Bahai İbadetleri

Bahai İnancına Göre Dua Toplantıları

Bahai İnancına Göre Dua Toplantıları
Yazan : Baha YILDIZ Tarih : Kategori : Bahai İbadetleri Yorumlar : 0 Okunma : 3495 Beğen : 0

Varlığımızın ruhani tarafına zaman ayırarak günlük yaşantımıza farklı bir açıdan bakarız.

Dünyanın ve Türkiye’nin her yerindeki Bahailer, komşuları ve arkadaşlarıyla düzenli dua toplantıları yaparak toplumlarının ruhani olarak canlanmasına yardımcı olurlar.

Ruhumuzun gelişmesi duaya bağlıdır, çünkü dua ruhun gıdasıdır. Dua ettiğimiz zaman ruhani besin alırız. İlahi dünyaya bizi bağlayan sevgi bağı ile Tanrı’nın hoşnutluğunu kazanırız. Dua, ruhani hediyelerden hoşnut kalmamız ve gerçek mutluluk deneyimi kazanmamız için kapasitemizi arttırır.

“Varlık dünyasında duadan daha tatlı birşey yoktur. İnsan dua ortamında yaşamalıdır. En hayırlı durum dua ve niyaz etmektir. Dua, Tanrı ile sohbettir. En mühim erişilecek nokta veya en tatlı ortam Tanrı ile sohbetten başka birşey değildir. O ruhaniyet yaratır, düşünceli ve ilahi duyguları yaratır, Tanrı Krallığının yeni cazibesini doğurur ve yüksek anlayış kabiliyetini vücuda getirir.”
Hz. Bahaullah


Bu toplantılar genellikle isteyen herkesin evinde veya başka yerlerde düzenlenir…

Birlikte dua ve ruhani prensipler hakkında tefekkür etmek yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Dua toplantıları içimizde ruhani bilinç uyandırır. Mahallelerimizde ve arkadaşlarımız arasında daha kuvvetli ve derin bağlar kurmamızı sağlar.

Tanrı sözünü paylaşmak …

Dua toplantısının özünü, dualar ve kutsal yazılardan alıntıların paylaşılması oluşturur. Bunun ötesinde bir kalıbı yoktur. Dua toplantıları canlandırıcı, ruhani bir atmosfer yaratmayı öğrenmek için fırsat sağlar. Bu atmosfer müzik ve diğer sanatları da içerebilir. Kilit nokta, zihinlerimizi gündelik hayatın kaygılarından arındırmak ve yüksek amacımız hakkında derinleşmektir.

Bu toplantılarla birlik ve sevgi ruhu ortaya çıkar. Bunlar yaşamımızda güçlü bir etkiye sahiptir. Varlığımızın ruhani tarafına zaman ayırarak günlük yaşantımıza farklı bir açıdan bakarız. Daha önce üstesinden gelemediğimiz zorluklar bize daha az korkutucu gözükebilirler. Ruhani güç ve insanlığa hizmet etme yeteneğimiz serpilir.

İsteyen herkes dua toplantısı düzenleyebilir …

Ve en önemlisi, dua toplantıları isteyen herkes tarafından, kendi evinde ağırlayarak veya evinde ağırlayana yardım ederek, düzenlenebilir.

Yakınınızdaki bir dua toplantısına her zaman katılabilir, bu ruhani ve canlandırıcı atmosfer içerisinde Tanrı Sözleri üzerinde derinleşebilir hatta toplantıların düzenlenmesinde aktif bir rol alabilirsiniz. Dua hali her inanış için evrenseldir ve hayatımız hakkında tefekkür etmek herkes için bir ihtiyaçtır. Bu dua toplantıları herkese açıktır.Yazar Hakkında

  • Baha YILDIZ

    Baha YILDIZ

Dünya Dinleri