Şevki Efendi

Şevki Efendi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslam Dışı Din Önderleri Yorumlar : 0 Okunma : 2054 Beğen : 0

Şevki Efendi (1 Mart 1897 - 4 Kasım 1957), Bahai din adamı. Bahaullah, kendi kurduğu dinin birleşmiş bir dünya yaratma amacına ulaşmasını güvenceye almak ve Bahai toplumunun birliğini korumak amacıyla en büyük oğlu Abdülbaha’yı Kendi Ahit ve Misakı’nın Merkezi olarak atadı ve Yüce Adalet Evi’nin kurulmasını emretti. Bunun sonrasında, Abdülbaha da Yüce Adalet Evi’nin işleyişiyle ilgili ilkeleri oluşturdu ve Kendisinin ölümünden sonra tüm Bahailerin, Bahai Dini’nin Velisi olarak adlandırdığı en büyük torunu olan (Shoghi Effendi) Şevki Efendi’ye yönelmeleri gerektiğini bildirdi.

Gerek Yüce Adalet Evi’ne gerekse Emrin Velisi’ne, prensipleri uygulamak, yasaları yürürlüğe koymak, kurumları korumak ve Bahai İnancı’nı sürekli ilerleyen bir toplumun gereklerine adapte etmek görevleri yüklendi.

36 yıl boyunca Şevki Efendi, sıra dışı bir ileri görüşlülük, bilgelik ve fedakârlıkla, sistematik bir şekilde, tüm insan ırkının çeşitliliğini gittikçe büyüyerek yansıtan Bahai toplumunun gelişimini besledi, anlayışını derinleştirdi ve birliğini güçlendirdi.

Şevki Efendi’nin yönetimi altında, toplumun işlerini yönetmek üzere Bahaullah tarafından tasarlanan benzersiz sistem, hızla dünyanın her tarafında evrimleşti. Bahai yazılarını İngilizceye tercüme etti, İnancın Kutsal Topraklardaki ruhani ve idari merkezini geliştirdi ve kaleme aldığı binlerce mektupla, medeniyetin ve toplumsal değişimin ruhani boyutuna dair sağlam ve derin içgörüşler sağladı; insanlığın ilerlemekte olduğu geleceğin huşu uyandırıcı bir vizyonunun örtüsünü açtı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.