Hare Krişna Hareketi

Hare Krişna Hareketi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hare Krisna Hareketi Yorumlar : 0 Okunma : 14757 Beğen : 0

ISKCON: The International Society For Krishna Consciousness/Hare Krishna Movement (Uluslar arası Krişna Bilinçliligi Toplulugu/Hare Krişna Hareketi)

Kısa adı ISKCON olan The International Society for Krishna Consciousness’in (Uluslar arası Krişna Bilinçliligi Toplulugu Hareketi) pek çok üyesi, kendisini yeni bir dini hareketin parçası olarak görmez. Onlara göre ISKCON, kökünü Hindistan’ın dini geleneginden alan uluslar arası Hint kökenli bir harekettir. Bu görüs, kutsal bir varlıgın canlı örnegi olarak düsünülen devrimci, sufi ve Gouranga diye bilinen 16. yüzyılın Hint dini figürü Chaitanya’nın ISKCON taraftarlatınca grubun merkez sahsiyeti olarak görülmesine dayanır. ISKCON, Bengal dininin yaygın ve göze çarpan unsuru olarak Chaitanya’dan gelisen bir dini gruptur.

Hareket, 1966’da A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada (1896-1977) tarafından kurulmustur. Prabhupada, 1965’te Amerika’ya girip kısa zamanda kendine taraftarlar edinmis, hatta ünlü Beatles grubunun üyelerinden George Harrison’u da üyeleri arasına almıstır.

Batı’daki Hint kökenli insanların pek çogu bu hareketi kendi geleneklerindeki otantik bir yapı olarak görmektedir. Bir Hinduizm mezhebi veya denominasyonu olarak tanımlanabilecek Krişna hareketinde, Hinduizm’in diger biçimlerinden farklı olarak, bireyler ile İşnu’nun (Ishnu) sekizinci reenkarnasyonu olduguna inanılan Tanrı Krişna arasındaki iliski ögretilir. Bu hareket, katı bir sekilde tek Tanrıcı (monoteist) anlayısa sahiptir ve taraftarlarının Krişna suurunu bütünüyle basarması için, kendi yasamlarını Krişna’ya yogunlasmıs olarak, asketik bir sekilde sürdürmelerini bekler. Teolojisinin kökleri Chaitanya Mahaprabhu gelenegine dayanan Hare Krişna hareketinde yeni üye adayları genis çaplı uygulamalara tabi degildir. Onların ilgilerini çekmek ve yaymak için baslangıçta yalnızca et yememek, uyusturucu ve sigara kullanmamak, kahve, çay, çikolata dahil tüm alkollü ürünlerden kaçınmak, kumar oynamamak ve evlilik dısı cinsel iliskiye girmemek gibi yaptırımlar söz konusudur. Üye olduktan sonra bu kisilere Prabhupada’nın mutlak otoritesi tanıtılır; ve böylece onlar Hint dininin dilini ve felsefesini ögrenmeye baslarlar.

Grup üyelerinin Krişna suuruunu kazanabilmesi sadece ona inanmakla gerçeklesemez. Ayrıca manevi yönün dısında somut olarak bazı sözleri tekrarlamaları gerekir. Buna ‘Hare Krishna’ ilahisi veya mahamantra’sı denir. Her gün saat üçte kalkarak iki saat boyunca söylemeleri gereken Japa adındaki ilahilerinin sözleri, Hare Krishna, Hare Krishna, Krishna Hare, Hare Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama Rama, Hare Hare seklindedir. Bu ilahiyi 108 taneli bir tespihi günde 16 defa (1.728 kez) dönerek söylerler.

Hareket üyeleri dıs görünüsleriyle kendilerini belli edecek niteliktedirler; bazılarının saçları toplumdaki yaygın tarza göre oldukça kısadır; örülerek yapılmıs sikha adında bir aksesuar tasırlar; baslarına ve vücutlarının yedi bölgesine tilaka takarlar. Tilakanın, Lord Vishnu’nun ayak izi olduguna ve bedenlerini Tanrı’nın mabedi olarak gösterdigine inanırlar. Ayrıca bu harekette, Hint gelenegini yansıtan ve manevi bir kıyafet olan dhotisi erkekler, sarisi kadınlar giyer.

ISKCON’un yönetimi ise, farklı bölgelerde olusturulmus komiteler tarafından yerine getirilmektedir ve bu yerel mabetlerde yalnızca erkek mabet lideri bulunur. Hareketin gelismesini etkileyen en önemli olay Prabhupada’nın 1977 yılındaki ölümü olmustur. Aslında 80 yasında olması ve rahatsızlıgı bu gelismeyi sürpriz olmaktan çıkarmıstır, ancak yine de bu, 10 sene sürecek karmasık iliskilerin ortaya çıkmasına engel olamamıstır. 1980’li yılların sonunda tekrar kontrol altına alınan bu dini organizasyon, bu süre içinde özellikle genç gurular liderliginde zarar gören üyelerinden pek çogunu kaybetmistir, ve bu süreç halen devam etmektedir. 1990’lı yılların basında pek çok üyenin çocukluk yıllarında, yani 1970 ve 1980’li yıllarda, hocaları tarafından fiziksel ve cinsel tacize ugradıklarını açıklaması hareket için çok büyük bir skandal olmustur. Ancak her seye ragmen ISKCON, kuruldugu yıllara nazaran 2000’li yıllarda –Kuzey Amerika hala önemli bir merkez olmayı sürdürse de- uluslar arası ölçekte güçlü misyoner nitelige sahiptir.

Günümüzde başta ABD (San Fransisco sokaklarında "Hare Krişna" matrasını söyleyerek gruplar halinde dolaşırken rastlanılabilir) olmak Bazı Batı ülkelerinde Kirişna müritlerine rastlanılabilir. 1980 ‘lerin sonunda, ruhani öndere tam bir boyun eğme Krişnacılık Akımının gücünü azaltan skandallara yol açmasına rağmen Akım ,bağımsız bir din olma yolunda ilerlemektedir.

Günümüzde Belçika, Bostvana, Hindistan, Güney Afrika, İngiltere ve ABD tapınakları bulunmaktadır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Dünya Dinleri