Asyalı Kabilele Dinleri

Pumiler'in İnanç ve Dinleri

Pumiler'in İnanç ve Dinleri
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Asyalı Kabilele Dinleri Yorumlar : 0 Okunma : 7116 Beğen : 0

2 milyondan fazla nüfusa sahip olan Pumi etnik grubunun çoğu, Çin'in Yunnan eyaletinin kuzeybatı yaylasındaki Lanping bölgesinin Laojun dağı ile Ninglang bölgesinin Maoniu dağında yaşar. Geri kalan Pumiler ise Lijang, Yongsheng, Weixi ve Sichuan eyaletinin Yanyuan ve Muli gibi bölgelerinde diğer azınlık milliyetlerle iç içe yaşamaktadır.

Pumilerin kendi dili vardır, Pumi dili Han-Tibet dili ailesine bağlı Tibet-Burma dil grubuna aittir. Pumiler, yaşadıkları bölgelerin lehçeleri arasında çok farklılık bulunmamasından dolayı, birbirleriyle rahatça anlaşabilirler. Ayrıca Pumilerin çoğu, Çince ve Tibetçe ile Bai ve Naxi milliyetlerinin dillerini konuşabilirler.

Pumi İnanç ve Dinleri

Doğaya ve atalarına tapan Pumilerin çoğu, birçok tanrıya inanırken, az sayıdaki Pumi ise Daoizme ve Tibet- Budizmi'ne inanır. Pumiler, Yeni Yıl Bayramı, Yılın 15. Günü Bayramı ve Yeni Şeylerin Tadına Bakma Bayramı olmak üzere üç bayram geçirirler.

Yetişkinlik çağına geçiş töreni---hayatın yeni bir başlangıç noktası

Pumi çocukları 13 yaşına varınca erkek çocuklar için "pantolon giydirme", kız çocuklar için "etek giydirme" töreni düzenlenir. Bu, Pumilerin yetişkinlik çağına geçiş töreni olarak adlandırılıyor.

Pumilerin yetişkinlik çağına geçiş töreni genellikle Yeni Yıl Bayramı sırasında düzenlenir. Törene genelde anne ya da dayı başkanlık eder. Tören sırasında aile üyelerinin hepsi alevlenmiş mangalın etrafında otururlar.

Yetişkinlik çağına gelen çocuk, mangalın ön tarafındaki kutsal direğin yanında oturarak bir ayağını yağlı domuz eti üzerine, öbür ayağını ise hububat bavulu üzerine basar. Pumilere göre, yağlı domuz eti zenginliğin, hububat ise bol mahsulun sembolüdür. Dolayısıyla bu, çocuğun büyüdükten sonra yiyeceğinin ve giyeceğinin de bol olduğu mutlu bir yaşam sürdürmesi dileğini simgeliyor. Eğer yetişkinlik çağına varan çocuk erkek olursa çocuğun sağ elinde bıçak, sol elinde gümüş para tutulur.

Pumilere göre, gümüş para hayat yolunun, bıçak ise kahramanlığın sembolüdür. Eğer çocuk kız olursa, sağ elinde küpe ve bilezik gibi süs eşyaları, sol elinde ise çuval bez tutulur. Bu, aile yetkisine sahip olması ve çalışma yükümlülüğünü üstlenmesi gerektiğini simgeliyor. Kız, ayrıca din adamının başkanlığında Ocak Tanrısı'na ve atalarına ibadet eder. Sonra, kızın dayısı ya da annesi, kızın uzun elbisesini çıkartarak, ona kısa ceket ve pilili etek giydirir. Bunlar bitince herkes kıza hediye vererek, kızı kutlar.

Erkek ya da kız çocuklar Ocak Tanrısı'na, akrabalarına ve arkadaşlarına secde ederler, içki sunup teşekkür ederler ve bundan sonraki hayatında da onların korumaları ve yardım etmeleri isteğini dile getirirler. Törenden sonra yetişkinlik çağına geçen bu gençler kolektif üretim çalışmalarına ve çeşitli sosyal faaliyetlere katılabilirler.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.