Bahai Tapınakları

Hindistan'daki Yeni Delhi Lotus Bahai Tapınağı

Hindistan'daki Yeni Delhi Lotus Bahai Tapınağı
Yazan : Baha YILDIZ Tarih : Kategori : Bahai Tapınakları Yorumlar : 0 Okunma : 18753 Beğen : 0

Hindistan’ın başkenti Delhi’de yer alan Bahai Tapınağı, genel olarak ‘Lotus Tağınağı’ olarak da tanır.Bahai Tapınakları (ya da Mabetleri- Arapça'da "Meşriku'l Ezkâr" olarak bilinir), her dinden kimsenin sessiz olmak koşuluyla bildikleri şekilde ibadet edebilecekleri mekânlardır .Bu inanışa bağlı olarak Delhi’de yer alan Bahai Tağınağı’nın inşaatı ise Ekim 1977 yılında yerine konmuş ve inşaat 24 Aralık 1986 yılında tamamlanmıştır. Hindistan ve civarındaki ülkelerde yaşayan Bahai inancına sahip kişiler için en önemli yapıdır ve bölgenin Bahailik merkezidir.

Tüm Bahai tapınaklarında olduğu, bu yapıda da Bahailiğin kutsal kitabında belirtilen ve diğer Bahai tapınaklarında görülen mimari özellikleri görmek mümkündür. Tapınakların taşıması gereken temel şartlardan biri dairesel bir yapıda ve dokuz kenara sahip olmalarıdır. Delhi’deki bu tapınak, diğer tapınaklardan çok daha farklı bir biçimde ve Lotus çiçeğinden esinlenilerek planlanmıştır. Yapının en alt kısmında bulunan ve lotusun taç yaprakları gibi dışarı doğru uzanan 9 kanat, yapıya ana şeklini verdirir. Her yöne doğru uzanan ve dairesel bir format oluşturan yapı, yukarı doğru bakan ve bir çiçeğin yapraklarını andıran mimari tarzı ile pek çok ödül almıştır.

Bahai yazıtlarında belirtildiği ve emredildiği gibi, yapının içinde herhangi bir resim ya da heykel yer almaz. Sadelik ön plandadır. Ana hole dokuz kapıdan giriş yapılabilir. Ana hol 2.500 kişi kapasitelidir ve yüksekliği 40 metreden biraz fazladır. Yapı tamamen mermerden yapılmıştır. Tüm yapı, etrafındaki dokuz havuzu ve bahçeleri ile birlikte 105.000 m²’lik bir alana oturmuştur.Yapının mimarı Fariborz Sahba olup, Kanada’da yaşamakla birlikte aslen İran’lıdır.

1986-2002 yılları arasında 50 milyon fazla kişi tarafından ziyaret edilen tapınak, dünyanın en çok ziyaret edilen yapıları arasında yer alır. Eyfel ve Taj Mahal’den daha çok ziyaret edilen yapıyı, herhangi bir Hint dini bayramında, bir gün içinde yaklaşık 150.000 kişi ziyaret eder. Bugün ise yapı yılda ortalama 4 milyon kişi tarafından ziyaret edilir.

İÇERİK RESİMLERİ

İÇERİK RESİMLERİYazar Hakkında

  • Baha YILDIZ

    Baha YILDIZ

Dünya Dinleri