Amerika Kabile Dinleri

Zuni Kızılderilileri Dini ve Mitolojisi

Zuni Kızılderilileri Dini ve Mitolojisi
Yazan : Zeynep TAŞDEVİREN Tarih : Kategori : Amerika Kabile Dinleri Yorumlar : 0 Okunma : 9450 Beğen : 1

Zuni mitolojisi ve dini , ABD'nin güneybatısında yaşayan Pueblo yerlilerinden Zuni Kızılderililerinin sözlü tarihi, kozmoloji, din ve mitolojik inanç yapıları ve bunun içerdiği mitlerin bütünüdür. Bu din, günlük yaşama entegre dilmiştir ve atalara, doğa ve hayvanlara saygıyı içerir.

Yaratılış

Zuni mitolojisinde Awonawilona yaratıcı tanrıdır. Bulut ve okyanusları yaratır. Okyanus yeşil alglerle kaplıydı, bunlar sertleşip yarılmış ve gök-baba Awitelin Tsita ile dünya-ana Apoyan Taçu'yu oluşturmuştur. Awitelin Tsita ile Apoyan Taçu Dünya'daki tüm yaşamın ebeveyni, sebebidirler.

İnanışa göre ilk insanlar yer altı dünyasındaki dört mağaradan gelmiştirler. Arz su ve canavarlarla kaplı tehlikeli bir yerdi. Güneş'in çocukları insanlara acımış ve arzı yıldırımlarla kurutup sertleştirmiş, onların zamanına (yani bugüne) kalan hayvanlar dışındaki çoğu hayvanı taşa dönüştürmüştürler. Böylece arz insanlar için yaşanabilecek, uygun bir yer olmuştur.

Bazı Mitolojik Figürler

Zuni mitolojisinde birçok canavar bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır:

Açiyalatopa tüy yerine bıçakları olan bir canavardır.
Uhepono yer altı dünyasında yaşayan kıllı bir devdir. İnsan gibi kol bacaklara sahip bu canavarın çok büyük gözleri vardır.

Bunların dışında diğer yakın halklardaki gibi ruh kavramı da mevcuttur; örneğin Amitolane, gökkuşağı ruhudur.

Yanauluha isimli bir kültürel kahraman vardır. Zunilere tarım, tıp ve adetlerini getirmiş, başlatmış olan bu kahramandır.

Birçok güneybatı kabilesinde tapınılan Kokopelli isimli tanrıya Zuniler de tapınırdı. Zunilerde bu tanrı aynı zamanda bir yağmur tanrısıydı ve Ololowişkya olarak da anılırdı.

Zuniler Kimlerdir ?

Zuniler (Zunice tekil Shiwi, çoğul A:shiwi[1] ; İngilizce Zuni, Zuñi), ABD'de New Mexico'da yaşayan ve dilleri izole dillerden olan,Güneybatı Kızılderilileri kültür grubundan pueblo Kızılderili halkı. 10.228 etnik nüfustan anadillerini konuşabilen Zunilerin sayısı 2000 sayımına göre 9.650 kişidir. Dilce bilinen akrabaları yoktur.

Başlarında Çömlekleriyle Çarşaflı Zuni Kadınları 1905

Dans Eden Zuni Halkı ( Zuni Yerleşkesi ABD 1896)Yazar Hakkında

  • Zeynep TAŞDEVİREN

    Zeynep TAŞDEVİREN

    Yaşamak Düğünse Ben Orda Gelinim :)

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Dünya Dinleri