Peygamberler/Din Kurucular

Scientology Kurucusu L. Ron Hubbard

Scientology Kurucusu L. Ron Hubbard
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Peygamberler/Din Kurucular Yorumlar : 0 Okunma : 2596 Beğen : 0

Lafayette Ronald Hubbard (ya da L. Ron Hubbard) (d. 13 Mart 1911 – ö. 24 Ocak 1986) Amerikalı bilimkurgu hikâyeleri yazarı, iş adamı ve özellikle ölümünden sonra bir dini akıma dönüşen Scientology metodunun mucididir.

Hayatı

Hubbard, 1911 yılında Tilden, Nebraska, ABD'de doğdu. 1930 yılında Virginia eyaletinde liseden mezun olduktan sonra, George Washington Üniversitesi'nin inşaat mühendisliği bölümüne kaydoldu. Bu yıllarda üniversite gazetesinde yazılar yazmaya başladı. Ancak kaydolduğu üniversiteye yalnızca 2 sene devam etti ve 1931 yılı sonunda notlarının düşüklüğü yüzünden okuldan kaydı silindi .

Hubbard, 1933-1938 yılları arasından toplam 138 adet küçük roman yazdı. Bu romanların bazıları bilimkurgu iken bazıları da havacılık, spor gibi genel konuları kapsıyordu. İlk kitabevi romanı olan Buckskin Brigades'i 1937 yılında yayınladı.

Hubbard, II. Dünya Savaşı cephesinden döndükten sonra kendi kendine geliştirdiği ve Dianetik ismini verdiği bir teknik ile ismini duyurmayı başardı. Günümüzde bu metot Scientology ( Scientoloji ) adında bir din akımına dönüşmüştür.

Bilgiler

Hubbard, Dünyada en çok yabancı dilde eseri bulunan yazar olarak Guiness Rekorlar Kitabı'na geçmiştir. Toplamda 233 milyonun üzerinde kitabı satılmıştır. 1084 basılı eser sahip olarak başka bir dalda Guiness Rekoru'nu elinde bulundurmaktadır. Çeşitli konularda herhangi bir bilimsel kanıya dayanmayan çözüm önerileri sunmuştur[kaynak belirtilmeli]. Uyuşturucu rehabilitasyonu, eğitim teknolojileri, suçluların ıslahı, organizasyon gibi alanlarda birçok eser bırakmıştır.

Hubbard, geliştirdiği "elektrometre"yle domateslerin acı çekip çekmediğini ölçmüştür. Dediğine göre domatesler dilimlenirken çığlık atıyordu.

Hubbard'ın "Kelimesi bir sente (hikâye) yazmak saçmalıktır. Eğer biri gerçekten 1 milyon dolar kazanmak istiyorsa, bunun en iyi yolu kendi dinini kurmasıdır" şeklinde bir sözü de bulunmaktadırYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Biyografiler