, Eski ile Yeni Ahit arasında bir tutarlılık var. Eski Ahit'teki peygamberlikler İsa'nın ilk gelişi sırasında yerine getirildi ve Yeni Ahit'teki kehanetler İkinci Gelecek döneminde yerine getirildi. İkinci Coming bugün ve Yeni Ahit kehanetlerinin yerine getirilmesi Shincheonji'nin kendisidir.

Shincheonji, Tanrı'nın hem manevi hem de fiziksel alemi yarattığına inanıyor. Çünkü ruhsal alemde Şeytan günah işledi ve Tanrı'dan ayrıldı, fiziksel alemde iki tohumda, Tanrı'nın tohumu ve Şeytanın tohumu insanların kalbinde ektiler (Lee 2014: 289-304). “İki tohumun benzetmesi [Matta 13: 24-30], İsa'nın söylediği tüm paralelliklerden anlamamız gereken ilk paralelliktir ” (İsa 2019b: 3'teki Shincheonji Kilisesi ) ve iki manevi tohum tümüyle yeniden ortaya çıkıyor insanlık tarihi. Cennet Bahçesi'nde iki tohum, yaşam ağacı olan Tanrı'ya, iyilik ve kötülük bilgisi ağacı olan Şeytan'a karşılık gelir (Lee 2014: 377–383) [Sağdaki resim]

Daniel 4'te Babil'in kötü kralı Nebuchadnezzar'ı bir ağaç olarak tanımlanır ve iyi ve kötülük bilgi ağacını temsil ederken, Tanrı'nın seçtiği insanlar hayat ağacını temsil eder (Lee 2014: 379-380). İncil'de, İsa yaşam ağacıdır, asıl asma (Yuhanna 15: 1-5) ve Ferisiler iyilik ve kötülük bilgisinin ağacıdır.

Tanımı, Shincheonji için de çok önemli olan Rab'bin Duası'nda (Lee 2014: 314-23), Hıristiyanlar, Tanrı'ya “cennette olduğu gibi dünya üzerinde yapılacağını” sorarlar (Matta 6:10). Tanrı'nın iradesi cennette yapılır, ama Adem'in günahından sonra, dünyada olmadı. Tanrı, iradesinin restorasyonu için, Nuh, İbrahim, Musa ve Yuşa da dahil olmak üzere, çeşitli sağlam figürler ya da “papazlar” aracılığıyla yeryüzünde hareket etti. İhanet ve yıkımdan sonra bir kurtuluş şeması (Tanrı ile bir antlaşma yoluyla) farklı dönemlerde tekrar edildi. Tanrı'nın seçtiği halk arasında, bazıları yeni bir anlaşma gerçekleşinceye kadar sözleşmesine ihanet edip yok ediyorlar (Lee 2014: 55-56).

Shincheonji, Mukaddes Kitabı Tanrı ile her bir sözleşmenin “alıcıları” olarak tanımlanan gruplar arasında bir antlaşma olarak görüyor. Eski Ahit döneminde İsraillilerle kurulan antlaşma, alıcılar tarafından sadakatle korunmamıştır. Böylece Tanrı, sözleşmenin alıcılarını değiştirdi; Fiziksel İsraillileri, İsa tarafından kurulan yeni sözleşmedeki Manevi İsraillilerle (yani Hristiyanlar) değiştirdi. Bugün Hristiyanlar, İsa'nın kanıyla yapılan yeni sözleşmeyi (Luka 22: 14-20) tutmalı ve Yeni Manevi İsrail'e katılmalılar.

İsa, haçı taşıyarak insanları günahlarından kurtardı (Matta 1:21). Tanrı'nın ruhu geldi ve İsa ile yaşadı. İsa'nın ilk gelişinde, Fiziksel İsrail sona erdi ve yerine Manevi İsrail geçti. Ancak, İsa Yahuda Iscariot tarafından ihanete uğradı (Tıpkı On İki Kabilelerden biri olarak Dan, Fiziksel İsrail'e ihanet etti) ve İsa bu dünyayı terk ettikten ve cennete yükseldikten sonra mesajı yavaş yavaş Katolik ve Protestan kiliseleri tarafından ihanete uğradı. Shincheonji, Yeni Ahit ve Vahiy Kitabının “vaat edilen bir papaz” ın geleceğini, Şeytan'ın (Vahiy 2 ve 3'ün “Nicolaitleri”) grubunu temsil eden sahte papazların üstesinden gelip üçüncü İsrail'i kurduğunu öğretiyor. Yeni Manevi İsrail.

Ancak Yeni Antlaşma'nın vaat edilen papazı, ancak Vaftizci Yahya'nın rolünü yerine getirecek bir rakam veya rakamlar ortaya çıktıktan sonra ve yeni bir ihanet ve yıkım sürecinden sonra ortaya çıkabildi (2 Selanikliler 2: 1-4). Shincheonji, Vahiy Kitabında öngörülen olayların yirminci yüzyılda Kore'de fiziksel olarak gerçekleştiğini öğretir (Lee 2014: 176–278). Vaftizci Yahya'nın rolü (İsa'nın ikinci gelişinde) Tabernacle Tapınağı'nın yedi elçisi, yedi lamba yuvası (Vahiy 1:20) tarafından vaat edilen papaz gelene kadar geceleri yanan lambaları tuttu. . Shincheonji'ye göre, Vahiy Kitabının yanı sıra, Yeni Ahit'in farklı kitaplarında (2 Selanikliler 2: 1-4; Matta 8: 11-12; Matta 24:12) kehanet edildi.

Tam o sırada Şeytan'ın Nicolaitleri, yedi habercinin çalıştığı (Vahiy 2 ve 3) telaşını istila ettiğinde, “üstesinden gelen” ortaya çıktı, Şeytanın papazını, yıkıcısını yendi ve vaat edilen papaz olarak Tanrı ve İsa'dan otorite aldı. İsa, mühürlü Vahiy 5'in yedi mühürünü (Vahiy 6 ve 8) kırdıktan sonra, İşaya'nın (29: 9-12) belirtilen mühürlü kitabına karşılık gelen, Vahiy 5'in mühürlü kitabının yedi mühürünü kırmasından sonra, cennetten gelen bir melekten açılan bir kitap aldı. Kaydırma şimdi açıktır ve vaat edilen papaz, kitapta kaydedilen kehanet kelimelerini ve bunların fiziksel olarak yerine getirilebildiğini kanıtlayabilir.

Shincheonji'nin duyurduğu Yeni Ahit'in vaat edilen papazı Başkan Lee'dir. Bu öğretim genellikle Shincheonji'nin Başkan Lee'yi Tanrı veya İsa olarak gördüğünü iddia eden eleştirmenler tarafından yanlış anlaşılmaktadır. Durum bu değil. Başkan Lee, Tanrı olarak değil, son günlerde Yeni Ahit'in kehanetleri tarafından ilan edilen papaz ve öğretmen olan Başkan Lee aracılığıyla çalışsa da, insanlara yardım eden bir kişi olarak kabul edilir. Tanrı'nın Krallığı (Lee 2014: 78–85). Yuhanna 14: 16-17 ve 26'da, “savunucu” Kutsal Ruh'tur. Bu, Şincheonji'nin öğrettiği gibi, İsa'nın son günlerde dünyaya gönderdiği bir “manevi savunucuyu” ifade eder. Bununla birlikte, “manevi savunucu” çalışır ve fiziksel bir savunucu aracılığıyla konuşur (Yuhanna 14:17), yani Başkan Lee.

Kötü Nicolaitleri fethetmiş olan vaat edilen papaz Yeni Cenneti İsrail olarak yeni cenneti ve yeni dünyayı (Shincheonji) kurdu ve On İki Aşiret'i restore etti. Yeni On İki Aşiret'ten, her kabileden 12.000 kişi mühürlü olan 144.000 aziz (Vahiy 7: 2–8 ve 14: 1–5), her bir kabileden mühürlenen 12.000 kişi, “ilk dirilişe” katılacak, şehitlerin soyundan gelecek olan şehitlerin ruhlarıyla birleşecek Cennet ve rahipler ve krallar olarak 1000 yıl boyunca İsa ile yeryüzünde hüküm sürdü. Şehitlerin geri dönüşü, şehitlerin ruhları tarafından bir tür “sahiplenme” olarak tasarlanmamıştır. Şehitler, manevi, cennetsel bedenlerde (1 Korintliler 15) dirilecek ve 144,000 azizle birlikte bir aile ilişkisinde hüküm sürecek.

Bugün, Shincheonji'nin 144.000'den fazla üyesi var. Ancak, bazılarının kendi “öneri mezheplerini” ihanet etmeleri ve oluşturmaları bekleniyordu. Bazı kabileler henüz 12.000 “rahip” kotasını tamamlamadı. Ve Shincheonji'nin tüm üyeleri 144.000'in bir parçası olmayacak. Bazıları “Büyük Beyaz Çokluk” a ait olacak (Vahiy 7: 9–10). [Sağdaki resim] Şeytan “1000 yıl boyunca kilitlenecek, ancak 1000 yıl bitince tekrar serbest bırakılacak”, ancak “kutsal şehir içindeki [Shincheonji] zarar görmeyecek” (Lee 2014: 141). 1000 yıl sonra ve bu son günaha geçtikten sonra, Şeytan ve onun tarafından yozlaşmış olanlar cehenneme fırlayacak (Vahiy 20: 7-10), Tanrı'nın tohumuna ait olanlar sonsuza dek yeni cennette ve yeni dünyada yaşayacaklar.

Shincheonji'nin iddialarına göre, kehanetler vaat edilen papazın ölmeyeceğini ve bin yıllık Krallık Krallığına bedeniyle birlikte gireceğini gösteriyor. Bununla birlikte, 2019'da seksen dokuzu çeviren Başkan Lee ölürse ne olacağı sorulduğunda, Shincheonji üyeleri, şu ana kadar verdiği her sözü yerine getirmiş olan Tanrı'nın iradesine göre her şeyin olacağını söyler.

RITUALS / UYGULAMALAR

Shincheonji'nin hizmetleri çarşamba ve pazar günleri haftada iki kez sunulmaktadır. Shincheonji üyeleri hizmetler sırasında diz çöker, bu nedenle kiliselerinde sandalye yoktur (yaşlılar ve inatlar hariç). Kiliseler genellikle başka katların farklı amaçlara hizmet ettiği büyük binalarda bulunur. Adanmışlar beyaz gömlekler (Vahiy 7 ve 14'e atıfta bulunurlar) ve On İki Kabilelerden birine veya diğerine bağlı olduklarına karşılık gelen farklı renklerde işaretler giyerler (Vahiy 21: 19-20). Servisler çoğunlukla Başkan Lee tarafından vaaz edilen ve tüm dünyaya yayın yapan ilahiler ve ilahiler duymaktan ibarettir. Temalar tüm İncil'den geliyor, ancak Vahiy Kitabı vurgulandı.

Ayda bir kez Çarşamba günkü toplantıda, Shincheonji'nin ana faaliyetleriyle ilgili aydaki bilgiler paylaşılıyor. Yılda bir kez bir Genel Kurul, yılın Shincheonji'deki faaliyetleri hakkında rapor verir ve kilisenin mali durumu hakkında bir açıklama içerir.

Yıl boyunca dört kez, Fısıh (14 Ocak), Kıyafet Bayramı (15 Temmuz), Hamur Yetiştirme Bayramı (24 Eylül) ve kilisenin olduğu günü anmak için özel servisler düzenlenmektedir. 1984 yılında (14 Mart) kuruldu.

Shincheonji, İsa'nın ikinci gelişi için uygun kutlama olmadıklarına inandığı için Noel'i veya Paskalya'yı kutlayan etkinlikler yapmaz. İsa'nın doğumunu kutlamak yerine, ikinci gelişinde İsa'yı selamlamanın zamanı geldi. Ayrıca, İsa'nın dirilişini kutlamak yerine, şimdi “ilk diriliş” e katılmanın zamanı geldi. Shincheonji, öğretilerinin Noel ve Paskalya'nın gerçek anlamını ortaya çıkardığını ve kutlamalarını gereksiz kıldığına inanıyor.

ORGANİZASYON / LİDERLİK

Shincheonji, kendisini vaftiz yoluyla girmeyen, ancak bir İncil dersi kursu tamamlayarak (bunun için Vahiy 22: 14'ü ifade eder) tek kilise olarak görür. Bu üyeler için son derece ciddi bir konudur. Tüm Güney Kore ve yurtdışındaki Zion Christian Mission Center'ı takip ederek en az altı aylık bir kursu (başlangıç, orta ve ileri aşamalara ayrılmıştır) takip etmeli ve sınava hazırlanmalıdırlar. Artık kurslar internet üzerinden, farklı dillerde izlenebiliyor.

Sınavlar yazılı olarak üyeler tarafından eşit ve zor olarak tanımlanır. Vahiy Kitabı ile ilgili toplam 300 sorudan oluşan üç anketten oluşmaktadır. Onları birkaç kez tekrarlamak nadir değildir (Tanıklık Tabernacle Tapınağı 2018 İsa'nın Shincheonji Kilisesi). Ortalama olarak, kadınlar erkeklerden daha iyi puan alıyor. Yaş grupları için en yüksek puanlar kırklı olanlar içindir, ancak Seksen yaşından büyük öğrencilerin çok yüksek bir puanla mezun oldukları durumlar vardır (Tanıklık Tabernacle Tapınağı, İsa Şincheonji Kilisesi, 2018: 54-55). [Sağdaki resim] Mezunlar, en zorlu görev alanları için bile hazır olan “yürüyen İncil” olarak kabul edildiklerinden, tarz olarak kutlanır. Birkaç tam zamanlı misyoner olmasına rağmen, her Zion mezununun proselytization faaliyetlerine zaman ayırması bekleniyor.

Shincheonji'nin tüm organizasyonu, her biri kabile lideri olan On İki Kabileden dile getirilir: John, Peter, Busan James, Andrew, Thaddeus, Philip, Simon, Bartholomew, Matthew, Matthias, Seul James, Thomas. On İki Kabileler yirmi dokuz ülkede 128 kiliseyi denetler (Güney Kore'de yetmiş bir kilise, denizaşırı elli yedi). Daha önce de belirtildiği gibi, Güney Kore dışındaki görevler de çeşitli Kore kabilelerine dağılmıştır.

Dünyanın dört bir yanında HWPL aracılığıyla Başkan Lee ile işbirliği yapıyorlar. Shincheonji'nin muhalifleri, medya ve hatta akademik alimler (Cawley 2019: 162-63), HWPL ve diğer kuruluşların Shincheonji'nin proselileştirme faaliyetleri için sadece cephede olduklarını iddia ediyorlar. Ancak bu iddialar yanlış görünüyor. HWPL, barış eğitimi, dinler arası diyalog, “barış yürüyüşleri” ve uluslararası hukuku (Cennet Kültürü, Dünya Barışı, Işığın Restorasyonu 2018a) “barışı yasaklama” kampanyasıyla uluslararası barışı teşvik etmektedir. Başkanlar ve başbakanlar, uluslararası örgütlerin saygınları ve farklı dinlerin liderleri bu girişimlere katılıyor (Göksel Kültür, Dünya Barışı, Işığın Restorasyonu 2018b). Başkan Lee'nin küresel bir dini ve insani lider olarak görünürlüğünü arttırdıklarını söylemek doğru olsa da,

Dünya barışını teşvik etmek, Shincheonji üyeleri tarafından Mukaddes Kitaba ve İsa'nın kendi öğretilerine dayanarak, son günlerde Tanrı'nın Krallığında yararlanma çabalarının zorunlu bir parçası olarak görülüyor. Bununla birlikte, HWPL faaliyetleri Hristiyanlarla sınırlı değildir ve gerçekten de temel çabalarından biri, dini kutsal çatışmaları önleme çabasının bir parçası olarak dünyanın kutsal yazılarının karşılaştırmalı çalışmasının teşvik edilmesidir. Bunun için HWPL, 130'dan fazla ülkedeki HWPL Dünya Dinler Barışı İttifakı (WARP) Ofisleri aracılığıyla dinler arası diyaloglar düzenlemektedir.Yazar Hakkında

  • sevda kul

    sevda kul

İlgili Sayfalar