Salezyenler Tarikatı

Salezyenler Tarikatı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Tarikatları Yorumlar : 0 Okunma : 8209 Beğen : 1

Salezyenler veya Don Bosco'nun Salesyenleri (Latince: Societas Salesiana Sancti Joannis Don Bosco, kısaca SDB )İtalyan Aziz Giovanni Don Bosco tarafından kurulmuş Hırıstiyan Katolik tarikattır. 1859 yılında uzun yıllar kendisi ile beraber bulunan 17 genç yardımcısı ile beraber kurulmuştur. Aziz Salesli Fransis adına kurulmuştur.

Bosco, 1857 yılında yardımcıları için bir dizi yaşam kuralları koydu. Bu kurallar Salesli Aziz Fransis Cemaati Kuralları haline geldi ve 1873'te Papa IX. Pius tarafından onaylandı. Böylelikle Aziz Salesli Fransis Tarikatı resmen tanınmış oldu.

131 ülkede 15,560 üyeye sahiptir. Dini olmayan Salezyen yardım örgütlerinin ise 402,500 üyesi bulunmaktadır. Dünyanın en büyük üçüncü dini cemiyetidir.

Giovanni Bosco

Giovanni Bosco

Giovanni Bosco (İtalyanca: Giovanni Melchiorre Bosco; 16 Ağustos 1815 – 31 Ocak 1888), veya yaygın bilinen adı ile Don Bosco, Kuzey İtalya'nın Torino kentinde yaşamış eğitimci ve yazar Katolik rahiptir. Salezyenlerin kurucusudur.

Hayatını sokak çocuklarının, genç suçluların ve fakir çocukların eğitimi ve ıslahına adamıştır. Ceza yerine sevgi ve nezaketi temel alan Salezyen eğitim metodunu geliştirmiştir. Aziz Salesli Fransis'in filozofi ve öğretilerini kendine şiar edinmiş olan Don Bosco, kurduğu Salezyenler Cemaati'ni onun ismine adamıştır.

1876'da fakirlerin eğitimini hedef alan kilise dışı bir dernek kumuş ve Salezyen Bültenini yayınlamaya başlamıştır. Don Bosco'nun eğitim konusundaki öğretilerini yaygınlaştırmayı amaçlayan bu bülten 1877'den beri hiç kesintisiz olarak yayınlanmaktadır. Bülten 2010 yılı itibari ile 135 ülkede ve 30 dilde yayınlanmaktadır.

Bosco çalışmalarının devam ettirilmesi için merkezler ve kurumlar ağı oluşturmuştur. 1934 yılında Papa XI. Pius tarafından aziz ilan edilmiştir.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar