Afrikalı Kabile Dinleri

Luhya Kabilesi Din ve Mitolojisi

Luhya Kabilesi Din ve Mitolojisi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Afrikalı Kabile Dinleri Yorumlar : 0 Okunma : 4603 Beğen : 0

Abaluyia halkına göre yeryüzü, gökyüzündeki cennette oturan Wele Xakaba (Khakaba) adlı tanrı tarafından cennet, ay, güneş ve bulutlar ile birlikte yaratılmıştır. Wele Xakaba dev bir kırmızı horoz yaratmış, bulutlar üzerinde yaşayan bu yaratık şimşek ve gök gürültülerinin kaynağı olmuştur. Tanrı daha sonra yıldızları, yağmuru, gökkuşağını ve soğuk havayı yaratmış tüm bu işlemler toplam 2 gün sürmüştür. İnanışa göre Wele Xakaba kendine “güneşin kimin için parıldayacağını” sorduğunda insanoğlunu yaratmaya karar vermiş, önce Mwambu adlı ilk erkeği hemen ardından ona eş olarak Sela adlı kadını ve yeryüzünün tüm doğal oluşumları ile diğer canlıları yaratmıştır. 6 günde tüm yaratma işlerini bitiren tanrı 7. Gün kötü kabul edip çalışmamış, dinlenmiştir. Abaluyia halkı bu yüzden günümüzde bile 7 rakamını tabu kabul etmekte ve insanların üzerinde olumsuz etkileri olduğuna inanmaktadır.

Söylenceye göre ilk insan çiftinin biri erkek diğeri kız Lilambo ile Nasio adlı iki çocuğu olmuştur.

Birçok çocuğa sahip olmak bir erdem sayılır ve çocuksuzluk büyük bir talihsizlik olarak görülür. Evde birçok doğum yapılır, ancak giderek artan oranda kadınların hastanelerde veya diğer sağlık tesislerinde doğum yapmaları istenmektedir. Plasenta (engori) ve göbek kordonu (olulera) kulübenin arkasına gizli bir noktada gömülürler, böylece bir cadı (omulogi) tarafından bulunmaz ve tahrif edilmezler. Hastanelerde veya ev dışındaki diğer yerlerde gerçekleşen doğumlarda, bu ritüeller gözlenmez.

Luhya Halkı Hakkında

Abaluhya veya Luhya, Batı Afrika’da Kenya ve Uganda’nın bazı bölgelerinde yaşayan etnik topluluğun adı olup, Luluyia dilini konuşan 17 kabileden oluşmaktadır.

Luhya (Luyia, Abaluyia, Abaluhya, Baluhya) halkı Kenya’da yaşayan Bantu etnik grubundan bir halkın adıdır. 2009 nüfus sayımına göre 5.3 milyonluk Luhya halkı Kenya nüfusunun % 16’sını oluşturmaktadır. Luhyalar, Kenya’nın batısınında Kitale ve Kapsabet bölgeleridne yaşamaktadır. Luhya halkı, Bukusu (Aba-Bukusu), Idakho (Av-Idakho), Isukha (Av-Isukha), Kabras (Aba-Kabras), Khayo (Aba-Khayo), Kisa (Aba-Kisa), Marachi (Aba) -Marachi), Maragoli (Aba-Logoli), Marama (Aba-Marama), Nyala (Aba-Nyala), Nyole (Aba-Nyole), Samia (Aba-Samia), Tachoni (Aba-Tachoni), Tiriki (Aba- Tiriki), Tsotso (Abatsotso), Wanga (Aba-Wanga) ve Batura (Abatura) adlı 17 kabileden oluşmaktadır.

Günümüzde Luhya halkının büyük bölümü (% 75-90) 1900’lerde Avrupa ve Amerika’dan gelen misyonerlerin etkisiyle geleneksel dinlerini bırakıp Hristiyan olmuştur ve tanrıyı Khakaba yerine Nyasaye veya Nyasae olarak adlandırmaktadırlar. Luhya kabileleri arasında erkek çocukların 8-13 yaş arasında sünnet edilmesi yaygın bir uygulama olmakla birlikte daha seyrek de olsa kızların klitoris sünneti de (clitoridectomy) uygulanmaktadır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.