Felsefeciler

Ana Sayfa Biyografiler Düşünürler Felsefeciler Prof.Dr. Ömer Naci Soykan Kimdir ? Eserleri ve Hayatı

Prof.Dr. Ömer Naci Soykan Kimdir ? Eserleri ve Hayatı

Prof.Dr. Ömer Naci Soykan Kimdir ? Eserleri ve Hayatı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Felsefeciler Yorumlar : 0 Okunma : 5856 Beğen : 0

Ömer Naci Soykan (d.10 Şubat 1945, Rize). Bilgi felsefesi, dil felsefesi ve estetik alanlarındaki çalışmalarıyla tanınan Türk felsefeci ve akademisyen.

Yaşamı

1945 yılında Rize’de doğdu. 1965 yılında Trabzon Lisesi'ni bitirdi. 1965-1971 yılları arasında İstanbul Üniversitesi'nde Felsefe, Sosyoloji, Yunanca, Latince öğrenimi gördü. 1969-1971 yılları arasında Hamburg Üniversitesi'nde konuk öğrenci olarak felsefe derslerini izledi.1972-1974 yılları arasında Türkiye'de çeşitli liselerde felsefe ve Almanca Öğretmenliği yaptı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi'nde “Schelling’de Varlık ve Sanat Formları” teziyle doktorasını tamamladı. Aynı yıl Mimar Sinan Üniversitesi'nde felsefe dersleri vermeye başladı ve bunu 1984 yılına dek sürdürdü. 1984-1986 yılları arasında İnönü Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne yardımcı doçent olarak çalıştı. 1986 yılında Mimar Sinan ÜniversitesiSosyoloji Bölümüne katıldı. 1988 yılında Doçentliğe, 1996 yılında Profesörlüğe yükseltildi. Aynı bölümde 2006 yılına kadar çalıştıktan sonra Mimar Sinan Güzel Sanatlar ÜniversitesiFelsefe Bölümü'nü kurmak üzere görevlendirildi. Bu bölümün başkanlığını 2013 yılındaki emekliliğine kadar sürdürdü.

2001 yılında 6 aylığına New York Üniversitesi'ne (NYU) konuk araştırmacı (“Visiting Scholar”) olarak davet edilen Soykan, 1987 yılında Internationale Schelling-Gesellschaft e.V.,1996 yılında ise Austrian Ludwig Wittgenstein Society üyesi olmuştur.Türkiye Felsefe Kurumu ve Türk Felsefe Derneği üyesidir.

Yapıtları

Soykan'ın iki yüzü aşkın sayıda Türkçe makalesinin yanı sıra on adet de Almanca ve İngilizce makale ve bildirisi bulunmaktadır. 2000 yılında Drew University, Schleiermacher 2000 Conference'da İngilizce bir konuşma yapmıştır. Bazıları British Library, The Library of American Congress, Bibliothèque nationale de France gibi kütüphanelerde bulunan on yedi adet Türkçe kitabı vardır. Kitaplardan bazıları şunlardır:

 • Felsefe ve Dil
 • Kuram Eylem Birliği Olarak Sanat
 • Türkiye’den Felsefe Manzaraları (3 cilt)
 • Arayışlar (2 cilt)

Kaynaklar

 • Mehmet AKKAYA, “Ö. Naci Soykan’la Söyleşi”, İnsancıl, 2001/08, Sf.30-42.


Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Biyografiler