Bahai İbadetleri

Bahai Dini'nde 19 Gün Ziyafeti İbadeti

Bahai Dini'nde 19 Gün Ziyafeti İbadeti
Yazan : Baha YILDIZ Tarih : Kategori : Bahai İbadetleri Yorumlar : 0 Okunma : 4659 Beğen : 0

Bahai Dini’nin kendine özel bir takvimi vardır ve Bahai Yeni Yılı sayılan Nevruz, 21 Mart tarihi ile başlamaktadır. Her 19 günde bir, her Bahai ayının ilk gününde, Türkiye’deki ve dünyadaki tüm Bahailer, bulundukları toplumda, evlerde ya da Bahai Merkezlerinde 19 gün ziyafet toplantısı için bir araya gelirler. Bu toplantılara kısaca “Ziyafet” de denilir. Ancak bu isim yemekten ziyade ibadetin, dostluğun ve birliğin yaşandığı ruhani ziyafet anlamına gelir. Bu bir araya geliş, toplumun birliğini güçlendirip sürdürmektedir.

19 Gün Ziyafet toplantıları duaların, Tanrı Sözlerinin ve kutsal yazıların okunması ile başlar, her katılımcının toplumsal konularla ilgili görüş ve önerilerini paylaşması ile devam eder ve sıklıkla sanatın dâhil edildiği sosyal bölüm ile sonlanır. Böylece Ziyafet toplantıları dini ibadeti halk yönetimi ve keyifli sosyalleşme ile birleştirmiş olur.

Ziyafetler, Bahai toplum yaşamının temelini teşkil ettiği için yetişkinlerin, gençlerin ve çocukların ziyafetlere katılımları önemle teşvik edilmektedir. Bahailer için 19 Gün Ziyafetlerine katılım, toplum olarak bir araya gelme yoluyla Bahai inancının temeli olan birliğin tesis edilmesi açısından önemlidir.

"19 gün ziyafetleri bireyi, bir toplumu kuran veya yenileyen ortak süreçlere bağlar. Ziyafet, mahalli ruhani mahfil ile toplumun üyelerinin ortak bir platformda toplandıkları, bireylerin ilerleyen bir uygarlığın yapılanma süreçlerine, ister yeni fikirler, isterse yapıcı eleştiri olarak düşünce yeteneklerini özgürce sundukları, toplumun tam temelinde bir demokrasi arenasıdır. Böylece, ruhani öneminin yanısıra, insanların bu ortak kurumun, katılanları sorumlu vatandaşlığın gerekleri konusunda eğiten bir dizi temel toplumsal disiplinleri birleştirmektedir."
Yüce Adalet Evi

Not : Bu Yazı Bahai Dini İnancına Göre Yazılmıştır

Kaynak : Türkiye Bahai ToplumuYazar Hakkında

  • Baha YILDIZ

    Baha YILDIZ

Dünya Dinleri