Hinduizm Tanrı ve Tanrıçaları

Hinduların maymun tanrısı: Hanuman

Hinduların maymun tanrısı: Hanuman
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hinduizm Tanrı ve Tanrıçaları Yorumlar : 0 Okunma : 15374 Beğen : 0

Hanuman Hindu mitoloji­sinin maymun tanrısıdır. Öğren­menin efendisi ve rüzgârlar tanrısı Vayıt'ın oğludur. Bazı rivayetlerde Şiva'nın avatarlarından biri olarak yer almaktadır.

Hanuman’ın bir dağ kadar iri ama buna rağmen çok çevik olduğu, derisinin sarı, yüzünün kırmızı ve olağanüstü uzun kuy­ruğu olduğu ifade edilir.

Hanuman’ın kükremesi gökgürültüsünü andırır ve bulutlann arasında uçarken büyük gürültü çıkarır. Yani Hint mitolojisine göre gökgürültüsü de ondan kaynaklanmaktadır.

Sanskritçe'de hanumat olarak tanınam Hanuman; Rama'ya karısı Sita'yı kurtarmasında yardım eden bir vanaradır. Bhakti'nin zirvesini sembolize eder ve Daha çok Vayu deva yani rüzgâr tanrısının oğlu olarak tanınır. Bazı akademisyenlere göre Çin mitolojik karakteri Sun Wukong'dur.

Hint mitolojisine göre; Hanuman bir keresinde yiyecek sanarak gökyüzünden güneşi çalmaya kalkışır. Bir felaketi önle­mek için savaş tannsı İndra yıldırım silahını maymuna atarak onun çenesini parçalar.

Büyük Hint destanı Ramayana’da ise Hanuman; may­mun kral Sugriva’nın bakanı ve evrenin koruyucusu Vişnu'nun en ünlü Avatar'ı Rama'nın sadık arkadaşıdır. Kahraman Rama’ya karısı Sita’yla kaçan şeytan kral Ravana ile savaşı sırasında başı sıkıştığında yardıma koşar. Sita’nın Ravana’nm krallığının olduğu Lanka adasında olduğunu keşfeden de yine Hanuman’dır.

Hanuman’ın olağanüstü çevik­liği suların üzerinden bir ok gibi sıçrayarak adaya inmesini sağlar. Ancak uçuşunun tam ortasında şeytan kralın kız kardeşlerinden biri Hanuman’m gölgesini yakalar ve maymunu suların altına çek­meyi başarır. Orada başka bir iblis Hanuman'ı yutmaya çalışır. Ha­numan ancak iyice gerinip iblisin çenelerini açmasını ve ondan sonra da büzülüp ağzından atlamasını sağlayarak kurtulmayı başanr.

Hanuman sonunda Sita'yı bir korulukta bulur. Ravana tanrıça­yı kendisiyle evlenmeyi reddet­tiği takdirde her gün işkence ve ölümle tehdit etmekte ancak Sita, Rama'ya sadık kalma konusunda inat etmektedir.

Hanuman onu gö­türmek ister ama Sita kocasından başka kimsenin ona dokunmasını istemez. Hanuman, Rama’ya Sita’yı bulduğunu söylemek için yarandan ayrılınca iblisler kuyruğunu ateşe verirler. Ancak alevler Hanuman’ı incitmez, tam tersine kuyruğunu iki yana sallayarak binaları ateşe verir ve tüm adada felakete neden olur.

Hanuman Hindistan’a dönerek maymunlardan oluşan ordu­yu Hindistan’dan Lanka’ya deniz üzerinde bir köprü inşa etmeleri ve Rama’yla askerlerini iblis krala yaklaşabilmeleri ve ona saldırabil­mekti için yüreklendirir. Rama, Hanuman’ı yardımlarından ötürü sonsuz bir hayat vererek ödüllen­dirir.

Kaynak : mistikalem.comYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi