Falun Dafa Hareketleri

Ana Sayfa Dünya Dinleri Yeni Dünya Dinleri Falun Dafa - Falun Gong Falun Dafa Hareketleri Falun Dafa Buda'nın Bin Eli Göstermesi Yolu Hareketi (Fo Zhan Qian Shou Fa) Resimli Anlatım

Falun Dafa Buda'nın Bin Eli Göstermesi Yolu Hareketi (Fo Zhan Qian Shou Fa) Resimli Anlatım

Falun Dafa Buda'nın Bin Eli Göstermesi Yolu Hareketi (Fo Zhan Qian Shou Fa) Resimli Anlatım
Yazan : Semra ... Tarih : Kategori : Falun Dafa Hareketleri Yorumlar : 0 Okunma : 4183 Beğen : 0

Buda'nin Bin Eli Göstermesi hareketinin özünde vücudun esnetilmesi yatar. Bu esneme enerjinin tıkandığı yerleri açar, vücudun içindeki ve tenin altındaki enerjileri uyarıp canlı bir şekilde akmasını sağlar ve evrenden vücuda muazzam derecede enerji emilimini sağlar. Bu durum uygulayıcının başlangıçtan itibaren vücudundaki bütün enerji kanallarını açmasını sağlar. Bu takım hareketleri yaparken, vücutta özel ılıklık hissi ile çok güçlü bir enerji alanının varlığı hissedilir. Bunun sebebi, vücudun gerilmesi ve vücuttaki bütün enerji kanallarının açılmasıdır. Buda'nın bin eli göstermesi yolu sekiz hareketten oluşur. Hareketler oldukça basit olmasına rağmen, uygulama yöntemi tarafından bir bütün olarak evrimleştirilen bir çok şeyi kontrol eder. Aynı zamanda, uygulayıcıların hemen bir enerji alanına sahip olmasını sağlar. Uygulayıcılar, bu takım hareketleri diğer hareketlere temel oluşturan bir egzersiz olarak yapmalıdırlar. Genellikle hareketleri yaparken, önce bu takım hareketler yapılır ve bu hareketler uygulamanızı güçlendirme yöntemlerinden biridir.

Mısra :
Shen Shen He Yi, (Vücut ve ruh birleşir)
Dong Jing Sui Ji; (Enerji mekanizmalarına göre hareket et veya sakin kal )
Ding Tian Du Zun, (Cennet kadar büyük ve kıyaslanamayacak kadar asil)
Qian Shou Fo Li. (Bin elli Buda dimdik durur)

Hazırlık: --İki ayağınızı omuz genişliğinde açarak doğal bir şekilde ayakta durun. İki dizi ve kalçalarınızı gevşetin. Bütün vücudu gevşek bırakın ama çok fazla gevşetmeyin. Çenenizi biraz içeriye çekin. Dilinizin ucu ile üst damağa dokunun, üst ve alt dişlerin arasında biraz boşluk bırakın ve dudaklarınızı kapatın. Gözlerinizi de hafifçe kapatın. Yüzünüzde sakin ve huzurlu bir ifadesi olmasını sağlayın.

İÇERİK RESİMLERİ

Liangshou Jieyin (Birleştirilmiş el duruşu) -Avuç içleri yukarı bakacak şekilde, iki elinizi yavaşça kaldırın. Başparmak uçlarınız hafifçe birbirine dokunsun ve her iki elin diğer dört parmakları birbirinin üzerine gelecek şekilde ellerinizi üst üste oturtun. Erkekler için, sol el üste, kadınlar için sağ el üste gelir. Ellerinizi oval bir şekil oluşturacak şekilde yuvarlayarak, karnınızın alt bölgesinde tutun. Kolların üst kısmını, dirsekleri hafifçe öne doğru alarak, kollarınızın alt kısmı açık duracak şekilde tutun. ( Resim 1-1).

İÇERİK RESİMLERİ İÇERİK RESİMLERİ

Mile Shenyao (Buda Mile sırtını geriyor) -"Jieyin"( birleştirilmiş el duruşu ) duruşundan başlayarak ellerinizi yavaşça yukarı doğru yükseltin. Elleriniz yüzünüzün önüne ulaştığında, birleştirilmiş ellerinizi ayırarak yavaşça avuç içlerinizi yukarı doğru döndürün. Elleriniz başın üstünde iken, avuç içleriniz yukarı bakar şekilde olsun. Her iki eliniz, parmakları arasında 20-25cm'lik bir mesafe olacak şekilde birbirine baksın (Resim 1-2). Aynı anda, her iki avucu, avucun tepelerinden yukarı doğru itin, başınızı da yukarı doğru uzatın, ayaklarınızı yere doğru gerdirerek basın ve bütün vücudu güçlüce gerin. Yaklaşık 2 - 3 saniye gerdikten sonra, birden bire bütün vücudu gevşetin, Dizleri ve kalçaları gevşek pozisyonlarına geri getirin.

Rulai Guanding (Rulay başın üstünden enerjiyi dolduruyor) -Önceki hareketten devam ederek( Resim 1-3 ) her iki elinizi bir huni şeklini oluşturmak için avuç içleriniz aşağı bakacak şekilde 140° derecelik bir açı ile dışarı doğru açın. Daha sonra bileklerinizi düzeltin ve aşağı doğru hareket ettirin. Her iki elinizde aşağı doğru hareket ederken, avuç içlerinizi göğsünüze doğru baksın ve göğsünüzden uzaklıkları 10 cm'yi geçmesin. Her iki elinizi de aşağı karına doğru hareket ettirmeye devam edin ( Resim 1-4 ).

İÇERİK RESİMLERİ İÇERİK RESİMLERİ

Shuangshou Heshi (Ellerin göğsün önünde birleşmesi) -Eller aşağı karın bölgesine geldiğinde, her iki elinizin sırtını birbirine bakacak şekilde çevirin ve hiç durmadan ellerinizi göğüs hizasına kadar kaldırıp göğsün önünde Heshi'yi yapın ( Resim 1-5 ). Heshi yaptığınızda, her iki elinizin parmaklarını ve avuç tepelerinizi, yalnızca avuçlarınızın merkezlerinde birazcık boşluk kalacak şekilde birbirine doğru bastırın. Dirseklerinizi, ön kollarınız düz bir çizgi oluşturacak şekilde yukarıda tutun. ( Tüm egzersizler boyunca, Heshi ve Jieyin hareketleri dışında, ellerinizi Lotus Avuç durumunda tutun.)

İÇERİK RESİMLERİ İÇERİK RESİMLERİ

Zhangzhi Qiankun (Ellerin cennet ve dünyaya uzatılması) -"Heshi"den başlayarak ellerinizi 2 ila 3 cm kadar ayırın. ( Resim 1-6 ) ve onları ters yönlere bakacak şekilde çevirin. Erkekler sol elini ( bayanlar için sağ el ) göğse doğru çevirirken sağ eli (bayanlar için sol el) ileri doğru çevirir böylece sol el üste sağ el de alta gelir. Her iki el de ön kollar ile düz bir çizgi oluşturmalıdır. Bunun ardından üstte bulunan kolunuzu bir köşegen oluşturacak şekilde yukarı doğru uzatın. ( Resim 1-7 ), Avuç içiniz kafanızın hizasında yere doğru baksın. Diğer elinizi avuç içiniz yukarı doğru bakacak şekilde göğsünüzün önünde kalsın. Üstte bulunan kolunuz doğru yere ulaştıktan sonra kafanızı yukarı doğru itin, bacaklarınızı aşağı doğru bastırın ve bütün vücudu gerebildiğiniz en son noktaya kadar gerin. 2 ila 3 saniye kadar gerildikten sonra vücudunuzu bir anda gevşetin. Yukarıda bulunan elinizi göğsünüzün önüne geri getirerek Heshi yapın. ( Resim 1-5 ). Daha sonra, ellerinizi bir önceki hareketin tersi olarak ters yönlere doğru çevirin, böylece bir önceki harekete göre üstte olan eliniz alta, altta olan eliniz de üste gelir. ( Resim 1-8 ). Üstteki elinizi yine uzatarak alttaki elinizle bir önceki hareketi tekrarlayın. ( Resim 1-9 ) Gerildikten sonra, bütün vücudu gevşetin. Elleri Heshi'yi oluşturmak için göğsünüzün önüne getirin.

İÇERİK RESİMLERİ İÇERİK RESİMLERİ

Jinhou Fenshen (Altın maymunun vücudunu yarıyor) -"Heshi"'den başlayarak kollarınızı, kollarınız omuzlarınızla düz bir çizgi oluşturacak şekilde, vücudunuzun yanlarına doğru uzatın. Başınızı yukarı itin ve bacaklarınızı yere doğru bastırın ve her iki taraftaki kollarınızı düzgünleştirin. Bütün vücudu zorlayarak dört yönde dışarı doğru gerilin (Şekil 1 - 10). 2 ila 3 saniye arasında gerilin. Bir anda bütün vücudunuzu gevşetin ve Heshi yapın.

İÇERİK RESİMLERİ

Shuanglong Xiahai (Denize dalan iki ejderha) -"Heshi"'den başlayarak ellerinizi ayırın ve ellerinizi vücudun ön alt kısmına doğru uzatın. Kollarınız düz ve paralel olduğu zaman, kollar ile vücut arasında açı yaklaşık 30° olmalıdır. (Resim 1-11), Başınızı yukarı itin ve bacaklarınızı yere doğru bastırın ve bütün vücudunuzu zorlayarak gerin. 2-3 saniye gerildikten sonra bütün vücudu bir anda gevşetin. Ellerinizle göğsünüzün önünde Heshi yapın.

İÇERİK RESİMLERİ

Pusa Fulian (Pusa lotusa dokunuyor) -"Heshi"den başlayarak ellerinizi vücudunuzun yanlarına doğru köşegen oluşturacak şekilde uzatın (Resim 1-12). Kollarınızı, kollarınız ile vücudunuz arasındaki açı yaklaşık 30° olacak şekilde düzleştirin. Aynı anda başınızı yukarı doğru, ayaklarınızı aşağı doğru itin ve bütün vücudunuzu zorlayarak gerin. 2-3 saniye gerildikten sonra bütün vücudu bir anda gevşetin. Ellerinizle göğsünüzün önünde Heshi yapın.

İÇERİK RESİMLERİ

Luohan Beishan (Luohan sırtında bir dağı taşır) -(Resim 1-13) "Heshi"'den başlayarak, her iki elinizi ayırarak vücudunuzun arka kısmına doğru uzatın. Aynı zamanda, her iki avuç içinizi arka tarafa bakacak şekilde döndürün. Eller vücudunuzun yan tarafından geçerken bileklerinizi hafifçe yukarı doğru bükün. Eller vücudunuzun arkasına ulaştığında, bilekler ile vücut arasındaki açı 45° olmalıdır. Aynı anda başınızı yukarı doğru, ayaklarınızı aşağı doğru itin ve bütün vücudunuzu zorlayarak gerin. ( Vücudu dik tutun - öne eğilmeyin ve göğsünüzden gerilin) 2-3 saniye gerildikten sonra bütün vücudu bir anda gevşetin. Ellerinizle göğsünüzün önünde Heshi yapın.

İÇERİK RESİMLERİ

Jingang Paishan (Jingang dağı ileriye iter) -"Heshi"den başlayarak, avuç içlerinizi öne doğru iterken ellerinizi ayırın. Parmaklarınız yukarı doğru baksın. Ellerinizi ve omuzlarınızı aynı seviyede tutun. Kollarınızı uzattığınızda başınızı yukarı doğru, ayaklarınızı aşağı doğru itin ve bütün vücudunuzu zorlayarak gerin (Şekil 1-14). 2-3 saniye gerildikten sonra bütün vücudu bir anda gevşetin. Ellerinizle göğsünüzün önünde Heshi yapın.

İÇERİK RESİMLERİ

Diekou Xiaofu (Kllerin karnın alt bölgesinde üst üste tutlması) -"Heshi"den başlayarak avuç içlerinizi yavaşça karın alanınıza doğru döndürerek ellerinizi yavaşça aşağı doğru indirin. Elleriniz karnınızın alt bölgesine ulaştığı zaman bir elinizi diğer elinizin içine yerleştirin. (Resim 1-15). Erkeklerin sol eli içte, kadınların ise sağ eli içte olmalıdır. Dışarıda bulunan elin içi içerde bulunan elin sırtına bakmalıdır ve iki elin arasındaki ve içerdeki el ile karın arasındaki mesafe yaklaşık 3 cm olmalıdır. Genellikle uygulayıcı elleri 40 ila 100 saniye arasında üst üste tutar.

İÇERİK RESİMLERİ İÇERİK RESİMLERİ

Hareketlerin son: Liangshou Jieyin (Ellerin birleştirilmesi) (Resim 1-16).Yazar Hakkında

  • Semra ...

    Semra ...

    Falun Dafa, (Falun Gong olarak da bilinir) beden ve zihin gelişimine yönelik bir qigong uygulamasıdır.

Dünya Dinleri