Yeşil Yol Tarikatı

Yeşil Yol Tarikatı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Bağımsız Tarikat ve Kültler Yorumlar : 4 Okunma : 13997 Beğen : 0

Adı "Yeşil Yol", lideri Sabetayist bir Türk vatandaşı ama kutsal kitabı İngilizce. 1984'te 64 gün boyunca kozmik sağanağa tutulduğunu öne süren Giray Atatür'ün kurduğu Yeşil Yol tarikatında ne ararsan var: Uzaylılar, seks özgürlüğü, reenkarnasyon, kıyamet teorisi...

Giray Atatür 81 yaşında. Oklahoma Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Michigan Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde eğitim aldı. Ailesinin 400 yıllık geçmişi bulunduğunu, aslen Floransalı Katolik, ancak Selanik'e göç ettikten sonra Sabetayist olduklarını söylüyor. Amcası 33. dereceden ünlü mason Edip Zeki Atatür. 1984'te 64 gün süreyle kendisine vahiy geldiğini iddia ediyor ve gece yarıları uykudan fırlayarak, hemen kâğıt kaleme sarılıp kendi ifadesiyle "yukarıdan gelen" bilgileri yazmaya başlıyor. Ortaya 178 ayrı pasaj çıkıyor. Çoğunluğu İngilizce şiir formatında anlaşılmaz bilgiler. İki yıl boyunca bunlara bir anlam veremiyor. Yine "yukardan gelen" kozmik bir işaretle bu pasajların arasındaki bağlantıyı görüyor ve "Yeşil Yol" tarikatını kurmaya karar veriyor. "En çılgın Türk" Abdurrahman Giray Atatür, temellerini Türkiye'de attığı tarikatı için müritleri tüm dünyadan arıyor.

KIYAMET FORMÜLÜ: Y=TAN X

1984'te 64 gün boyunca kozmik sağanağa tutulduğunu öne süren Giray Atatür'ün kurduğu Yeşil Yol tarikatında uzaylılardan seks özgürlüğüne, reenkarnasyondan kıyamet teorisine kadar akla ne gelirse var... Atatür, kıyamet teorisini matematiksel bir formülle belirlemiş bile: Formülü Y=TanX. Formülünü bir grafikle de kendince güçlendirmiş. Kıyametin de 2400 yılına kadar geleceğini öne sürüyor. Dünyayı kötü sondan kurtuluşunun kendi kurduğu tarikat olduğuna inanıyor. Atatür'ün, Y=Tan X şeklindeki kıyamet formülünde Y, teknolojik gelişmeyi, X zamanı gösterip, Tan da tanjant anlamına geliyormuş. Atatür'ün tarikatının felsefesi özü itibariyle ekolojik çöküntüden insanlığı kurtarma mantığına dayandığını savunuyor. "Tarikatınızda kaç üye var?" sorumuza, "Benim müritlere ihtiyacım yok. Kitaplarımı tüm dünya okuyor" yanıtını veriyor.

AL GORE'DAN MESAJ ALDI

Kendisine geldiğini iddia ettiği vahiyleri topladığı kutsal kitabı 1990'da "In His Name" adıyla ABD'de yayımlayan Giray Atatür, kendisini yeni bir dinin yaratıcısı "mesih" olarak görüyor. Giray'ın kutsal kitabı ABD, Kanada, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya'da bulunuyor. Giray'ın tarikatının ucu ABD eski Devlet Başkan Yardımcısı Al Gore'a bile ulaşmış. SABAH'a evini açan Yeşil Yol tarikatı lideri, Al Gore'un ofisinden geçen haziran ayının başında kendisine gönderilen bir mesajı gösteriyor. Al Gore'un Giray Atatür'ün kitabını okuduğu ve konuyla ilgilendiğine ilişkin bir faks metni... Abdurrahman Giray Atatür, "Al Gore Türkiye'ye de geldi. Ancak görüşme imkânı olmadı" diyor. Al Gore'un "fikirleriyle" ilgilenmesini de çok önemsiyor ve gelen faksı da dosyasında saklıyor.

DUL KOMŞUYA SEKS YARDIMI

Yeşil Yol tarikatı lideri Atatür, Sabetay Sevi'nin kurduğu Sabetayizm tarikatının bir devamı olduğunu öne sürüyor. "Ben Sabetay Sevi'den de daha ileri gittim" diyen Atatür, Sevi'den 300 yıl sonra doğduğu için kendisinin gerçek anlamda bir "tamamlayıcı" olduğunu savunuyor. Tüm dinlerin ötesinde kendi tarikatının birleştirici olacağını iddia ediyor. Atatür'ün garip bir iddiası daha var. O da Musa'nın 10 emri dışında 11. bir emri daha olduğu ve bunu da kendisinin çözdüğü. 11. emir Türk toplumunun ahlak yapısına uymayan aykırı bir tarikat kuralı aslında. Atatür, "Komşularınızla her şeyi paylaşın" şeklindeki Musa'nın 11. emrinin, tarikat içinde dul kadınların seks ihtiyaçlarının giderilmesi anlamına geldiğini söylüyor. Seksle ilgili Sabetayizm'e dayandırdığı tarikat ilkesinde Atatür, dul kadınların seks ihtiyaçlarının karşılanmasının olumlu sonuçlar yarattığını şöyle ifade ediyor: "Bu uygulama 300 sene evvelki bir tarikatı bugünkü Batı'nın modern toplumlarının dahi varamamış oldukları bir seviyeye çıkarıyor. Seks sorunu, Hıristiyanların işgüzarlığı ile bir temel içgüdünün baskı altına alınması neticesi, toplumlara mutsuzluk getiren bir sorundur." Atatür, bu sorunu çözme görevini de imamlara veriyor.

İBADET: 16 AĞAÇ DİKMEK

İmamlar, böylece kocasının ölmesi ile yalnız kalan kadınının seks ihtiyacını karşılayarak, hem kadını psikolojik yönden bir din adamının kontrolü altında tutacak, hem de seks dürtüsü ile cemaat dışı bir erkekle ilişki kurmasına mani olacak. Bu sayede yeni bir erkek arayışı içine girecek olan dul kadının tarikat mensubu evli erkekleri ayartmasının önüne geçilecek. Yeşil yol tarikatının bir de ibadeti var. Lideri müritlerine bu ibadeti yapmaları bir kurtuluş reçetesi olarak sunuyor. O da yılda 16 ağacı üyelerin elleriyle dikmeleri. A. Giray Atatür, bununla ilgili olarak şunları söylüyor:

MAYISTA ÜÇ GÜN BAYRAM...

"Yılda 16 ağaç dikmek Yeşil Yol'un yolcuları için bir numaralı ibadettir. Şüphesiz ki, makbul olan, kişinin ibadet farizesini yerine getirmek için 16 ağacı kendi eliyle dikmesidir. Ancak, herhangi bir sebepten dolayı bunu yapamayacak olanların, ücret mukabilinde, bir başkasına yaptırarak ibadet farizesini yerine getirmesi de kabul görecektir." Giray Atatür, tarikatına ait bir bayram gününden de söz ediyor. O da 6, 7 ve 8 Mayıs arasında sürecek üç günlük bir bayram, çünkü kendisi bu tarihlerde vahiy almış. Yeşil Yol lideri, mensuplarına da şu çağrıyı yapıyor: "O üç gün kırlara çıkınız, piknik yapınız, ormanlara dalınız, tepelere tırmanınız, yürüyüş yapınız, çiçek toplayınız, ağaç dikiniz. Doğayı hissediniz ve yaşadığınıza şükrediniz. Ve yeni bir yıla böyle başlayınız. Bu en büyük ibadettir."

'DİNLERİN İÇİ BOŞALMIŞTIR'

Giray Atatür, Hıristiyanlık, İslam ve Yahudilik gibi kutsal dinlere de eleştiri getiriyor. Ona göre dinlerin içi boşaldı. "Tek çözüm, Yeşil Yol tarikatında birleşmek" diyor: "In His Name, bazı çevrelerce yeni bir din kitabı olarak nitelendirilebilir. Bu iş burada bitmiyor. Sadece yat kalkla bu iş olmuyor. Haftada bir değil, her sabah kiliseye gitsen, günde beş vakit değil, 15 vakit namaz kılsan sadre şifa değil. Dinlerin içi boşaldı. Bütün dünyaya çağrımız budur: Yeşil Yol. Kurtulacaksa eğer insanlığı kurtaracak yol odur. Çünkü doğayı tahribattan kurtaracak yol odur. Yeşil Yol nedir? O, yeni bir din değildir. O, toplayıcı bir tarikattır. Eski dinlerin kötü taraflarını reddederek iyi taraflarını bünyesinde toplar. O, müritlerine emretmez, sadece davet eder."

Kubrick'ın filmine de konu olmuştu

Tom Cruise ve Nicole Kidman'ın başrolünü paylaştığı Stanley Kubrick'in 1999 yapımı kült filmi Gözü Tamamen Kapalı (Eyes Wide Shut), her türlü ilişkinin serbestçe yaşandığı gizemli tarikatların iç dünyasını yansıtıyordu. Gizli seks ayinleri görüntüleriyle film, günümüzün seksin merkezinde oturduğu tarikatların da sırlarını başarılı ve çarpıcı biçimde sergiliyordu.

Tarikatın sırrı özgür seks

SEKSTEKİ özgürlük anlayışı tarikat lideri tarafından ilginç bir teoriyle açıklanıyor. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Abdurrahman Giray Atatür, gerçek liberalliğin bir kadını sekse rahatlıkla davet edebilmeyle mümkün olacağına inanıyor. Atatür'ün seks anlayışını ortaya koyan sözleri şöyle: "Seksten doğacak kıskançlık, hayvanlara terk edilmiş bir içgüdüdür; bilimsel mantığın önderliğini kabul eden 21. yüzyıl insanına yakışmaz. Bizce tam bir liberalleşme, bir centilmenin yeni tanıştığı bir hanımefendiyi nasıl bir akşam yemeğine davet etmesi bir incelik olarak telakki edilmekte ise, aynı incelikle sekse de davet edebilmesi ile mümkün olacaktır."

'Ölüm tarihimi 14 yıl erteleyin' diye talep etti

ATATÜR, kendi ölüm tarihini de açıklıyor. Bu da 2024 yılı. Hatta Azrail'e dilekçe göndererek, ölüm tarihini 14 yıl erteletmiş. Atatür, Azrail'e "Benim ölüm tarihimin 2010 senesi mayıs haziran ayı olacağı malum olmuştur. Ancak bu hesap yanlıştır ve sakın ola bu yanlışa itibar edip zamansız olarak canımı almaya gelmeyiniz. Çünkü hayatımın bir devresine güzide bir eğitim müessesesinde 14 yılımı geçirmiş bulunmaktayım. Bu yılların yaşanmamış yıllar olduğu neticesine vardığımdan bu günkü yaşımdan 14 yıl tenzili ile ölüm tarihimin 14 yıl öteye kaydırılmasını rica ederim" şeklinde bir dilekçe göndermiş.

OLUMLU YANIT

Bu dilekçeye de Azrail, Canalma komitesi, Tanrı katı, Güneş sistemi adresinden kabul edildiğine dair şöyle bir mesaj geldiğini söylüyor: "Talebiniz incelenmiş, bizzat yerinde incelemede mevcut mekanda mevcut şartlar altında sarf edilen yılların bütün hakiki erkekler için yaşanmamış yıllar olacağı neticesine varılmıştır. Mezkur kulumuzun ölüm tarihinin 2024 olarak tashihine ittifakla karar verilmiştir."

MAKYAVELLİ İLE DOST

Atatür'ün tarikatında uzaylılarla temas, reenkarnasyon inancı da söz konusu. 21. yüzyılda uzaylılarla temasların başlayacağını öne süren Atatür, "Karşılıklı müzakereler başlayacak" diyor. Reankarnasyon inancını da, "Ölüm yoktur tekrar tekrar dünyaya geliş vardır" sözleriyle özetleyen Giray Atatür, 400 yıl önce Floransa'da kendisinin yaşadığını ve Makyavelli ile dost olduğunu iddia ediyor. Yeşil Yol tarikatının lideri Abdurrahman Giray Atatür, ailesindeki erkeklerin yüzde 80'inin Mason olduğunu söylüyor. Hatta amcası 33. dereceye kadar çıkmayı başarmış ünlü masonlardan Edip Zeki Atatür. 1988'de kurulan Yeşiller Partisi'nin de kurucu üyesi olduğunu kaydeden A. Giray Atatür'e göre, Yeşil Yol tarikatının ilk nüvesi orada atılmış.

Yeşiller Partisi'ne destek veriyorlar

YEŞİL Yol tarikatı 1990'da ilk olarak ABD'de ilan edildi. Kendisine birtakım vahiylerin gelmesiyle oluşturduğu In His Name isimli kitapla Atatür, tarikatın kuruluşunu gerçekleştirdi. Kendisi de bir dönem ABD'de eğitim aldığı için tarikatın lideri Atatür, ABD'de daha etkin ilişkiler kurdu. Kitabını New York'ta bulunan Vantage Press yayımlamış. Atatür'ün kitabını da Al Gore'a gönderen bu yayınevi. Al Gore'un Atatür'e mesaj gelmesi de bu yolla gerçekleşmiş.

HİYERARŞİLERİ YOK

Atatür'ün etrafında tarikatına inananları mevcut. Ancak herhangi bir isim vermiyor. Kendisinin diğer tarikat yapılarıyla karşılaştırılmaması gerektiğini söylüyor. Zaten tarikatın kurumsal bir kimliği ya da hiyerarşisi bulunmuyor. Tarikat her ne kadar 17 yıl önce kurulmuşsa da, daha yeni faaliyetlerini başlatma aşamasında. Özellikle İstanbul'daki evinde zaman zaman bir araya geliniyor. Ancak bu tarikatta herhangi bir ayin, ibadet gibi ritüeller sözkonusu değil. Atatür'ün çevresinde özellikle çevreci duyarlılığa sahip kişiler bulunuyor. Özellikle de bu isimler, 1983'te kurulup, kısa bir sure sonra kapanan Yeşiller Partisi çevresinden. Atatür dünyadaki Yeşiller Partisi üyeleriyle de iyi ilişkiler içinde. Çünkü mesajlarını uygulayan ve dünyayı onun deyimiyle ekolojik felaketten kurtaracak olanlar, Yeşiller. Atatür, fikirlerinden etkilenen ve tarikata girmek isteyenlere de Yeşiller Partisi'ne üye olmalarını tavsiye ediyor. Hatta bugünlerde yeniden Yeşiller Partisi'nin kurulması faaliyetlerinin başladığını söyleyen Atatür, bu hareketi fahri olarak destekliyor.

ÜYE SAYISINI GİZLİYOR

Atatür tarikat yapısı, üye sayısı gibi bilgiler vermiyor. Kendisine 'yukardan vahiy gibi geldiğini' söylediği, dünyayı kurtarmaya soyunduğu mesajları ilettiği kitabında insanları tarikatına mürit olmaya çağırsa da, bu konuda herhangi bir bilgi vermiyor. Ancak ABD'de kitabını yayımlanacak kadar iyi ilişkiler kurması, tarikatındaki etkin üyelerin desteğiyle mümkün olduğu biliniyor.Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorumlar 4

 • Emel GÖKÇE

  Emel GÖKÇE

  sapıtmış bu adam ya. yeşil yolmuş isminide filmden etkilenerek koymuş galiba

  Cevapla
 • .. ..

  .. ..

  hiç ağaç dikerek ibadet olur mu

  Cevapla
 • Rüya Arslan

  Rüya Arslan

  işin içine insan girince dine örneğindeki gibi böyle oluyor şaşmamak lazım cool

  Cevapla
 • Hakimato Satamush

  Hakimato Satamush

  abazağlar için çok güzel bir tarikat :D

  Cevapla

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.