Hıristiyan Bayramları ve Kutsal Günleri

Hamsin Yortusu (Beyaz Pazar) Bayramı

Hamsin Yortusu (Beyaz Pazar) Bayramı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hıristiyan Bayramları ve Kutsal Günleri Yorumlar : 0 Okunma : 20590 Beğen : 0

Hamsin Yortusu (veya Pantekost, Pantekot, Pantkot veya Pentekost;, pentekostē, "ellinci gün"), Hıristiyanlıktaki başlıca bayramlardan biri.

Tarihi, yıllara göre farklılık gösterip genelde Mayıs veya Haziran aylarına denk gelir. Paskalya Bayramı'ndan yedi hafta sonra, 50. günde kutlanır. Bu günün İsa'nın ölüp tekrar dirilerek göğe yükselişinden sonraKutsal Ruh'un Havarilerin üzerine çöktüğü gün olduğuna inanılır.Hıristiyanlığın dünyaya karşı vazifelerinin başladığı gün olarak kabul edilir.

Hristiyanlığın ilk dönemlerinde Pentekost, Paskalya'dan sonraki 50 gün boyunca kutlanıyordu. Vaftizler bu dönemin başında ve sonunda gerçekleştiriliyordu. Zamanla Kuzey Avrupa'da Pentekost döneminin sonu, yani günümüzdeki Pentekost Bayramı zamanı, vaftiz için daha çok tercih edilen bir zaman haline geldi. İlk kez İngiltere'de bu gün, vaftiz olanlar tarafında giyilen beyaz kıyafet nedeniyle Beyaz Pazar adıyla (İngilizce: White Sunday, zamanla Whitsunday ve Whitsun) kutlanmaya başladı. Bu isim halen Anglikan Kiliseleri'nde kullanılmaktadır.

Hamsin Yortusu Bayramına halk arasında yeşillik ve yaz bayramı da deniyor. Hamsin Yortusu Bayramı’nda ibadethaneler ve evler akçaağaç, leylak, huş ağacı dalları, kırlardan toplanan otlar ve çiçeklerle süslenir. Bu gelenek Hıristiyanlık öncesi çağlardan kaldı. Slavlar, kötü ruhlardan evi koruduğuna inandıkları için evlerini yeşilliklerle süslerlerdi.

Geleneklere göre Hamsin Yortusu Bayramı’nda genç kızlar şenlikler yapar ve fal baktırırlardı. Kızlar suya çiçeklerden yapılmış taçlarını bırakırlardı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi