Asyalı Kabilele Dinleri

Ana Sayfa Dünya Dinleri Animist (Kabile Dinleri) Asyalı Kabilele Dinleri İnsan Yiyen Bataklar (Bata Kabilesi) ve İnançları

İnsan Yiyen Bataklar (Bata Kabilesi) ve İnançları

İnsan Yiyen Bataklar (Bata Kabilesi) ve İnançları
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Asyalı Kabilele Dinleri Yorumlar : 0 Okunma : 13519 Beğen : 0

Endonezya’da 31 eyalet, 100’e yakın etnik grup var. Yoğunlukla Kuzey Sumatra’da yaşayan Batakların bütün ülkedeki nüfusu altı milyon. Etnik grubun sadece bir alt boyu (Mandalin Batakları) Müslüman. Geri kalanı animist geleneklerle Hıristiyanlığı sentezleyen bir inanışa sahip. İnançlarını mimariye yansıtınca ortaya çok ilginç görüntüler çıkmış.

Bataklar MS 2. ya da 3. yüzyılda Hintlilerin etkisi altına girmeye başladılar ve yönetim, yazı, din, sanat ve el sanatları alanlarında onlardaki uygulamaları devraldılar. Ama birleşik bir devlet kuramadılar. Günümüzde de altı ayrı kültür grubuna ayrılırlar. İçlerinde marga olarak bilinen, dıştan evliliğe dayalı babasoylu klanlar vardır. Başlık verilerek alınan gelin, kocasının klanının bir üyesi haline gelir. Toba Batakları arasında bir köy birkaç klan evinden oluşur. Karo Batakları ise toplu olarak bir ya da daha fazla sayıda uzun evde yaşarlar.

Bataklar, ataların, bitkilerin, hayvanların ve nesnelerin bir can ya da ruh taşıdığına ve bunların ancak erkek rahiplerce dizginlenebileceğine ya da kandırılabileceğine inanırlar. Bu rahiplere, kendinden geçerek ölülerle iletişim kuran kadın medyumlar yardım eder. Bataklar arasında geçmişte yamyamlık yaygındı, ama yalnızca tutsaklarla, ensest suçu işleyenler kurban seçilirdi.

Bataklar atalarının kuzeyden ve denizden geldiğine inanıp evlerini gemi şeklinde yapıyorlar. Ölülerini bahçelerine ya da tarlalarına gömer, onlara sürekli özen gösterirler. Ruhu memnun edilmeyen ölünün geri geleceğine, lanet getireceğine inanıyorlar. Günümüzde ailenin ölülerine tapınmaya devam ediyorlar. Günlük yaşamları gibi mezarları da iki inancı birden yansıtıyor. Bir Batak aile mezarlığında haçın yanında ruhların oturması için yapılan minyatür evleri, ruhların öteki dünyaya kolay ulaşması için konulmuş kayıkları görebilirsiniz.

1816’ya kadar insan yiyen bu kabile, ruhun karaciğere yakın bölgede barındığına inanıyorlar. Ruh vücuttan dolaşmaya çıkarsa kişinin hastalanacağına inanıp bedende tutmak için adaklar adanır, atalara dua edilir. İnsanları da karaciğer bölgesinden başlayarak yerler. Günümüzde insan eti yemeyen Bataklar insan hariç her şeyi yiyorlar: Köpek, domuz, timsah...Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.