Afrikalı Kabile Dinleri

Ekvator Afrika Kabilelerinde Din ve İnanç

Ekvator Afrika Kabilelerinde Din ve İnanç
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Afrikalı Kabile Dinleri Yorumlar : 0 Okunma : 12842 Beğen : 0

Bu bölge Sudan’ın güneyi, Kongo Cumhuriyeti ve Zaire, Katanga, Zambiya, Angola Yukan-Zambezi ve Malavi’yi içine alır. Söz konusu halkların tümü Bantu lehçeleri konuşurlar, ama farklı kültür ailelerindendirler.

Birbirlerine kan bağıyla bağlı her kabileler topluluğu aynı hayvan-totem’den iner ve kutsal kral (reis) bütün yetkileri elinde tutar. Kısa süre önceye kadar bu reis, gerçek güçlerini yitirir yitirmez bir dinsel törenle öldürülürdü. Reise yüce varlıkla aynı ad verilirdi («Nzambi»); yılda bir kez, yağmur mevsiminin başlamasından önce, köylüler kulübesinin önünde yerlere kapanırlardı. O zaman reis kulübesinden çıkar, gökyüzüne doğru birkaç ok atar, bunun fırtınayı başlatacağına inanılırdı.

Kongo Cumhuriyeti ve Zaire halkları fetişleriyle ünlüdür. Söz konusu fetişler, tahtadan yontulmuş heykelciklerdir. Bunların, teninden kurtulmuş ve artık canlıların gücünün etkisine girmiş bir ruhun büyülü gücünü kapsadığına inanılırdı. Fetişleri büyü ayinleri için büyücüler ve bütün kabilelerin saygı gösterdiği büyücü-hekimİer («ngan-galar») kullanırlardı. Atalar kültü, bu inançtan ayrı bir şeydi.

Angola’da ve Zambiya’da reisin kişiliğine de özel bir saygı gösterilirdi. Reis başına bir totem-atayı, aynı zamanda da sığırların bir tanrı bağışı olduğunu anımsatan bir çift öküz boynuzu takardı. Ölümünde, bedeninden doğan bir toprak kurdunun bir leopara ya da bir aslana dönüştüğüne inanılırdı. Tapılan ve korkulan bu hayvan, günümüzde hâlâ yerlilere korku salan gizli bir derneğe adını vermiştir.

Canlı ya da cansız her şeyin içinde ruhların oturduğuna inanılır ve bu ruhlar özel dinsel törenlerle anılırdı; en önemlileri yağmurlar mevsimi ruhuydu. Sözkonusu ruhlar onuruna rahipler çılgınca dans edip şarkı söyleyerek, sonunda kendilerinden geçerlerdi.

Bazı kabileler, anaerkil düzende yaşarlar. Erkek evlendiğinde, eşinin hayvan-totemi bir yılan olan klanına girer.

Angola’da evrenin ve insanın yaratıcısı yüce varlığa «Kalunga» ya da «Suku» adı verilir. Yerliler ‘güneşe özel bir saygı gösterir ve onu yüce varlıktan ayn tutarlar. Her sabah gün doğarken, kabile reisi, köyün girişinde doğuya dönük bir tahta oturur ve Afrika’nın koruyucusu güneşe saygılarını sunar.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.