Bağımsız Tarikat ve Kültler

Ana Sayfa Dünya Dinleri Tarikat Mezhep ve Kültler Bağımsız Tarikat ve Kültler Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı Tarikatı

Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı Tarikatı

Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı Tarikatı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Bağımsız Tarikat ve Kültler Yorumlar : 5 Okunma : 41514 Beğen : 0

Gazetelere yansıyan şekliyle “Mevlânâcılar” olarak bilinen, Vedia Bülent Çorak tarafından kurulmuş Türkiye’nin en yaygın “ new age” dini. Liderlerine UFO’lar aracılığıyla fasikül fasikül yazdırıldığı iddia edilen 621 sayfalık bir kitapları var. Yıllardır uzaydan “mesaj” aldığını iddia ediyorlar. Bilgi Kitabı’na göre asıl adı “Mevlânâ,” şecere zincirinin bir ucu “Atlantis”e, bir ucu “Amon”a, bir ucu da “Zeus mabetleri”ne kadar uzanıyor. Inananlarının sayısı ile ilgili net bir rakam yok. Türkiye’nin önemli tüm illerinde ve Almanya, Ingiltere, ABD, Avustralya’da örgütlüler.

Türkiye’nin hassasiyetlerini dikkate alarak politik bir çizgi takip ediyorlar. Hem Islamiyeti hem de Kemalizmi kendilerinde birleştirerek mecburi istikamet olarak ortaya çıkıyorlar. “Mustafa Kemal’in kurduğu laik Türkiye’nin, kıyamet aşamasındaki dünyaya ışık tutacağına” inanıyorlar. Bilgi Kitabı’nın hareketin kurucusu olan ve kendini Mevlânâ Celaleddin Rumi’nin enkarnesi olarak gören Vedia Bülent Çorak’a, ‘rab kanalı alfa merkezi’ne bağlı olarak yazdırıldığı iddia ediliyor. Böylece hem Bülent Çorak’ın vahiy alan bir peygamber olduğu, hem de Bilgi Kitabı’nın kutsal bir hüviyeti haiz vahiy kitabı olduğu ima ediliyor. Eserin genel söylemlerinden anlaşıldığı kadarıyla vahiy, ilham ve Tanrı gibi dini kavramların yerine matematik, astronomi ve fizik gibi pozitif bilimlerin kavramları konulmakta ve böylece modern çağa hitap eden yeni bir din ortaya koyma çabası içinde olunduğu görülmekte.

Tarikat üyeleri toplantı halinde

Bilgi Kitabı kendini, tüm dini kitapları birleştiren, hakikati açıklayan, altın çağ’a çağıran, dünya boyutunun bilmediği boyutlardan bilgi transferi gerçekleştiren ‘konsey’in özel kanalına bağlı tüm göksel kitapların muhtevasına sahip bir kitap iddiasıyla takdim eder. Bilgi aldığı kanalı ise alfa kanalı, merkezi sistem, yüce meclis, evrensel birleşim konseyi, merkez üssü merkeze bağlı ufo gruplarıdır. Amaç ise dinsel ve evrensel birleşim şeklinde açıklanır. Bilgi Kitabı’nda Kur’an—ı Kerim’in 1999 yılına kadar geçerli olduğu, 2000 yılından itibaren başlamış olan dördüncü dönemin kitabının Bilgi Kitabı olduğu söylenmekte ve bu kitabın “bugüne kadar gönderilmiş tüm kutsal kitapların içeriğini haiz ve onları birleştiren bir kitap” olduğu ileri sürülüyor.Yani kendi yazdığı fasiküllere Kur’an’ın özelliklerini yakıştırıyor.

Toplantıya katılanlara Çorak’ın fasikülleri elle yazdırılarak çoğaltılmakta. Üstelik hem “bilincin otomatikman kilitlenmemesi” için şüpheden uzak durup hem de “bilinç seviyesi ölçümü”yle “açılan kapılar”dan geçebilmek için “Kitaba Özel olarak konulan Çelişkiler ve bazı ters Bilgiler”i atlamadan! Dünya Kardeşlik Birliği (DKB) adı verilen örgütlenmeye rağbet edenlerin çoğunluğu, çeşitli kişisel, toplumsal ya da ailevi sorunlarına çözüm arayışında olanlar. Ancak Bilgi Kitabı’nın ne söylediğini, ne dediğini tam olarak yorumlayamayan bilinci zayıf üyelerde ‘Obsesyon’ (bir konuya, bir korkuya takılıp kalmak) olgularının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Dernek içerisindeyken kriz geçiren, psikolojik tedavi görmek zorunda kalanlar var. Hem Ufo’cu hem AtatürkçüDKB’nin güçlenmesinde Atatürkçülük kilit bir rol oynuyor. Bilgi Kitabı “Musa — Isa — Muhammed Mustafa — Mustafa Kemal. Bunlar direkt enkarnelerdir. Direkt Uzaylılardır ve Planetinize Plandan Sistem kurmak üzere gönderilmişlerdir” diyor (Fasikül 24, s. 216). Bir başka yerde de, belli ki dünyanın uzaylılarca ele geçirileceğinden korkan yüreklere mesajlar veriliyor: “Bizler hiç bir zaman planetinize zorla el koyarak zorba bir düzen getirecek sistem tatbikçileri değiliz. Sistem Rabbimizin Sistemidir. Siz yine kendi düzeninizi kendiniz kuracaksınız. Ancak planın öngördüğü doğrultuda (ATA’nız gibi). O yüce bir görevli ve planın öz elemanı olarak yaptığı reformik yansımalar ile Anadolu insanını kendine kazandırmıştır. Bu yüzden Atatürk Türkiyesi, büyük koruma altındadır” (Fasikül 27, s. 241).

Dünya Kardeslik Birligi, Mevlana Yüce Vakfi, Evrensel Kardeslikten Dünya BarisinaÇagri, Odül Toreni, 1995


Daha pekçok mesajla dünyanın kurtuluşunda Atatürk ve Türkiye’nin önemi vurgulanıyor. Önderliğini Cenap Başman’ın yaptığı Maron Hareketi de sık sık Atatürk Türkiyesi’nin ‘vazifedar ülke’ olduğunu söylüyor.DKB’nin içerisinde yer almış ancak daha sonra değişik nedenlerle ayrılmış üyelerin verdiği bilgiye göre Bülent Çorak çoğuna göre bir peygamber. Çalışma ve yayılma konusunda özel bir çabaları yok. Her üye etrafındaki insanlara bilgi kitabını veriyor. Ona ihtiyacı olan, “Zamanı geldiği zaman,” ki bu kişinin tekamül düzeyine ya da kendi programına göre değişir, bir şekilde DKB’ye kendi geliyor. Katılanlara zorlama ya da yaptırım yok. Çalışmalar Evrensel Birleşim Merkezi Derneği ve Mevlânâ Yüce Vakfı adı altında yapılıyor. Ekonomik düzenlemeler, basın—yayın faaliyetleri, Alevi—Bektaşi dernek ve cemevleriyle ilişkiler ve uluslararası ilişkiler vakıf tarafından yürütülüyor.

Görünmeyen kısımdaysa dernekle vakfın legal çatısı altında illegal çalışmalar var. Buna “18 Çalışması” deniyor. 18 kişi her salı günü ya da gecesi içlerinden birinin evinde biraraya gelip Bilgi Kitabı’nın 55 fasikülü içinden bazı sayfaları dönüşümlü olarak okuyor. Bununla kendini sayfalara vererek okurken, bir inanca kendini konsantre etmekten kaynaklanan, “aura” denen bir manyetik alan oluşturabilmek amaçlanıyor. Böylece iyilik, güzellik, kardeşlik için dünyaya pozitif bir “yansıma” oluşturulması hedefleniyor.

Tarikatın kurucusu Vedia Bülent Önsü Çorak

Kaynak: Adem Yavuz Aslan (Aksiyon Dergisi sayı: 382)Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorumlar 5

 • Umut

  Umut

  Çok haklısınız. Bülent Çorak sapkınının peşine takılanlar, diplomalı olsa da, Din, Felsefe, Kainat ve Spitualizm konusunda zır cahil, kişilerdir. Hayatlarında bir kere bile Kur'an mealini, Mevlana'dan bir tek sayfayı bile okumamışlardır. Kafaları çalışmaz. "AllahBeta Nova gezegeninde oturuyor" diyen fasiküle inanırlar! (Fasikül 46/Sayfa 451)

  Cevapla
 • Ümit

  Ümit

  İsteyen istediğine inanır arkadaşlar. Neden kendinize dert ediniyorsunuz bunu anlamak güç. Umut, Kuran okumamış Mevlana okumamış diye önyargıda bulunuyorsun ama sen Kuran okuduysan sen de Musa'nın asasının yılana döndüğüne, denizi ikiye ayırdığına inanıyorsun demektir. Ne farkı var şimdi bu iki fantastik durumun? Biraz özeleştiri yapalım ve insanlara saygı duyalım. Aklı yatan inanır aklı yatmayan inanmaz. Sonuçta herkes herşeye inanmak zorunda da değil.

  Cevapla
  • Umut Ülke

   Umut Ülke

   Hz. Musa ile, onda tezahür eden mucizelerle bu çatlak kadının uydurmalarını nasıl aynı kefeye koyarsın? Kadın, "ALLAH falan gezegende kurulmuş oturuyor" diyor. Buna mı inanıyorsun?

   Cevapla
 • Umut Ülke

  Umut Ülke

  Hz. Musa ile, Hz. Muhammed ile, hatta Hz. Mevlâna ve Gazi Mustafa Kemâl ile bu ne idüğü belirsiz kadını aynı kefeye koymak mümkün mü?.. Saygı, saygı değer varlıklara duyulur.

  Cevapla
 • Umut Ülke

  Umut Ülke

  Şu siteye bak... Ben de orada okudum, doğru geldi. http://www.angelfire.com/ri2/ruhiselman/rs60.html

  Cevapla

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Dünya Dinleri