Cao Dai Dini (Kaodaizm )

Cao Dai Dini (Kaodaizm )
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Cao Dai Dini Yorumlar : 1 Okunma : 11130 Beğen : 0

Doğunun ve batının tüm dinlerini ve kutsal inançlarını birleştirerek ideal bir dine ulaşmak için Vietnam’da yaşanan her dinden; Budizm, Konfüçyüscülük, Taoism, yerel Vietnam inanışları, Hiristiyanlık ve İslamiyetten birer parça alan bu yeni oluşum 1926 ‘da yapılan bir törenle resmen din olarak kabul edilir.

Cao Dai’in ‘’yüksek yer’’anlamına gelen adı tanrıyı ifade ediyor. Dinin resmi adı Cao Daicilik , inanları ise Cao Dai (okunuşu Gao Day) . Bugün Vietnam’ın her tarafına dağılmış yaklaşık 3 milyon Cao Dai var. 1950’lerde ise her sekiz Vietnamlı’dan birinin Cao Dai olduğu biliniyor. Hatta yine aynı yıllarda Tay Ninh eyaletinde bağımsız feodal bir devlet bile kurmuşlar.Cao Dai’ler 1926-1956 Yılları arasında Güney Vietnam’da oldukça etkin rol oynarlar. Yaklaşık 26 bin Cao Dai orduya katılır. Vietnam savaşı sırasında her nedense Vietkong’u desteklerler. Cezaları ise savaşın sonunda kesilir. 1979 da Komünist Hükümet Cao Dai yandaşlarını yakalar . Topraklarını kaybetlerinin yanı sıra 1985 yılına kadar büyük tapınak dahil 400 adet ufak tapınağa el konulur. Zaman içinde tapınaklar yeniden Cao Dai yönetimine verilir ama toprakları artık yoktur.

Cao-Dai eski dinleri birleştirerek çeşitli dinlerde vaad edilen hidayet devrini başlattığını, hidayet yolunu açtığını söyler. Dış görünüşüyle Katolik kilisesi ve Budist rahipliğinin hiyerarşik yapısını, Konfüçyanizm'in ahlakını, Taoizm'in kainat tasavvurunu yansıtır. Evrensellik iddiasındaki bu yeni dinin mesihçi özelliği, dünyanın çeşitli bölgelerinde görülen yeni akımlarla paralellik gösterir. Önemli özelliği ruhçu görüşünün ağırlığını hissettirmesidir. Asya'nın çeşitli bölgelerinde rastlanan geleneksel ruhçuluktaki ata ruhlarına ve ölmüş kişilerin ruhlarına tazim ile Fransız Allan Kardec'e dayanan Batı kökenli “Bilimsel” ruhçuluğunun sentezidir.

Fransız sömürge memur ve subayları yoluyla Vietnam'a ulaşan Batı tipi ruhçu görüşlerin yerli ruh İnançlarıyla karışımından yeni bir akım doğmuştur. Akımın temsilcisi ve peygamberi Phuvan-Chieu'dir. Tanrı Cao-Dai'dan vahiy aldığını, kendisini Vietnam halkına irşat için gönderdiğini iddia etmiştir. Daha sonra vahiy ve risalet Levan -Trung da devam etmiştir. Trung alkol ve diğer uyuşturucuların, et ve balık gibi hayvansal gıdaların yasak olduğunu, bitkisel gıdalarla beslenmenin gereğini açıklamıştır.


Caodai 1926 da yeni bir din olarak resmen kabul edilmiş ve ilk mabetleri Tay-Ninh de açılmıştır. Vatikan'a benzer dinsel hakimiyetlerini sürdürdükleri sembolik bir bağımsız bölgeleri (kampusları) vardır. 1953 de yayınlanan ilmihallerine göre, dünya her geçen gün kötüye gitmekte ve kıyamete doğru yaklaşmaktadır. Cao-Dai tüm peygamberlerin birliğini, varlığını haber verdikleri Ulu Tanrı'dır. Peygamberler birbirlerinin tebliğini tamamlayıcılardır. Bedenin ölümünden sonra ruhlar müteakip vücutlarda yaşamaya devam ederler. Reinkarnasyon ölçüsü Hint Karma sistemindeki iyi ve kötü davranışların karşılığı olarak gelecek vücutlarda etkisini gösterir. Yeniden doğuş yalnız dünyada değil, diğer yıldızlarda ve gezegenlerde de olabilir. Ruhlar aracılar vasıtasıyla diğer insanlarla konuşabilirler. Kültsel seanslarla yeni vahiyler alınabilir. Vahiyde zaman ve mekan sınırlaması yoktur. Ancak istismarlara karşı önlem olarak, ferdi seanslara izin verilmez. Geçerli olan mabette, ruhban sınıfının ayin esnasında ilahi alemle kurduğu bağlantı ve alınan vahiydir.Bu dinin müritleri günde 4 defa ibadet edtmektedirler.. Bunlardan halka açık olanı öğleye rastlayanı. İbadet alanını tepeden gören U şeklindeki balkona çıkan misafirler buradan töreni izleyebiliyor, tören sonuna doğru aşağıya inip aralarına karışıp resim çekebiliyor

İbadet alanının kapısında yeralan Allah, insanlık, aşk ve adalet/doğruluk başlıklı yazının altında Fransız yazar/şair Victor Hugo , Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Sun Yat Sen ve Vietnam’ın ilk şairi Nguyen Binh Khiem ‘in resimleri yer alıyor.Yaklaşık bir saat süren tören gong sesi ile başlıyor. Rahiplerin mavi, sarı, kırmızı renkli elbiseleri ana kolları simgeliyor. Kadınlar salonun sol tarafında erkekler sağ tarafında yer alıyor. Koro ve müzik eşliğinde gongun ritmiyle secde ederek ibadet ediyorlar .

Cao Dai’ciliğe göre tarih 3 aydınlanma dönemine ayrılır.

I.ci dönemde Tanrının gerçeği insanlara Buda, Konfüçyüs gibi kişilerle iletilmiş.

2.ci aydınlanma döneminde Tanrının gerçeği Hz.Musa, Hz.İsa ve Hz.Muhammed ile iletilmiş.

Cao Dai’cilik bu kişilerin mesajlarının kesintiye uğradığını ve kendilerinin yaşadıkları yer ile sınırlı kaldığına inanıyor. Cao Dai’cilik kendisini Tanrı ile insan arasındaki 3.cü birleşmenin bir sonucu olarak görüyor ve 3.cü aydınlanma dönemini başlatıyor. Ruhlar aracılığı ile iletilen ilahi gerçeğe inanıyorlar. Buradan başa dönersek dinin kurucusu Ngo Van Chieu, ruhlarla iletişim kurma seanslarında kendisinin varlığının bu iletişimi çok güçlendirdiğine inanmış ve inandırmıştır.1919 Yılında Cao Dai doktrinini oluşturacak mesajlar aldığını söyler 7 yıl sonra 1926 yılında dine resmiyet kazandırır.Yeniçerilerin Börk’lerine benzeyen şapkalarıyla, Ku Klux Klan tarzının yanı sıra ihram benzeri 2 parçalı beyaz bezden yapılmış giysileriyle, Buda tarzı oturuşlarıyla, İslamiyetteki gibi secdeye kapanmalarıyla, gongun ritmiyle icra edilen tasavvuf müziğine benzer müziğiyle , Katolik kiliselerindeki koroyu anımsatan korusuyla, Yahudi-Masonik sembol olan üçgen içindeki ‘’ilahi göz’’le gerçekten müthiş bir sentez yaratılmış.Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorumlar 1

 • Boyacı ustası

  Boyacı ustası

  Bu dini morgan fermanın inancın hikayeleri belgeselinde duydum bütün dinlerin sentezleyip ortaya yeni bir din getirmişler

  Cevapla

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Dünya Dinleri