Budizm Mezhepleri (Okulları)

Budist Soka Gakkai Mezhebi

Budist Soka Gakkai Mezhebi
Yazan : Yeşim Özbey Tarih : Kategori : Budizm Mezhepleri (Okulları) Yorumlar : 0 Okunma : 4897 Beğen : 0

Sōka Gakkai (創価学会?) (Değer Yaratım Derneği) Budizm'in Niçiren okuluna bağlı bir harekettir. Sōka Gakkai Internationalin dünya çapında 192 ülkede 12 milyon takipçisi vardır.

1930'da eğitimci Tsunesaburo Makiguchi tarafından kurulan organizasyon, İkinci Dünya Savaşı sırasında devlet destekli Şinto dinine karşı tutumu nedeniyle baskılara maruz kalmış, liderleri hapse atılmıştır.[2] Makiguchi 1944'te 73 yaşında hapisteyken ölmüştür. Hareketin önde gelen isimlerinden Josei Toda 1945'te hapisten çıkarak Soka Gakkai'nin yeniden kurulmasında büyük rol oynamıştır.

Sōka Gakkai International (SGI) 1975'te Daisaku Ikeda'nın başkanlığında, Niçiren Budizmi uygulayıcılarına bir destek ağı; küresel barış, eğitim ve kültürel değişim geliştirilmesi hedefleyen bir Budist hareket olarak kurulmuştur. SGI hareketi Niçiren Budist öğretilerini temel almaktadır. SGI üyelerinin "İnsani Devrim" kavramı çevresinde şekillenen felsefesine göre, Budist uygulama yoluyla elde edilen bir tür içsel dönüşüm, birey ve toplum hayatını iyileştirebilir.

İÇERİK RESİMLERİ

Kurucusu Tsunesaburo MakiguchiYazar Hakkında

  • Yeşim Özbey

    Yeşim Özbey

    Öfkeye tutunmak, zehiri kendin içip ötekinin ölmesini beklemek gibidir. Buddha

İlgili Sayfalar

Dünya Dinleri