Jainizm'in Temel Öğretileri

Jainizm'in Temel Öğretileri
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Caynist İnanç ve Öğretileri Yorumlar : 0 Okunma : 4892 Beğen : 0

Caynistler inançlarının, zamanın döngüselliği bağlamında çeşitli dönemlerde tekrar tekrar öğretilen ilk ve son din olduğuna inanmaktadır. Caynistlere göre zamanın bu döngüselliği, yukarı doğru hareketi varlıkların durumunda olumlu gelişmelerin olduğuna, aşağı doğru hareketi ise varlığın dejenerasyonuna işaret eden dönen bir tekerleği andırmaktadır.

Caynizm, insanın ve içinde yaşadığı alemin bir tanrı veya benzeri bir varlık tarafından yaratılmış olduğu fikrine kesin olarak karşı çıkar. Bununla birlikte, Tirthankara anlayışı nedeniyle tanrısallığı bir varlık kategorisi olarak benimser ve ölümle bedenden ayrılan ruhun dünyadaki iradi eylemlerinin ahlaki sonuçlarına bağlı olarak, tanrılar alemi, yeryüzü ve kötülerin mekanı olan yerlatı dünyasındaki katmanlardan birinde hayatını sürdüreceğine inanırlar. Onlara göre içinde yaşadığımız alem, ezeli ve ebedidir; dolayısıyla dünyadaki pek çok dinde rastladığımız kıyamet öğretilerine Caynizm’de rastlanmaz.

Caynizm, Budizm ve Advaita düşüncesinden farklı olarak alemin ve oradaki fenomenlerin reel gerçekliğini kabul eder. Başka bir ifadeyle Caynizm’de anatma ve maya öğretileri yoktur. Varoluşun başlangıcı, jiva atomlarının hareketiyledir, eşyaya canlılık veren jiva sadece insanlar, hayvanlar ve bitkilerde değil, taş, kaya, ırmak ve dere gibi nesnelerde de vardır. Geleneksel ahimsa kuralının Caynizm’de yeryüzündeki hemen her varlığı içine alacak şekilde genişletilmesinin temelinde bu anlayış vardır. Caynist din adamlarının, soğan, turp gibi sebzeleri vejateryen diyet dışında tutmaları ile adım atacağı yeri önce süpürmesi ve ağızlarında maskeyle dolaşmaları da bundandır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi