Çendoizm (Chondogyo) Dini

Chondogyo ( Çendoizm) Dini ve İnançları

Chondogyo ( Çendoizm) Dini ve İnançları
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Çendoizm (Chondogyo) Dini Yorumlar : 0 Okunma : 5545 Beğen : 0
Cheondoism, Chondoism, Cheondogyo, Chondogyo veya Çendoizm olarak adlandırılan 20. yüzyıl da ortaya çıkmış Kore dini hareketidir. 19. yüzyılda batı etkisine karşı gelişen protest köylü hareketi olan ve Konfüçyüs inançlarına dayanan Köylü Donghak Hareketinin ilerleyen zamanda biçim değiştirerek bir din haline gelmiştir. Zamanla Taoizm, Budizm ve diğer geleneksel inançlardan unsurları da içine katan Çendoizm Kore yarımadasında oldukça popüler tek tanrılı bir dindir.

Çendoizm'in kökleri Kore şamanizmi, Kore halk dini ve Kore Budizm ile Kore milliyetçiliğine dayanmaktadır. Güney Kore'de giderek daha popüler bir hale gelmiştir. Çendoist teoloji Haneullim veya Master Heaven (Kore şamanist inançlarında yer alan bir kavramdır) prensibine göre şekillenmektedir. Bu dinde çaba dünyevi toplumu dönüştürmek ve dünyayı cennete çevirmektir. İnananlar, yüksek bir toplumsal bilinç ile akıllı ahlaki varlıklar haline dönüştürülmeye çalışılmaktadır. Kişisel ve toplumsal sosyal refahın arttırılması amaçlanan inançta ölümden sonrası ve ahretle ilgili herhangi bir kavram yada inancı reddeder.

2005 yılına ait verilere göre Güney Kore'de 280 kilisede 1,13 milyon takipçisi vardır. Kuzey Kore'de Çendoistler hakkında çok az bilgi mevcuttur. Resmi istatistiklere göre, 2000 yılı itibariyle Kuzey Kore'de 2,8 milyon Çendoizm taraftarı vardır. Kuzey Kore’de tamamen rejimin kontrolünde ve denetiminde Cheondoist Chongu Partisi etrafında toplanan Çendoistler aslında Kuzey Kore rejiminin destekçisi ve kontrolündeki kişilerden ibaret kalmaktadırlar. Güney Kore’de çendoistler özgürce inançlarını yaşamakta ve gün geçtikçe taraftar sayılarını arttırmaktadırlar.

İÇERİK RESİMLERİ

Chondogyo (Çendoizm) Merkez Tapınağı ( Seul / Güney Kore)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi