Hıristiyan Bayramları ve Kutsal Günleri

Hıristiyan İnancında Beşaret Bayramı (Blagoveştenie)

Hıristiyan İnancında Beşaret Bayramı (Blagoveştenie)
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Bayramları ve Kutsal Günleri Yorumlar : 0 Okunma : 12265 Beğen : 0

Beşaret ( Blagoveşteniye ), müjde, iyi haber anlamına gelen bir kelime olup dini terminolojide Meryem'e İsa'nın doğumunun melek Cebrail aracılığı ile önceden bildirilmesi hadisesine verilen isimdir. Bu olay Beşaret-i Meryem olarak da bilinir. Fra Angelico, Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli, Matthias Grünewald gibi ressamlar eserlerinde bu konuyu işlemişlerdir. Meryem'in İsa'ya gebe kaldığı farzedilen 25 Mart günü her yıl Hıristiyanlarca Beşaret bayramı olarak kutlanır. Beşaret-i Meryem hadisesi İncil'de Luka 1:26-38 bölümünde geçmektedir.

Bulgar Folkloründe Hristiyanların Beşaret ( Hayırlı müjde) Bayramı nasıl anlatılıyor

25 Mart’ta tüm Hristiyanlar Blagoveşteniye(Beşaret) bayramını kutlar. Bulgarlar bu günde Blagovets (Müjdeci) gününü de kutlamaktadır. Yeni Bulgar Üniversitesinden porf.doktor Georg Kraev günün sembolleri ve anlamını anlattı.

Beşaret, arapça müjde anlamına gelen kelime olup, Meryem'e İsa'nın doğumunun melek Cebrail aracılığı ile önceden bildirilmesi hadisesine verilen isimdir. Bu olay "Beşaret-i Meryem" olarak da bilinir. Meryem'in İsa'ya gebe kaldığı farzedilen 25 Mart günü her yıl Hristiyanlarca Beşaret bayramı olarak kutlanır.Meryem Ana bu hayırlı müjdeyi aldığı için, Bulgar halk geleneğinde bayram tamamen ilkbaharla gelen “ güzel müjdeye” odaklanıyor. Doğaya yönelik bu bayramda Bulgarlara göre, Dünyanın Kurtarıcısı İsa Peygamberin müjdesini guguk kuşu getirir.

Halk geleneklerine göre, bu bayram, göçebe kuşların gelmesini ve doğanın ilkbahara uyanışını müjdeler. Bu müjdeyi guguk kuşunun getirdiği, onunla beraber Kış Nine’nin gittiği, verimli yazın geldiği belli olur. Batı Bulgaristan’da tarihi Veleş bölgesinde zamanında guguk kuşu duyduklarında hemen tarlaya gidilir ve guguk kuşu onları da “guguklayarak delmemesi” için birer lokma ekmek yermişler. Aynı zamanda Bulgar halk inanışına göre, bu günde hazine avcılarının da kısmeti açılırmış. Blagovets’te nerede saklı ve yer altına saklanmış altın hainesi varsa, mavi alev olarak kendini gösterdiği rivayet edilirmiş. Bazı şakacılar varmış, güya gömülü altın küpü var düşüncesiyle, ateş yakarmış, üzerine de birşeyle örtünce alev mavi olur ve böyle hazine avcılarını yanıltmış olurlarmış. Hazine avcıları da bu ateşe kapılarak, gömülü akçeleri bulmak için kazar, kazar, fakat birşey bulamazmış. Akşam köye döndüklerinde de diğer erkekler onlarla alay eder, dururmuş.

İnançlara göre, Blagoveşteniye(Beşaret) gününde en güçlü zehir bile etkisiz kalıyor. Halk inançlarına göre, su ve orman perileri bugünde çıkıyor.

İÇERİK RESİMLERİ

Bayram sofrasında balık, tuz-biberli çörek ve soğanlı börek bulundurulmalı. Yine bu günde yılanların, kertenkelelerin deliklerinden çıktığı rivayet edilir. Eve girmesinler diye ev sahipleri sabah erken kalkar, onları maşayla kovarmış “Gidin, defolun yılanlar, gidin kertenkeleler, “Bagovets geliyor” derlermiş. Beşaret bayramında guguk kuşu hem hayırlı, hem de kötü haberleri müjdelermiş. Bir yandan ilkbaharın geldiğini anlatır, öte yandan ilkbaharla beraber orman perileri, ejderhalar, kötü ruhaların da geldiğini uyarırmış. Genç kızlar guguk sesini duyunca hemen mendillerine birer düğüm yapar. Üç gün bu düğümü bozmaz, üçüncü gün çözdüğünde eğer içinde bir ip veya pamukçuk parçası çıkarsa, bu kızın sonbaharda evleneceği anlamına gelirmiş. Eğer birşey yoksa bu sene de bekar kalacakmış. Yine Beşaret gününde kızlar guguk kuşunun konduğu daldan bir parça koparir, onu koynunda saklar ve bu dalın en yakın zamanda kendisinin sevgilisi tarafından gelin istenileceğine inanılırmış.

Blagoveştenie-Beşaret bayramında kırlangıçlar, leylekler de Güneyden yurda döner. Çocuklar için bu büyük bir eğlence. Havada göçebe kuş görünce çocuklar “Uzun bacaklık leylek, bana sağlık vermen gerek” diye şarkılar söylermiş.
Blagovets’te sofrada mutlaka balık olmalıymış. Bu günde balık tatmamak çok büyük günah sayılırmış. Yaşlılar “Kemik, kılçık olsun, ama balık olsun” dermiş.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi