Budizm Kavramları

Budizm'de Arhat (Kusursuz Kişiler)

Budizm'de Arhat (Kusursuz Kişiler)
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Budizm Kavramları Yorumlar : 0 Okunma : 3839 Beğen : 0

Arhat; ağırbaşlı, layık kişi anlamına gelen Sanskritçe bir kelime. Budizm’de kin, nefret, cahillik gibi duygulardan arınmış kusursuz kişiler için kullanılan bir unvandır. Kişi nedensellik çemberinin on zincirini aşmıştır. Samsar’a geçmeden Nirvana’ya ulaşmayı hedefler.

Theravada Budizm'inde Arhat

Theravada Budizm'inde Arhat Buda ile eşanlamlıdır. Fakat sadece Shravaka - Buddha için kullanılır. Mahayana'da olduğu gibi Theravada Budizm’inde üç tip Buda vardır. Shravaka Buddha da bunlardan biridir. Sharavaka Nirvana’ya ulaşmak yerine Buda’nın öğretilerini yaymak için uğraşır. Buddha Shakyamuni’nin birçok öğrencisi Arhat olmak için Vipassana Meditasyonu yapar.

Theravada Budizm'indeki Arhat ile Mahayana Budizm’indeki Bodhisattva arasında benzerlik olduğu gibi farklılıklar da bulunmaktadır. Arhat, diğer insanlara yol göstermekten çokNirvana’ya bir an önce ulaşmak ister. Ona göre her canlı yaptıklarından kendisi sorumludur, bir kişinin başkasına yararı yoktur.

Mahayana Budizm'inde Arhat

Budist kaynaklarda belirtildiğine göre Arhat, Thearavada Budizm’inde büyük rol oynamaktadır. Mahayana Budizm’inde ise Bodhisattva bu rolü üstlenmektedir. Fakat Bodhisattva, diğer insanları aydınlığa ulaştırmak için kendisi Nirvana’ya ulaşma hedefini erteler. Mahayana anlayışındaki Arhat’ta bencillik yoktur. Mahayana’da aydınlanmak için on Bodhisattva adımını geçmek gerekmektedir. Her adım ruhun yavaş yavaş yükseldiğini göstermektedir. Bu ruhani yetenek sayesinde her adım geçilir ve sonunda aydınlığa ulaşılır. Bunda motivasyonun da yararı vardır. Amaç, özne ile nesnenin birlikte algılanması gerektiğinin bilincinde olmaktır.

Mahayana Budizm’inde 500 tane Arhat bulunmaktadır. Bunlar Budhha Shakyamuni hayattayken ona hizmet etmişlerdir ve dünyaya yeni bir Buda gelene kadar da bu görevlerini sürdürmüşlerdir. Buddha Shakyamuni’nin ölümünden sonra onun öğretilerini yaymak ve devam ettirmek için 16 Arhat görevlendirilmiştir.

Bunlar; Pindolabharadvaja, Kanakavatsa, Kanakabharadvaja, Subinda, Nakula, Bhadra, Kalika, Vajraputra, Jivaka, Panthaka, Rahula, Nagasena, Angaja, Vanavasin, Ajita ve CudapanthakaYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi