Hıristiyan Bayramları ve Kutsal Günleri

Hıristiyan Bayramı : Kül Çarşambası

Hıristiyan Bayramı : Kül Çarşambası
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Bayramları ve Kutsal Günleri Yorumlar : 0 Okunma : 8880 Beğen : 0

Kül Çarşambası, Batı kiliselerinde Büyük Perhiz'in (Lent) ilk günü. Paskalya'dan yaklaşık 6,5 hafta önce, 4 Şubat ile 11 Mart arasındaki bir güne denk gelir. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde Büyük Perhiz'in süresi kiliseler arasında farklılık gösteriyordu. Zamanla 6 hafta (42 gün) olarak sabitlendi. Ancak oruç tutulmayan Pazar günleri çıkarıldığında bu durum, 36 gün oruç tutulacağı anlamına geliyordu. İsa'nın çölde 40 gün oruç tutmasına atfen, 7. yüzyılda Büyük Perhiz'e 4 gün daha eklendi ve oruç süresi 40 güne tamamlandı.

Roma İmparatorluğu'nda tövbekârlar kefaret dönemine Büyük Perhiz'in ilk gününde başlıyorlardı. Çuldan elbiseler giyiyorlardı ve üzerlerine kül serpiliyordu. Paskalya'dan önceki son perşembe olan Kutsal Perşembe (Maundy) gününe kadar Hıristiyan toplumundan uzak duruyorlardı. Bu gelenekler 8-10. yüzyıllarda terkedildi ve sadece kül geleneği, ayinlerde tüm cemaatin alnına kül sürme şeklinde yaşatıldı.

Çağdaş Katolik Kilisesinde Kül Çarşambası'nda cemaatin alnına külden haçlar çizilir. Bu küller, bir önceki Palmiye Pazarı'nda yakılan yaprakların külleridir. Kül Çarşambası Anglikan, Lutheran ve bazı Protestan kiliselerinde de kutlanır. Doğu Ortodoks kiliselerinde Büyük Perhiz pazartesi günü başladığı için Kül Çarşambası yoktur.

Üst Resim : Alna çizilen külden haçYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi